Zmiany dla Ukraińców w Polsce. Chodzi m.in. o wsparcie socjalne

shareinfo.pl 2 dni temu
fot. Silar
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Od 1 lipca w życie wchodzą zmiany związane z pobytem w Polsce uchodźców z Ukrainy. Jak już wiemy – uciekinierzy z kraju objętego rosyjską inwazją mogą liczyć na przedłużenie prawa do tymczasowego pobytu do 30 września 2025 roku. Zmiany legislacyjne dotyczą natomiast m.in. narzędzia wsparcia uchodźców oraz świadczenia pieniężne dla Polaków, którzy oferują zakwaterowanie dla Ukraińców.

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy wchodzi w życie od 1 lipca 2024 roku – czyli od dzisiaj. Aktualizacja przepisów ma na celu m.in. przedłużenie prawa do pobytu w Polsce dla uchodźców, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku. Uchodźcy mogą legalnie przebywać w Polsce do 30 września 2025 roku z możliwością przedłużenia. W związku z tym nada będą mieć dostęp do świadczeń zdrowotnych, rodzinnych i socjalnych, świadczeń wypłacanych przez ZUS i możliwość pobytu w obiektach zbiorowego zakwaterowania – informuje polsatnews.pl.

Oprócz przedłużenia prawa pobytu w nowelizacji znalazły się również pewne zmiany w kwestii prawa do świadczeń pieniężnych dla uchodźców z Ukrainy. Rodzice ukraińskich dzieci będą mieli prawo do wypłaty świadczenia wychowawczego oraz świadczenia Dobry Start tylko wówczas, o ile ich dzieci wypełniły obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązek szkolny albo obowiązek nauki w przedszkolu lub w szkole należącej do polskiego systemu edukacji. Wskazano także maksymalny 36-miesięczny okres, w którym uczniowie z Ukrainy mogą pobierać bezpłatne lekcje języka polskiego.

Zmiany dla uchodźców z Ukrainy w Polsce i Polaków, którzy im pomagają. Państwo nie będzie już płacić za „utrzymanie uchodźcy” w domu

Duże zmiany dotyczą także wsparcia dla Polaków, którzy kwaterują uchodźców z Ukrainy. Zgodnie z nowelizacją dalsze finansowanie wsparcia w postaci zakwaterowania i wyżywienia uchodźców będzie mogło odbywać się tylko na podstawie podpisanej umowy z adekwatnym miejscowo wojewodą lub organem samorządowym działającym na jego polecenie. 30 czerwca zakończył się ponadto okres, w którym Polacy mogli otrzymywać od państwa wsparci finansowe na podstawie art. 13 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

„W ostatnich miesiącach maleje liczba wnioskodawców o to świadczenie, a pula wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania rośnie. adekwatne jest więc kontynuowanie jednego systemu wsparcia w zakresie zakwaterowania, który w znacznie większym stopniu może być monitorowany przez organy administracji publicznej w celu zapewnienia pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy” – przekazano w komunikacie.

Idź do oryginalnego materiału