Zmodyfikowane AK-12 dla zmobilizowanych

milmag.pl 2 lat temu

Zaangażowana w niesprowokowaną agresję na Ukrainę Rosja nie chwali się w mediach dostawami broni strzeleckiej. Jednocześnie jednak przy okazji oficjalnych wizyt w miejscach grupowania i szkolenia świeżo zmobilizowanych żołnierzy można zauważyć zdjęcia nowej broni.

W październiku 2022 roku, niezależnie od siebie służby prasowe obwodu tulskiego (część Centralnego Okręgu Federalnego, graniczącego z obwodem moskiewskim) i Kraju Zabajkalskiego (część Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, graniczy z ChRL i Mongolią) zamieściły w Internecie fotografię żołnierzy, którym wręczane są lub używają zmodyfikowanych 5,45-mm karabinków automatycznych AK-12, oznaczonych indeksem materiałowym 6P70M.

5,45-mm karabinki automatyczne AK-12 w poprawionej odmianie 6P70M przed wręczeniem zmobilizowanym żołnierzom. / Zdjęcie: Służba prasowa Kraju Zabajkalskiego

Konstrukcję pierwszy raz pokazano dwa lata temu na wystawie Armia-2020. Wówczas jednak produkowano jeszcze AK-12 o indeksie 6P70. Po zakończeniu w 2021 roku dostaw tej odmiany karabinka kałasznikowa, rosyjskie władze musiały zdecydować o zamawianiu już tylko poprawionej wersji 6P70M.

Zmodyfikowany AK-12 na pierwszy rzut oka wyróżnia nowa, wysuwana kolba w kształcie litery L, wprowadzenie nastawnego celownika przeziernikowego (mocowanego na końcu szyny akcesoryjnej ulokowanej na pokrywie komory zamkowej) oraz chwyt pistoletowy zintegrowany z osłoną spustu i mocowaniem dźwigni zatrzasku zwalniania magazynka.

Porównanie karabinków AK-12, powyżej model 6P70 (produkowany w latach 2018-2021) poniżej odmiana poprawiona 6P70M (produkcja od 2021 roku). / Zdjęcie: Koncern Kałasznikow

Rosjanie nie chwalą się zmianami broni, jakie mogły się znaleźć w obrębie jej mechanizmów. Nie ujawniono żadnych informacji na ten temat, ale założyć można, iż modyfikacji dotyczyła też wnętrza AK-12.

Być może jednak były to jedynie poprawki technologiczne i zmiany wymiarów lub materiałów z których dotąd wykonywano komponenty. Koncern Kałasznikow nabył w końcu doświadczenie z wytwarzania 6P70 w latach 2018-2021.

Poprawione AK-12 w rękach zmobilizowanych z obwodu tulskiego. Na zdjęciu jest jego gubernator, Aleksiej G. Diumin. / Zdjęcie: Służba prasowa obwodu tulskiego

Dziwi jednak, iż już po trzech latach produkcji zdecydowano się na radykalne przekonstruowanie niektórych elementów broni. Wcześniejszy model kolby lub celownika musiał zostać uznany albo za wyjątkowo nieudany, albo po prostu na zbyt drogi w produkcji seryjnej.

AK-12 jest używany przez siły zbrojne Rosji, Armenii i Kazachstanu oraz prawdopodobnie Kataru (AK-12 i AK-15 w Kazachstanie; 35 tysięcy AK-12 dla Rosji; Rosja zamawia 150 tys. AK-12 i AK-15; Pierwszy klient na AK-19). Trafiły także na rynek w odmianie samopowtarzalnej (Cywilne AK-12 i AK-15 w sprzedaży).

Opis techniczny

AK-12 to karabinek samoczynno-samopowtarzalny działający w oparciu o zasadę odprowadzania gazów z przewodu lufy, które oddziałują na tłok o długim skoku. Broń ma nastawy do strzelania ogniem pojedynczym, 2-strzałową serią i ogniem ciągłym. Szybkostrzelność teoretyczna 700 strz./min.

AK-12 w odmianie 6P70M trafiły do świeżo zmobilizowanych pododdziałów.

Masa AK-12 (6P70M) to 3,7 kg, długość 875-935 mm z kolbą rozłożoną minimalnie i maksymalnie, 690 mm z kolbą złożoną. Długość lufy pozostała niezmienna od czasów pierwszego AK i wynosi 415 mm. Producent twierdzi, iż lufa jest samonośna, czyli w żadnym punkcie nie styka się z łożem.

Karabinek AK-12 w odmianie 6P70M.

Na końcu lufy umieszczono szybkodemontowalne (po zwolnieniu zatrzasku wierzchołkiem pocisku naboju 5,45 mm x 39) urządzenie wylotowe. Może być zastąpione standardowym tłumikiem dźwięku 6Cz60 opracowanym dla AK-12. Różnica w średnim punkcie trafienia na 100 metrów przy strzelaniu z tłumikiem i bez wynosi 50 mm.

Demontaż urządzenia wylotowego AK-12 (widać zwolnienie zatrzasku dzięki naboju) oraz mocowanie tłumika dźwięku 6Cz60.

Na grzbiecie pokrywy komory zamkowej jest długi odcinek szyny akcesoryjnej standardu Picatinny. Koncern Kałasznikow podaje, iż zachowuje ona ustawienia celownika po jej demontażu do czyszczenia.

Pokrywa komory zamkowej karabinka AK-12 (6P70M) z zamocowanym na jej końcu nowym celownikiem przeziernikowym.

Dwa dalsze odcinki szyn akcesoryjnych typu Picatinny znajdują się na górnej i dolnej powierzchni łoża. Służą do mocowania latarek, laserowych wskaźników i podświetlaczy celu, chwytu przedniego, dwójnogu i innych dodatków. Dwa dodatkowe, krótkie odcinki szyn można mocować z prawej i lewej strony w górnej części nakładki na rurę gazową. W AK-12 wprowadzono składany wycior, który również mieści się w łożu.

W odmianie 6P70 wprowadzono nową, składaną i wysuwaną kolbę wykonaną z tworzywa sztucznego. Producent chwali się, iż nowa kolba po złożeniu już nie otwiera się samoistnie. Dodatkowo wyposażono ją w gniazda do szybkozłączek do mocowania pasa nośnego.

Poprawiony karabinek AK-12 wyróżnia nowa kolba. W jej główce widoczny jest otwór szybkozłączki QD do mocowania pasa nośnego.

Kolba ma wzmocnioną konstrukcję. Przeszła badania strzelania z użyciem granatnika podwieszanego kalibru 40 mm. Nowa kolba ma kształt litery L i wyposażono ją w możliwość regulacji długości w sześciu położeniach.

Rosjanie informują, iż można tego dokonać z obu stron, dzięki czemu wygodnie obsługują ją strzelcy prawo- i leworęczni. Na wystawie Armia-2021 zaprezentowano poduszkę policzkową nakładaną na grzbiet kolby, ale takie wyposażenie nie trafiło do seryjnej produkcji.

Chwyt pistoletowy poprawionego AK-12 połączony z osłoną spustu.

Karabinek AK-12 w odmianie 6P70M wyposażono w ergonomiczny chwyt pistoletowy zespolony z osłoną spustu i połączony z montażem do zatrzasku zwalniania magazynka. Co więcej, w górnej części chwytu umieszczony został przetykowy przycisk do zabezpieczania broni. W środku chwytu znajduje się przestrzeń dla zapasowych baterii lub innego wyposażenia.

Ciekawą zmianą jest wprowadzenie regulowanego celownika przeziernikowego. To pierwsza rosyjska indywidualna broń powszechnie wprowadzona do uzbrojenia, w której zastosowano przeziernik. Sama konstrukcja celownika jest także interesująca. Ma sześć nastaw 1, 3, P, 6, 7, 8 (na 100, 300, 400, 600, 700 i 800 metrów).

Nowy celownik przeziernikowy karabinka AK-12 (6P70M) i sposób zmiany jego nastaw.

Regulacja celownika jest nietypowa. W tym celu należy nacisnąć na sprężynowo zamocowany przeziernik, aż dojdzie w dolne położenie. Następnie trzeba obrócić pierścieniowe pokrętło na zadaną wartość nastawy, zaznaczoną na jego obwodzie cyframi i literą P.

Identyczne zmiany ergonomiczne, jak do AK-12 w odmianie 6P70M wprowadzono także w karabinkach AK-15 (6P71M) do amunicji 7,62 mm x 39 i AK-19 do naboju 5,56 mm x 45.

Rodzina karabinków opracowanych na bazie AK-12 po wprowadzeniu poprawek. Od lewej AK-12 do amunicji 5,45 mm x 39, AK-15 do naboju 7,62 mm x 39 i eksportowy AK-19 do amunicji 5,56 mm x 45. / Zdjęcia i grafiki: Koncern Kałasznikow

Idź do oryginalnego materiału