Znana i nieznana historia prawosławnej nekropolii

radiokielce.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 17.10.2020. Szewna. Spacer krajoznawczo-historyczny po cmentarzu szewieńskim / Emilia Sitarska / Radio Kielce


Kolejny spacer spacer historyczny po mieście organizuje dziś (niedziela, 13 października) Muzeum Historii Kielc. Tym razem chętni kielczanie odwiedzą parafialny cmentarz prawosławny. Obecna nekropolia obejmuje tylko część jej historycznego obszaru.

Wyznawcy prawosławia zagościli w Kielcach po powstaniach listopadowym i styczniowym. Doczekali się dwóch cerkwi. Jedna z nich dziś pełni funkcję kościoła garnizonowego, druga została zburzona w 1933 roku. Cmentarz powstał w latach 60. XIX wieku. W latach 30. ubiegłego wieku wydzielono jego część i przeznaczono na Kwaterę Wojsk Polskich. Pochowano tam bohaterów walk z lat 1863 – 1921. W latach 50. przeniesiono tam szczątki około 4 tysięcy żołnierzy radzieckich poległych w Kielcach i okolicach w trakcie ofensywy styczniowej w 1945 roku. W latach 70. wydzielono jego część na cmentarz komunalny.

Spacer historyczny poprowadzi Leszek Dziedzic. Opowie o znanych i nieznanych faktach z historii nekropolii. Zbiórka uczestników o godz. 11.00, obok bramy cmentarza prawosławnego, przy ul. Ściegiennego 14.

Idź do oryginalnego materiału