Minęło 140 lat od zjazdu Miłośników Syjonu. 6 listopada 1884 roku w Katowicach spotkali się przedstawiciele żydowskiej diaspory. Efektem zjazdu, nazywanego Konferencją Katowicką, był pomysł założenia państwa Izrael.
W siedzibie katowickiej loży masońskiej spotkało się 36 przedstawicieli żydowskiej diaspory. Najwięcej przyjechało ich z Rosji i należących do niej ziem polskich, ale byli obecni też Żydzi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Rumunii. Zjazd wyznaczono w Katowicach, bo to należące wtedy do Niemiec miasto znajdowało się tuż przy rosyjskiej granicy i było z Rosją połączone linią kolejową.
Zebrani w Katowicach przedstawiciele diaspory należeli do tych kręgów, które uznały, iż jedynym sposobem na zapewnienie Żydom bezpiecznego życia jest osiedlenie się na ziemiach historycznego Izraela. Koordynatorem konferencji był Zelig Freuthal, związany z katowicką lożą B’nei B’rith (żydowską lożą wolnomularską). Do dziś historycy nie są zgodni, gdzie znajdował się budynek loży.
W trakcie czterech spotkań, które złożyły się na Konferencję Katowicką (6, 7, 9 i 10 listopada 1884 r.), delegaci wypracowali plan przygotowania i prowadzenia akcji osadniczej na terenie Palestyny. Powołali też prowizoryczny komitet centralny, który miał się zająć koordynacją. W 1897 roku w Bazylei odbył się I Kongres Syjonistyczny, który nadał syjonizmowi format ruchu politycznego. Izrael powstał w 1948 roku.
Z okazji 140. rocznicy Konferencji Katowickiej Muzeum Historii Katowic wspólnie z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach zorganizowało konferencję naukową „Od diaspory do Państwa Izrael”.
tom