4 czerwca po siedmioletniej przerwie, w Berlinie rozpocznie się Forum Polsko-Niemieckie z udziałem polityków i ekspertów; podczas uroczystości w nowej ambasadzie RP wręczone zostaną też Nagrody Polsko-Niemieckie – poinformował w środę szef MSZ Radosław Sikorski.

Minister zamieścił na platformie X krótkie nagranie wideo, na którym zapowiada forum. „Po siedmiu latach odbędzie się Forum Polsko-Niemieckie w naszej nowej ambasadzie w Berlinie. Czas na poważną rozmowę o bezpieczeństwie, gospodarce, UE i o tym, co Polska i Niemcy mogą zrobić razem. Zaprosiliśmy ekspertów, ludzi, którzy naprawdę rozumieją, co dzieje się dziś w Europie i świecie” – mówi w nagraniu szef MSZ.
Dodał, iż razem z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Johannem Wadephulem wręczy Nagrodę Polsko-Niemiecką tym, „którzy budują mosty, a nie mury”. „Startujemy 4 czerwca” – podkreślił Sikorski.
MSZ w komunikacie wyjaśniło, iż Komitet Nagrody, w którego skład wchodzą członkowie wskazani przez ministrów spraw zagranicznych Polski i Niemiec, zdecydował o wyróżnieniu w 2025 roku dwojga laureatów: reżyserki Elwiry Niewiery i Ośrodka edukacyjnego Bredbeck. „W ten sposób docenione zostały ich zasługi – jako przedstawicieli społeczeństw obywatelskich obu państw – na rzecz dialogu między Polską a Niemcami, w połączeniu z aktywnością i wsparciem dla Ukrainy, walczącej z rosyjską agresją” – podał resort dyplomacji.
Elwira Niewiera to – jak pisze resort dyplomacji – scenarzystka i reżyserka, współautorka filmów dokumentalnych nagradzanych na festiwalach w Polsce i za granicą. Jeden z nich „Syndrom Hamleta” z 2022 r. jest koprodukcją z niemiecką telewizją i opowiada o „generacji Majdanu”, młodych Ukraińcach i ich doświadczeniach rewolucji oraz wojny w latach 2013-2014. Po wybuchu pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Elwira Niewiera założyła z niemieckimi partnerami stowarzyszenie, które poza dostawami sprzętu, współpracuje z ośrodkiem terapeutycznym w Karpatach, oferując pomoc ukraińskim kobietom skrzywdzonym w czasie wojny.
Ośrodek edukacyjny (Bildungsstӓtte) Bredbeck to inicjatywa od wielu lat zaangażowana w dialog polsko-niemiecki, przede wszystkim działania edukacyjne (wspierane m.in. przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży) i partnerstwo na poziomie regionalnym powiatów Osterholz i Kwidzynia. W 2014 r. po raz pierwszy zrealizowała projekt trilateralny, z udziałem młodych ludzi z Ukrainy, z regionu donieckiego. Łącznie na przestrzeni ponad 10 lat Bredbeck przeprowadziło ok. 50 takich przedsięwzięć.
Nagroda Polsko-Niemiecka została ustanowiona „za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko-niemieckich” na podstawie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec, podpisanego 17 czerwca 1991 r. Wyróżnienie, obok charakteru prestiżowego, wiąże się z wymiarem finansowym, który zapewniają Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec.
kos/mrr/PAP