80. rocznica Marszu Śmierci

zachod.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Marsz Śmierci - Sława


Kilkadziesiąt osób uczestniczyło dziś w symbolicznym marszu ze Sławy do Przybyszowa, gdzie były dwie ze stu filii obozu Gross Rosen. Pokonując kilkukilometrowy odcinek drogi chcieli w ten sposób upamiętnić ofiary Marszu Śmierci, który rozpoczął się w styczniu 1945 roku.

– Wzięło w nim udział dwa tysiące więźniarek pochodzenia żydowskiego – mówi regionalista Zbigniew Jaroszewski, ze sławskiego stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Z roku na rok przybywa uczestników marszu, także mieszkańców innych miejscowości.

W miejscowości Spokojna została dziś odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona ofiarom zbrodni na trasie marszu, gdzie rozstrzelano czterdzieści chorych i wycieńczonych więźniarek. To było pierwsze miejsce grupowego mordu tych, które były chore i wycieńczone – mówi Zbigniew Jaroszewski ze Sławskiego stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia”.

Dalszą historię Walerii Strauss, uratowanej więźniarki, opowiedział Przemysław Wojciech, historyk i członek rodziny Marii Wojciech.

Maria Wojciech z Wijewa, w tej chwili w powiecie leszczyńskim, została wyróżniona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

„17 stycznia żołnierze polscy i radzieccy weszli do miasta widmo”

17 stycznia 2025

80 lat temu, 17 stycznia 1945 roku, żołnierze nie tyle wyzwolili Warszawę, co wkroczyli do miasta ruin - powiedział w...

Czytaj więcejDetails

Będzie można zwiedzić dom niemieckiego zbrodniarza Rudolfa Hoessa

15 stycznia 2025

35 lat temu polski orzeł odzyskał koronę, a PRL stała się Rzeczpospolitą Polską

29 grudnia 2024

Największa zbrodnia stanu wojennego – pacyfikacja kopalni „Wujek”

16 grudnia 2024
Idź do oryginalnego materiału