80. rocznica zakończenia II wojny światowej – Darłowo pamięta

darlowo.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Ceremonia z przemówieniem przed publicznością na zewnątrz


Dziś, 8 maja odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dokładnie 8 maja 1945 r. został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy kończący II wojnę światową. W rocznicę tego wydarzenia hołd polskim żołnierzom i obywatelom, którzy stracili życie podczas największego konfliktu zbrojnego w historii świata, złożyli przedstawiciele władz Darłowa.

To wyjątkowy dzień, który skłania do refleksji nad historią, poświęceniem oraz ceną, jaką miliony ludzi zapłaciły za pokój, który dziś możemy cenić i pielęgnować.

W miejscu szczególnie symbolicznym – przy Pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego i pamiątkowych tablicach z nazwiskami weteranów, kombatantów i żołnierzy walczących na wszystkich frontach światowych – zebrali się przedstawiciele władz lokalnych, instytucji, szkół oraz mieszkańcy Darłowa. Wśród obecnych byli: Burmistrz Darłowa Arkadiusz Klimowicz, Wójt Gminy Darłowo Radosław Głażewski, Starosta Sławieński Wojciech Wiśniowski oraz radni i reprezentanci licznych instytucji i placówek oświatowych. Wszyscy złożyli kwiaty oraz oddali hołd tym, którzy stracili życie podczas tragicznych lat II wojny światowej. Modlitwę za poległych odmówił ks. Bogusław Fortuński, proboszcz parafii pw. św. Gertrudy w Darłowie.

Tegoroczna rocznica ma dla naszego miasta szczególne znaczenie. Wraz z zakończeniem II wojny światowej w 1945 roku Darłowo stało się częścią Polski – od tego momentu rozpoczęła się nowa historia miasta, już jako polskiego Darłowa. Obchodzimy więc nie tylko 80. rocznicę zakończenia wojny, ale również 80-lecie obecności Darłowa w granicach Rzeczypospolitej. To jubileuszowy rok, który skłania nas do jeszcze głębszej refleksji nad przeszłością, tożsamością i dziedzictwem naszego regionu.

Dzisiejsza uroczystość była świadectwem jedności społeczności lokalnej w duchu pamięci i szacunku dla historii. Wspólne upamiętnienie zakończenia wojny to nie tylko obowiązek, ale i wyraz naszej tożsamości oraz wdzięczności wobec tych, którzy nie doczekali pokoju, który dziś jest naszym udziałem.

Pobierz stronę do PDF
Idź do oryginalnego materiału