ABW przeszukała lokale w Warszawie i Tychach w związku ze śledztwem ws. działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji

dailyblitz.de 9 miesięcy temu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeprowadziła szereg rewizji w Warszawie i Tychach w związku ze śledztwem dotyczącym działalności szpiegowskiej na rzecz Federacji Rosyjskiej – oświadczył w czwartek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Jacek Dobrzyński.

Celem działań szpiegowskich było ukierunkowanie na państwa Unii Europejskiej oraz ich instytucje. W trakcie operacji ABW zabezpieczono kwotę 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów – przekazał Dobrzyński. Ponadto, zaznaczył, iż poza przeszukaniem miejsc doszło do pierwszych przesłuchań osób związanych z tą sprawą, a w kolejnych dniach planowane są dalsze czynności procesowe.

Olsztyński wydział zamiejscowy Delegatury ABW w Białymstoku prowadzi postępowanie przygotowawcze, które podlega nadzorowi warszawskiego mazowieckiego wydziału departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Biuro prasowe Prokuratury Krajowej potwierdziło, iż działania ABW, zlecone przez prokuraturę, w ramach śledztwa dotyczącego organizacji operacji mających wpływ na państwa i instytucje UE, miały miejsce w środę, 27 marca.

Dobrzyński zauważył, iż przeprowadzone czynności są rezultatem międzynarodowej współpracy ABW z różnymi europejskimi służbami, w szczególności ze współpracownikami z Czech.

„W ich efekcie udokumentowano działania zmierzające do zorganizowania w państwach UE prorosyjskich inicjatyw i kampanii medialnych. Celem była realizacja założeń polityki zagranicznej Kremla, w tym osłabienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej, dyskredytacja Ukrainy oraz wizerunku organów Unii Europejskiej” – wyjaśnił.

Aplikacja Lega artis

Dążąc do realizacji tych celów uruchomiono m.in. portal internetowy o międzynarodowym zasięgu – voice-of-europe.eu, na którym publikowane są artykuły, oświadczenia, komentarze czy wywiady o tendencyjnym, prorosyjskim wydźwięku, związane z obecną sytuacją międzynarodową, w tym z wojną prowadzoną przez Rosję przeciwko Ukrainie – przekazał Dobrzyński.

Dodano, iż agencje ustaliły metodę finansowania opisywanej działalności, a oprócz wymienionych funduszy skonfiskowano także wiele urządzeń elektronicznych, włączając w to telefony komórkowe.

Biuro prasowe Prokuratury Krajowej poinformowało, iż działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego są powiązane z zakończonym przez mazowiecki oddział Prokuratury Krajowej śledztwem, w którym 19 stycznia prokurator przedstawił oskarżenie przeciwko polskiemu obywatelowi, oskarżając go o szpiegostwo na rzecz rosyjskich służb specjalnych.

„Oskarżony działał w środowisku polskich i europejskich parlamentarzystów, wykonywał na zlecenie ustalonych współpracowników rosyjskiego wywiadu finansowane przez nich zadania polegające na działaniach propagandowych, dezinformacyjnych, prowokacjach politycznych, czy budowaniu rosyjskich stref wpływu” – przypomniał dział prasowy PK.

W środę ogłoszono, iż czeska agencja kontrwywiadu cywilnego – Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (BIS) – odkryła zorganizowaną przez Rosjan sieć, która próbowała wpływać na wybory do Parlamentu Europejskiego. Według informacji podanych przez czeskie media, ujawniona siatka działała na rzecz wpływania na polityków w sześciu krajach: Polsce, Węgrzech, Niemczech, Francji, Belgii i Holandii.

BIS podkreśliła, iż udało się jej wykryć i zmapować działania finansowanej przez Rosję sieci wpływu działającej na terenie Czech. „Operacja BIS ujawniła, w jaki sposób Rosja wywiera wpływ na obszarze Unii Europejskiej oraz jak stara się oddziaływać na procesy polityczne w naszych krajach” – ogłoszono na oficjalnym profilu agencji na platformie X.

Po posiedzeniu rządu w środę, w którym uczestniczył szef BIS Michal Koudelka, premier Petr Fiala oświadczył, iż po otrzymaniu informacji od służb, rząd podjął decyzję o wpisaniu na czeską listę sankcyjną dwóch osób oraz jednej firmy. Premier nie ujawnił szczegółów związanych z tą kwestią.

Czeskie sankcje zostały nałożone na Wiktora Medwedczuka i Artioma Marczewskiego, ukraińskich przedsiębiorców i polityków blisko związanych z Kremlem. Na liście sankcyjnej znalazła się również firma Voice of Europe, wykorzystywana przez Medwedczuka, zarejestrowana w Czechach na obywatela Polski. Nie podano bliższych szczegółów.

Decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną uzasadniono „promowaniem interesów polityki zagranicznej Federacji Rosyjskiej oraz działań politycznych i propagandowych skierowanych przeciwko integralności terytorialnej, niezależności, stabilności i bezpieczeństwu Ukrainy”.

Według informacji uzyskanych przez redaktorów portalu Denik N od źródeł zorientowanych w tej sprawie, w Pradze przekazywane były pieniądze politykom antysystemowej niemieckiej AfD. Płatności miały być także kierowane do polityków z innych państw europejskich. Nie ujawniono dalszych szczegółów, jednak źródła sugerują, iż oprócz Niemiec dotyczyło to także Francji, Polski, Belgii, Holandii i Węgier.

Firmie wpisanej na listę sankcyjną został zamrożony majątek, a także zakazano przekazywania za granicę jakichkolwiek aktywów. Mimo to, formalnie jej działalność w Czechach nie została zakazana.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Idź do oryginalnego materiału