Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert SMS do mieszkańców 10 województw w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w najbliższych dniach. "Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" apeluje RCB.
Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia meteorologicznego obejmuje województwa łódzkie i śląskie. Służby ostrzegają przed możliwymi podtopieniami i apelują o przygotowanie się na ewentualne zagrożenia. W przypadku niebezpieczeństwa należy dzwonić pod numer alarmowy 112.
Komunikat o treści: "Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" trafił do odbiorców w województwach: łódzkim, małopolskim, mazowieckim, śląskim, świętokrzyskim oraz częściowo lubelskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Alert obejmuje konkretne powiaty w poszczególnych regionach.
W województwie lubelskim ostrzeżenie dotyczy powiatów: janowskiego, kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, Lublina, łukowskiego, opolskiego, puławskiego, radzyńskiego i ryckiego. W województwie opolskim alert obejmuje powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, prudnicki, strzelecki, kluczborski, nyski, Opole i opolski.
Trzystopniowy system ostrzeżeń IMGW
Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia obowiązuje w województwach łódzkim i śląskim oraz częściowo w mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim i opolskim.
Ostrzeżenie drugiego stopnia dotyczy pozostałej części województw mazowieckiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Obejmuje również części województw dolnośląskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
Pierwszy stopień alertu wprowadzono w części województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podkarpackiego oraz w kujawsko-pomorskim i częściach dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego i pomorskiego.
Zalecenia bezpieczeństwa dla mieszkańców
RCB odradza zbliżanie się do wezbranych rzek w związku z możliwością wystąpienia podtopień. W przypadku zagrożenia podtopieniem należy słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji.
Służby zalecają przeniesienie wartościowych rzeczy na górne kondygnacje budynku oraz zadbanie o to, by telefon komórkowy był cały czas w pełni naładowany. Ważne jest również przestawienie pojazdów na niezagrożone miejsca, zabezpieczenie budynków i przygotowanie worków z piaskiem.
Kiedy zacznie obowiązywać alert
Ostrzeżenia meteorologiczne zaczną obowiązywać we wtorek po południu.
"Pamiętaj, iż o przypadkach, które waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - dodano w komunikacie RCB.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.