Ostrzeżenie ambasady USA
W związku z zagrożeniem ambasada Stanów Zjednoczonych zaapelowała do swoich obywateli przebywających na terenie Ukrainy o zachowanie szczególnej ostrożności i przygotowanie się na ewentualność natychmiastowego schronienia się w razie ogłoszenia alarmu lotniczego. Placówka zaleciła m.in. wcześniejsze wyznaczenie bezpiecznych miejsc schronienia, pobranie sprawdzonych aplikacji ostrzegających przed nalotami, uważne śledzenie lokalnych mediów, a także zgromadzenie zapasów wody, żywności i leków. Ambasada wskazała, iż w przypadku ataku konieczne jest podporządkowanie się zaleceniom ukraińskich służb ratunkowych oraz zachęciła do zapoznania się z oficjalnymi informacjami Departamentu Stanu USA na temat dostępnej pomocy w sytuacjach kryzysowych.
REKLAMA
Zawieszenie broni w Ukrainie
Władimir Putin pod koniec kwietnia zarządził przerwę w atakach na Ukrainę. Kreml podał, iż potrwa trzy dni, od nocy z 7 na 8 maja, do północy 11 maja. "Rosja uważa, iż strona ukraińska powinna pójść za przykładem ogłoszenia rozejmu w 80. rocznicę Zwycięstwa" - brzmiało oświadczenie władz w Moskwie. 9 maja w Moskwie świętowano 80. rocznica zakończenia II wojny światowej. Rosja dodała, iż to wstrzymanie działań bojowych "z powodów humanitarnych". Moskwa wezwała do tego samego Kijów. "W przypadku naruszenia przerwania ognia przez stronę ukraińską rosyjskie siły zbrojne udzielą adekwatnej i skutecznej odpowiedzi" - dodano.
Zobacz wideo Czy Maciej Maciak jest rosyjskim agentem?
Parada Zwycięstwa w Moskwie
Na piątkowe obchody zakończenia II wojny światowej w Moskwie zaproszenie Putina przyjęli przedstawiciele 27 państw, w tym: Chin, Serbii, Słowacji, Korei Północnej, Mongolii, Białorusi, Brazylii, Wenezueli, Kuby i Palestyny. W nocy z 8 na 9 maja 1945 roku feldmarszałek Wilhelm Keitel podpisał w Berlinie kapitulację III Rzeszy. Przyjął ją szef Sztabu Generalnego Armii Czerwonej, zastępca naczelnego wodza podczas II wojny światowej marszałek Gieorgij Żukow. Wcześniej podobny dokument sygnował generał Alfred Jodl w kwaterze generała Dwighta Eisenhowera w Reims, jednak Sowieci zażądali powtórzenia ceremonii w obecności dowódcy sił radzieckich.
Więcej o 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej pisze Władysław Jacenko w tekście "Rosyjski Dzień Zwycięstwa na gruzach ukraińskich miast. Tak wygląda 9 maja w okupacji". Źródło: IAR