Amerykański sekretarz skarbu: umowa o minerałach będzie sygnałem dla Rosji, iż wspieramy suwerenną Ukrainę

radiogorzow.pl 9 godzin temu

Partnerstwo gospodarcze USA z Ukrainą, w tym umowa o minerałach, będzie jasnym sygnałem dla Rosji, iż Waszyngton inwestuje w wolną i suwerenną Ukrainę – napisał w sobotę (22 lutego) w brytyjskim dzienniku „Financial Times” amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent.

– Partnerstwo proponowane przez prezydenta (USA Donalda) Trumpa łączy interesy narodu amerykańskiego z interesami narodu ukraińskiego

– stwierdził Bessent.

Według niego, dochody Kijowa z „zasobów naturalnych, infrastruktury i innych aktywów” miałyby trafiać na specjalny, kontrolowany przez USA fundusz, który służyłby „długoterminowej odbudowie i rozwoju Ukrainy”.

Jak zauważył „FT” w komentarzu, Bessent nie powiedział jednak, jaka część wpływów z wydobycia minerałów zostanie przeznaczona na fundusz, a jaka wypłacona Stanom Zjednoczonym.

– Warunki tego partnerstwa zmobilizują amerykański talent, kapitał oraz wysokie standardy i zarządzanie, aby przyspieszyć odbudowę Ukrainy i wysyłają jasny sygnał do Rosji, iż USA inwestują w wolną i dobrze prosperującą Ukrainę w perspektywie długoterminowej

– ocenił amerykański sekretarz skarbu.

W swoim komentarzu stwierdził również, iż warunki umowy „zapewnią, iż kraje, które nie przyczyniły się do obrony suwerenności Ukrainy, nie będą mogły czerpać korzyści z jej odbudowy lub inwestycji”.

Bessent podał za przykład Polskę, która „dzięki rozsądnej polityce gospodarczej (…) jest atrakcyjnym partnerem handlowym i inwestycyjnym dla USA”.

– Sukces, jaki Polska odniosła dzięki reformom strukturalnym, inwestycjom infrastrukturalnym, przyciąganiu inwestycji zagranicznych i rozwijaniu wykwalifikowanej siły roboczej, stanowi przykład tego, co może osiągnąć Ukraina

– napisał Amerykanin.

Jak poinformował w sobotę dziennik „New York Times”, warunki najnowszej propozycji umowy o amerykańskim udziale w przychodach z minerałów i złóż naturalnych Ukrainy wydają się jeszcze surowsze dla Kijowa, niż pierwotna, odrzucona przez Kijów wersja. Zakładała ona przekazanie Ameryce połowy przyszłych przychodów z eksploatacji wszelkich złóż naturalnych Ukrainy.

Idź do oryginalnego materiału