Armenia na politycznym rozdrożu

krytykapolityczna.pl 7 miesięcy temu

Ten odcinek podcastu jest efektem naszego pobytu w Armenii i wielu rozmów, które przeprowadziliśmy w Erywaniu. Pojechaliśmy tam, bo od kilku tygodni życie polityczne w tym kaukaskim państwie kipi. Armenia przegrała 44-dniową wojnę z Azerbejdżanem, a potem, w 2023 roku ostatecznie straciła Górski Karabach. Urzędujący premier rozpoczął właśnie proces delimitacji granic z wrogim sąsiadem, co wyzwoliło falę niezadowolenia i społecznych protestów.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

Wielu uważa, iż oddanie terenów zamieszkiwanych przez Ormian jest zdradą narodową, a premier Nikol Paszynian powinien ustąpić. Na tym tle zrodził się nowy ruch polityczny Tawusz za ojczyznę, którego liderem jest arcybiskup Bagrat Galstanian. Podczas naszego pobytu obserwowaliśmy wielotysięczny mityng opozycji, na której czele stanął duchowny. Galstanian ogłosił wtedy, iż jest gotów poprowadzić rząd zgody narodowej, by przeprowadzić nowe wybory parlamentarne.

W podcaście opisujemy tę skomplikowaną układankę polityczną w Armenii zarówno w kontekście procesów wewnętrznych, jak i międzynarodowych. W przypadku tego kraju obie te sfery są zresztą nierozłącznie związane. Armenia po przegranej wojnie wydaje się robić zwrot na Zachód i oddalać się od dawnego protektora, jakim była Rosja, a przynajmniej tak widzimy te procesy, patrząc na nią z naszej, zachodniej perspektywy. Jednak od wewnątrz sytuacja jest o wiele bardziej złożona i niejednoznaczna.

Nasi rozmówcy w Erywaniu podkreślali, iż chociaż Rosja zdradziła ich kraj, to Europa jest daleko i nie czują wcale wsparcia dla swoich prozachodnich aspiracji. Geopolitycznie Rosja jest wciąż bliżej niż Unia Europejska. Ta druga nie jest zresztą organizacją obronną, a w Armenii czuje się nastrój oczekiwania na wojnę, którą ma rozpocząć Azerbejdżan wspierany przez egzystencjalnego wroga Ormian – Turcję. Otrzymujemy w ten sposób paradoksalną dla nas sytuację, w której Armenia ma jednego sąsiada i partnera, na którego może liczyć – i jest to Iran. W kolejnym odcinku Bloku wschodniego próbujemy rozwikłać ten kaukaski węzeł.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału