BE READY – Warsztaty Gotowości dla Ukrainek i ich dzieci były realizowane w Centrum Edukacji i Rozwoju w Warszawie, przy ul Towarowej 25A, przez instruktorów fundacji Gotowi.org. Realizacja była możlilwa dzięki dofinansowaniu projektu ze środków UNICEF oraz Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
Zajęcia były przeprowadzone w dwóch jednakowych cyklach, po 5 spotkań w każdym z nich. Spotkania obejmowały szkolenia w zakresie przygotowań na zagrożenia, bezpieczeństwa własnego i bezpiecznego domu, samoobrony oraz ratownictwa medycznego.
Informacja o warsztatach i zaproszenie do uczestnictwa było publikowane równolegle na kliku stronach na Facebook: Gotowi.org, Centrum Edukacji i Rozwoju, a także na stronach naszych instruktorów (Fundacja Ratownictwa Motocyklowego, Grzegorz Wyszomierski, Agnieszka Kordalewska, Bezpieczna Kobieta).
Początkowo prowadziliśmy zapisy na nasze warsztaty, ale z uwagi na fakt, iż część kobiet w ostatniej chwili dołączała, zrezygnowaliśmy z tej formy i zajęcia przez cały czas były otwarte dla wszystkich, można było się włączyć w każdym czasie. I to zdało egzamin. Uczestniczki przychodziły w dogodnym dla siebie czasie, korzystały z zajęć w takim zakresie, w jakim mogły.
Komunikacja z zaproszeniami na kolejne warsztaty prowadzona była praktycznie co tydzień. Było to konieczne, żeby utrzymać frekwencję na zajęciach. Mimo to zdarzyło się, iż w zajęciach wzięło udział ok 10 osób. Ale też były takie zajęcia, na które przyszło ok 30 osób.
W założeniach projektu Warsztaty Gotowości miały być zorganizowane dla 40 osób, w dwóch grupach, po 20 osób każda. Tymczasem w całym cyklu szkoleniowym udział wzięły 73 osoby, w tym 22 dzieci i młodzieży. To prawie dwa razy więcej, niż zakładał projekt. Dzięci uwielbiały do nas przychodzić. Uwielbiały cytryny pod każdą postacią: i w wodzie z cytryną i na surowo – jadły bez grymasu! Niesamowite.
BE READY – Warsztaty Gotowości z ratownikami medycznymi
Instruktorzy fundacji Gotowi.org byli bardzo elastyczni w podejściu to faktycznych potrzeb grup uczestników. Charakteryzował się to tym, iż gdy w pierwszej turze uczestnicy zgłosili potrzebę dodatkowego spotkania z ratownikami medycznymi, to tak przemodelowaliśmy pozostałe zajęcia, aby sprostać tym potrzebom.
W czasie drugiej tury od razu warsztaty zaplanowaliśmy tak, żeby było więcej zajęć z ratownictwa. Mamy ukraińskie bardzo potrzebowały wiedzy o systemie opieki zdrowotnej w Polsce, a także jak sobie w domu radzić z chorobami u dzieci, do jakiego momentu samodzielnie prowadzić czynności pro zdrowotne u dziecka w razie zachorowania, kiedy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, kiedy jak jechać na SOR, a kiedy i jak wezwać pogotowie. Przekazaliśmy także wiedzę w zakresie ratowania zdrowia i życia człowieka przy zadławieniu, w czasie udaru czy zatrzymaniu krążenia. Uczestniczki miały do dyspozycji manekiny dorosłego człowieka oraz manekin dziecka. W czasie zajęć korzystały też z ćwiczebnego AED. To było naprawdę bardzo potrzebne zajęcia. W czasie ostatniego dnia spotkań zrobiliśmy test-niespodziankę. Uczestnicy nie wiedzieli, iż będzie sprawdzać wiedzą, którą otrzymali od nas w czasie zajęć. Podczas zaimprowizowanego wypadku mieli uratować człowieka. Utrudniliśmy im zadanie krzyczącym i spanikowanym tłumem. Mimo to panie doskonale sobie poradziły, wiemy, iż w sytuacji realnego zagrożenia życia i zdrowia poradzą sobie doskonale. I to nas bardzo cieszy, ponieważ cel szkoleniowy został zrealizowany, a wiedza skutecznie przekazana.
BE READY – Warsztaty Gotowości i samoobrona
Samoobrona – odbyło się też 10 spotkań z ćwiczeniami z samoobrony. Na każdych panie ćwiczyły kolejne, bardzo proste chwyty i uwolnienia obronne. Ćwiczyły obronę głosem i sposobem poruszania się. Dodatkowo dowiedziały się, gdzie w Warszawie jest potencjalnie dość bezpiecznie, a gdzie należy szczególnie uważać. Powiedzieliśmy im o fundamentalnych zasadach bezpiecznego poruszania się (windy, klatki schodowe, taksówki, ulice). Wiedzą już, iż potencjalnego napastnika można rozpoznać po kilku gadżetach, które nosi na sobie. Wiedzą też, kiedy należy uciekać a kiedy choćby nie dyskutować i oddać wszystko czego domaga się napastnik, zachowując przy tym życie. Uczestniczki miały też okazję zobaczyć różne przedmioty służące samoobronie, zostały one omówione w zakresie ich potencjalnego użycia i antidotum. Ostatniego dnia zajęć zrealizowaliśmy obronę przed nożem i bronią, a nastepnie przeprowadziliśmy test sprawdzający. Wszystkie przybyłe tego dnia osoby zajęły miejsca w kręgu. Instruktor prowadzący zajęcia z samoobrony wywoływał na środek po kolei panie, które regularnie brały udział w zajęciach. Następnie panie te były atakowane bez uprzedzenia przez instruktora. Każda z nich zareagowała w perfekcyjny sposób, błyskawicznie uwalniając się od napastnika. Następnie do udziału w sprawdzianie były proszone te panie, które były na zajęciach sporadycznie. Te nie potrafiły uwolnić się z silnego uścisku trenera. Pokazaliśmy przez to, iż wystarczyło dosłownie kilka spotkań i kilka godzin ćwiczeń, żeby nabyć podstawowe umiejętności samoobrony. Wielka to dla nas euforia i duma, przede wszystkim z tych pań.
BE READY – Warsztaty Gotowości z bezpieczeństwa w domu i poza nim
Uzupełnieniem cyklu szkoleniowego były zajęcia z bezpieczeństwa domu i zestawy awaryjne. Przekazaliśmy informacje w zakresie budowania bezpieczeństwa w domu i poza nim. Uczestniczki otrzymały od nas gotowe wykazy przedmiotów, w które warto wyposażyć dom. Staną się one pomocne, gdy zabraknie w domu prądu lub wody, a sklepy będą zamknięte przez jakiś czas. Pokazaliśmy także zestaw EDC – czyli kilka prostych przedmiotów, które noszone na co dzień w damskiej torebce pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa, np. w razie unieruchomienia pociągu lub windy na dłuższy czas. Uczestniczki pokazywały nam, co noszą w swoich plecaczkach lub w torebkach, robiły notatki zapisując, w co warto się doposażyć. Na zajęciach pokazywaliśmy także profesjonalnie wyposażony Plecak Awaryjny i omawialiśmy jego wyposażenie, wzbudzając spore zainteresowanie. Kobiety porównywały to wyposażenie i sam Plecak Awaryjny z tym, jak one były wyposażone w czasie swojej ewakuacji z domów na Ukrainie. Na tylu uczestników tylko jedna osoba miała wcześniej naszykowany w domu zestaw awaryjny w plecaku.
Nagrody i podziękowania
Na zakończenie pierwszej serii warsztatów rozdawaliśmy nagrody dla wszystkich uczestnika, były to wielofunkcyjne gwizdki awaryjne. 24 marca, w trakcie ostatnich zajęć, rozdaliśmy gwizdki awaryjne, a także breloczki z rękawiczkami do ochrony w razie udzielania pierwszej pomocy, a także przekazaliśmy uczestniczkom ok. 30 egzemplarzy broszury Elementarz Bezpieczeństwa, choć zapotrzebowanie było znacznie większe. Ilość uczestników w ostatni dzień warsztatów BE READY Warsztaty Gotowości bardzo nas zaskoczyła – było ponad 30 osób dorosłych i mnóstwo dzieci. Dla wszystkich przybyłych zorganizowaliśmy uroczyste pożegnanie.
Przygotowaliśmy torty, ciasta, napoje i owoce. Ponieważ impreza była zapowiedziana, uczestnicy także chcieli zrobić dla nas niespodziankę i przynieśli domowej roboty ciasteczka i inne pyszności. Poczęstunek, i ten uroczysty, ale też każdy wcześniej podczas warsztatów, odbywał się z największą dbałością o środowisko naturalne. Używaliśmy szklanek i kubków wielorazowego użytku (po prostu były przez nas myte), korzystaliśmy z wody z kranu którą wzbogacaliśmy cytryną i limonką (jest w tym budynku dostęp do źródlanej wody). Poczęstunki przygotowywaliśmy z najwyższej jakości produktów, na przykład warzywa i owoce kupowaliśmy na targu w Górze Kalwarii, prosto od rolników.
Wspaniały przebieg całego cyklu BE READY – Warsztaty Gotowości był możliwy dzięki doskonałej współpracy fundacji Gotowi.org z Centrum Edukacji i Rozwoju. Szczególne podziękowania kierujemy do pani Agaty Gos oraz pani Людмила Лопушан, praca z Wami to wielka przyjemność.
Czy będzie ciąg dalszy BE READY – Warsztaty Gotowości?
Cały cykl BE READY – Warsztaty Gotowości okazał się być bardzo potrzebny i doskonale przyjęty przez uczestników. Po podziękowaniach był czas na pożegnanie. Ku naszemu wielkiemu zaskoczeniu uczestniczki zapytały o całodniowy kurs z pierwszej pomocy, z pozorantami i sztuczną krwią, żeby w jak najbardziej realistycznych okolicznościach przeszkolić się z udzielania pomocy. Pytały też o kontynuację zajęć z samoobrony. Chętne panie już się zaczęły zapisywać. To jest najlepsze podsumowanie warsztatów zrealizowanych przez Fundację Gotowi.org.