W niedzielę w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbyła się msza święta w intencji funkcjonariuszy i pracowników Policji. Liturgii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa Policji. Hierarcha modlił się o siły duchowe i fizyczne dla policjantów oraz o szacunek społeczeństwa dla ich służby. Biskup wskazał także na modlitwę Ojcze Nasz jako kodeks postępowania i porządku publicznego.
Biskup Wiesław Lechowicz skierował słowa wdzięczności do funkcjonariuszy za ich codzienną pracę. «Myślimy dziś z wdzięcznością o waszej odważnej, wytrwałej i skutecznej służbie i modlimy się, byście cieszyli się siłami duchowymi i fizycznymi potrzebnymi w służbie na rzecz bezpieczeństwa i pokoju w naszej ojczyźnie» - powiedział hierarcha.
Biskup zaapelował również o adekwatną postawę społeczeństwa wobec pracy policjantów. «Modlimy się również za całe nasze społeczeństwo, aby z szacunkiem i zrozumieniem przyjmowało waszą służbę» - dodał bp Lechowicz.
Modlitwa jako kodeks postępowania
W homilii biskup polowy wskazał na szczególne znaczenie modlitwy Ojcze Nasz w kontekście porządku społecznego. Określił ją jako «aktualny kodeks postępowania, kodeks porządku publicznego». Według hierarchy modlitwa może chronić nie tylko pojedynczego człowieka, ale także całe społeczeństwo.
Bp Lechowicz zwrócił uwagę na praktyczne konsekwencje życia zgodnego z treścią Modlitwy Pańskiej. «O ile mniej mielibyście pracy, o ile wasza praca byłaby bardziej bezpieczna, gdyby treść Modlitwy Pańskiej wpływała na nasze codzienne życie» - stwierdził.
Wzajemna życzliwość i braterstwo
Hierarcha podkreślił, iż uznanie Boga za Ojca wiąże się z traktowaniem innych ludzi jak braci i siostry. «Z tym wiąże się nasza wzajemna życzliwość, gotowość do pomocy» - wskazał bp Lechowicz.
Biskup zwrócił także uwagę na źródła przestępczości w społeczeństwie. Wskazał, iż «nieuporządkowane pragnienie posiadania dóbr materialnych» prowadzi niejednokrotnie do wielu przestępstw i naruszeń prawa.
Ostrzeżenie przed pychą
Bp Lechowicz przestrzegł przed postawą pychy i dążeniem do władzy nad innymi. Podkreślił, iż «żaden człowiek nie zasługuje na boską cześć i żaden nie posiada boskich prerogatyw». Według hierarchy uznawanie siebie za Boga i przyznawanie sobie prawa do decydowania o innych prowadzi do przestępstw.
«Uznawanie siebie za Boga, przyznawanie sobie prawa do decydowania o innych, do władzy nad innymi prowadzi do przestępstw, jest źródłem nieporządku i niepokoju w nas i wokół nas» - powiedział bp Lechowicz. Policja Państwowa została powołana przez Sejm 106 lat temu, a jej święto obchodzone 24 lipca ustanowiono w 1995 roku.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.