W sobotę 17 maja odbędzie się 18. edycja imprezy „Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń”. Weźmie w niej udział ponad 200 rekonstruktorów. Wykorzystane zostaną repliki broni i pojazdów z epoki. Będą imponujące efekty pirotechniczne. Organizatorzy spodziewają się ok. 8000 widzów. To jedna z największych i najdłużej odbywających się widowisk historycznych w Polsce. Patronat nad odtworzeniem potyczki Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem w pierwszych dniach września 1939 roku objął m.in. dwutygodnik i portal Nowe Info.
Rekonstrukcja historyczna rozpocznie się o godz. 14.30 w rejonie Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 oraz schronu bojowego „Sowiniec” przy ul. Tęczowej w Gostyni, czyli na terenie autentycznego miejsca walk z 1939 r. Jak informuje Urząd Gminy Wyry – „rekonstrukcja ma na celu zaprezentowanie lekcji żywej historii naszej małej ojczyzny – wygranych przez Polaków walk z najeźdźcą hitlerowskim”.
Przypomnijmy, iż w dniach 1-3 września 1939 roku w obrębie miejscowości Żwaków, Wyry i Gostyń oraz w rejonie Mikołowa odbyła się jedna z największych bitew Wojska Polskiego z niemieckim Wehrmachtem podczas wojny obronnej 1939 roku na Górnym Śląsku. Hitlerowcy zostali zaskoczeni walecznością i odwagą Polaków pod dowództwem ppłk. Władysława Kiełbasy i kpt. Jana Rybczyńskiego (dowodził pociągiem pancernym „Groźny”, który raził Niemców huraganowym ogniem). Obaj ci dowódcy zginęli na placu boju. Wojsko Polskiej tej bitwy nie przegrało, kilkukrotnie odpierało ataki niemieckie, ale ogólna sytuacja na froncie i groźba otoczenia zmusiła ich do wycofania się.




































W trakcie imprezy będzie można zwiedzać schron bojowy „Sowiniec” z 1939 r. oraz stanowiska grup rekonstrukcji historycznej z czasów II wojny światowej.
Dostępne będą punkty gastronomiczne, stoiska z militariami, punkty informacyjno-rekrutacyjne jednostek i szkół wojskowych. Będą też konkursy i zabawy dla dzieci.
Harmonogram imprezy Bitwa Wyrska – Bój o Gostyń 2025
Sobota, 17 maja 2025 roku
Teren rekonstrukcji – okolice Pomnika Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.
- 14.30 – oficjalne otwarcie imprezy przez wójt gminy Wyry, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września 1939 r.,
- 15.00 – inscenizacja historyczna walk z września 1939 r.,
- 16.15 – wręczenie podziękowań dla grup rekonstrukcyjnych,
- 16.30 – przemarsz rekonstruktorów.
Teren pikniku fortecznego – okolice schronu bojowego „Sowiniec”
- 16.30 – rozpoczęcie pikniku fortecznego,
- 16.30 – występ zespołu Crash,
- 17.15 – pokaz Szkoły Sztuk i Sportów Walki Wojownik,
- 17:45 – koncert Moniki Wagner,
- 19.00 – didżej Sławek (Rybka) Rybczyński,
- 21.00 – zakończenie pikniku.