Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła w środę około tysiąc interwencji związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów i opadów deszczu. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w województwach mazowieckim, podkarpackim i śląskim. W akcjach na terenie całego kraju wzięło udział około 5200 strażaków. Uszkodzeniu uległo około 38 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Jak poinformował rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski, najwięcej interwencji odnotowano w województwie mazowieckim - 199 zgłoszeń. Na drugim miejscu znalazło się województwo podkarpackie ze 159 interwencjami, a na trzecim śląskie ze 145 zgłoszeniami.
Znaczną liczbę interwencji odnotowano również w województwach małopolskim - 129 oraz łódzkim - 110. W sumie w akcjach ratunkowych na terenie całej Polski wzięło udział około 800 pojazdów Państwowej Straży Pożarnej.
Główne zadania strażaków
Działania ratowników polegały przede wszystkim na usuwaniu wiatrołomów oraz udrażnianiu zatarasowanych dróg i szlaków komunikacyjnych. Strażacy zabezpieczali również uszkodzone dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.
Do zadań należało także udrażnianie przepustów wodnych oraz wypompowywanie wody z zalanych piwnic, posesji i ulic.
W środowych akcjach uczestniczyło łącznie około 5200 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Bilans trzech dni działań
W okresie od 7 do 9 lipca w skali całego kraju odnotowano około 4200 interwencji. W tym czasie w akcjach wzięło udział około 6100 pojazdów oraz około 26 600 strażaków.
Skutki gwałtownej pogody były poważne - uszkodzonych lub zerwanych zostało około 380 dachów. Rannych zostało czterech cywilów oraz dwóch strażaków.
Potencjał operacyjny służb
Na potencjał operacyjny Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego składa się 505 Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP i 31 000 funkcjonariuszy PSP. W dniu 9 lipca pełniło służbę 5400 strażaków, z czego 190 to zwiększone stany osobowe.
System umożliwia zwiększenie stanu osobowego do 10 000 strażaków w trybie 24-godzinnym. Zasoby Ochotniczej Straży Pożarnej obejmują 5188 jednostek OSP w KSRG z około 150 000 druhów oraz 10 786 jednostek OSP spoza systemu.
Dodatkowymi zasobami operacyjnymi w Centralnym Odwodzie Operacyjnym PSP jest 31 kompanii specjalnych COO (m.in. pompowe, ewakuacyjne, wodne), 191 specjalistycznych grup ratowniczych PSP, 4 kompanie szkolne PSP (łącznie 100 słuchaczy) oraz 483 drony w zasobach PSP i OSP.
Mobilizacja sił specjalnych
Zgodnie z decyzją Komendanta Głównego PSP z 8 lipca utworzono Sztab ds. koordynacji działań KSRG. Rozlokowano siły Centralnego Odwodu Operacyjnego do baz koncentracji w wybranych lokalizacjach.
W Sieradzu rozmieszczono dwie kompanie specjalne z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego w sile 142 strażaków i 43 pojazdów. W Częstochowie stacjonuje kompania szkolna z Akademii Pożarniczej licząca 44 osoby i 2 pojazdy, a w Katowicach kompania specjalna z województwa wielkopolskiego w sile 65 strażaków i 21 pojazdów.
Łącznie relokowano 251 strażaków i 66 pojazdów.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.