Premier Donald Tusk przedstawił w środę skład rządu po rekonstrukcji, w którym nowym ministrem sprawiedliwości-prokuratorem generalnym zostanie sędzia Waldemar Żurek. Zastąpi on Adama Bodnara, który w tym samym dniu opublikował obszerne podsumowanie rozliczeń polityków poprzedniej władzy. Bodnar wymienił dziesiątki śledztw i zarzutów wobec przedstawicieli rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród najważniejszych spraw znalazły się afery związane z Funduszem Sprawiedliwości, RARS czy Collegium Humanum.
Ustępujący minister sprawiedliwości Adam Bodnar zamieścił na platformie X szczegółowe zestawienie działań prokuratury w okresie jego urzędowania. Jak podkreślił, po raz pierwszy w historii Polski postawiono zarzuty byłemu premierowi oraz złożono wniosek o uchylenie immunitetu I Prezes Sądu Najwyższego.
W sumie uchylono 11 immunitetów parlamentarnych, a zarzuty usłyszało siedmiu członków Rady Ministrów. Do sądów skierowano siedem aktów oskarżenia, a ujawniono i ścigano dziesiątki sprawców przestępstw - wyliczał.
Fundusz Sprawiedliwości pod lupą
Jedną z najgłośniejszych spraw była afera Funduszu Sprawiedliwości, w ramach której do sądu skierowano akt oskarżenia wobec sześciu osób. W sumie 25 osób usłyszało zarzuty, w tym wiceministrowie Michał Woś i Marcin Romanowski oraz poseł Dariusz Matecki, który trafił do aresztu.
Zarzuty usłyszeli także urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości oraz beneficjenci funduszu, w tym ksiądz Michał O. i przedstawiciele fundacji Profeto. Do sądu trafił również wniosek o skazanie bez rozprawy Piotra W., prezesa spółki budującej ośrodek "Archipelag". Prokurator uzgodnił z nim karę roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat i 36 tys. zł grzywny” - napisał Bodnar.
Szereg głośnych afer
Minister wymienił sprawę "kilometrówek" byłego europosła PiS Ryszarda Czarneckiego oraz incydent z granatnkiem odpalonym w Komendzie Głównej Policji. Napisał też o aferze RARS, w której 14 osób usłyszało ponad 40 zarzutów.
W sprawie NCBiR zarzuty postawiono 27 osobom. Była zastępczyni dyrektora tej instytucji usłyszała m.in. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania korzyści osobistych i majątkowych w wysokości co najmniej 640 tysięcy złotych oraz prania brudnych pieniędzy.
Collegium Humanum i inne śledztwa
W aferze Collegium Humanum zarzuty popełnienia 373 przestępstw przedstawiono łącznie 70 podejrzanym - przekazał minister. Dodał, iż prowadzonych jest również 12 postępowań związanych z działalnością spółki Orlen za rządów PiS.
Bodnar przypomniał, iż w tzw. aferze wizowej zarzuty popełnienia 27 przestępstw postawiono 11 osobom. Wśród nich znaleźli się trzej funkcjonariusze publiczni z MSZ oraz osiem osób powołujących się na wpływy w resorcie lub przekazujących korzyści majątkowe w zamian za pośrednictwo w uzyskiwaniu wiz dla cudzoziemców.
Sprawy obronne i Pegasus
Polityk przypomniał również, iż w sprawie ujawnienia tajnych planów obronnych Polski zarzuty usłyszały cztery osoby, w tym były szef MON Mariusz Błaszczak (PiS) i były dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, który ma zostać nowym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Z kolei w związku z aferą Pegasusa zarzuty usłyszało dwoje byłych funkcjonariuszy CBA. Prokuratura zebrała również dowody wskazujące na popełnienie trzech przestępstw przez I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską - napisał Bodnar.
Wnioski o uchylenie immunitetów
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi w związku z działalnością podkomisji smoleńskiej. Na liście 11 polityków, którym uchylono immunitety, znaleźli się między innymi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, europoseł Grzegorz Braun czy były premier Mateusz Morawiecki.
Jak wynika z opublikowanego wpisu, procedura uchylenia immunitetów trwa w tej chwili wobec pięciu osób: europosłów Grzegorza Brauna, Michała Dworczyka i Daniela Obajtka, posła Antoniego Macierewicza oraz I Prezes SN Małgorzaty Manowskiej.
Bodnar wskazał również na opublikowanie Raportu Prokuratury wyjaśniającego nieprawidłowości z lat 2015-2023, w którym przebadano 600 spraw i w 396 z nich ujawniono polityczny wpływ na przebieg postępowania.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.