W cieniu globalnych napięć i protekcjonistycznych nastrojów, Chiny i Niemcy spotkały się w Berlinie na ósmej rundzie strategicznych rozmów o bezpieczeństwie i dyplomacji. W obliczu 50-lecia relacji z UE oraz rosnących wyzwań międzynarodowych, Pekin i Berlin deklarują wolę zacieśnienia współpracy, obrony multilateralizmu i wspólnego działania na rzecz stabilności światowego porządku.
Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi i jego niemiecki odpowiednik Johann Wadephul odbyli 3 lipca w Berlinie ósmą rundę chińsko-niemieckiego dialogu strategicznego na temat dyplomacji i bezpieczeństwa.
Wang Yi powiedział, iż w tym roku przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a UE, a wszechstronne partnerstwo strategiczne między Chinami a Niemcami również otworzyło nową dekadę. Stosunki Chiny-UE i Chiny-Niemcy znalazły się w krytycznym punkcie, między tym, co było i tym, co będzie. Dobry rozwój stosunków chińsko-niemieckich nie tylko przyczyni się do ogólnej poprawy stosunków Chiny-UE, ale będzie miał również ogromne znaczenie dla stabilnego rozwoju świata.
Jako druga i trzecia co do wielkości gospodarka na świecie, Chiny i Niemcy ponoszą istotną międzynarodową odpowiedzialność i powinny współpracować, aby potwierdzić wzajemne zaufanie, skonsolidować dwustronną współpracę i pogłębić stosunki dwustronne – powiedział Wang, który jest również członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin.
W obliczu rosnącego protekcjonizmu, antyglobalizacji i jednostronnego zastraszania, oba kraje powinny wzmocnić strategiczną komunikację i współpracę, aby zapewnić światu większą pewność poprzez stabilność więzi chińsko-niemieckich – zauważył Wang Yi.
Wezwał on również do popierania i praktykowania prawdziwego multilateralizmu, ochrony systemu międzynarodowego, którego rdzeniem jest Organizacja Narodów Zjednoczonych, utrzymania porządku międzynarodowego opartego na prawie międzynarodowym oraz przestrzegania podstawowych norm stosunków międzynarodowych opartych na celach i zasadach Karty Narodów Zjednoczonych.
Podkreślając znaczenie utrzymania wzajemnego szacunku, poszukiwania wspólnej płaszczyzny przy jednoczesnym zachowaniu różnic i kontynuowania współpracy korzystnej dla obu stron, Wang wezwał obie strony do zwiększenia wzajemnego zaufania i radzenia sobie z różnicami w spokojny i racjonalny sposób.
Szef chińskiej dyplomacji wezwał Niemcy do przestrzegania zasady jednych Chin, doceniając pozytywne nastawienie nowego niemieckiego rządu do Chin.
Obie strony przeprowadziły również pogłębioną wymianę poglądów na temat kryzysu na Ukrainie, kwestii irańskiego programu jądrowego, sytuacji na Bliskim Wschodzie i wielostronnej koordynacji strategicznej, a także uzgodniły, iż będą kontynuować ścisłą komunikację i koordynację oraz dołożą starań i wniosą wkład w promowanie zawieszenia broni, zakończenie działań wojennych i pokojowe rozwiązywanie sporów.
CGM