W 2025 roku odnotowano już ponad 52 tysiące zachorowań na cholerę w maju, co stanowi wzrost o 35 procent w porównaniu z kwietniem. W całym 2024 roku zarejestrowano prawie 805 tysięcy przypadków i 5,8 tysiąca zgonów w 33 krajach. Spektakularne zakażenia dotarły również do Europy, w tym do Niemiec i Wielkiej Brytanii.
W 2025 roku najwięcej zachorowań zarejestrowano w maju - 52 589, o 35 procent więcej niż w kwietniu tego samego roku. Oficjalne dane z całego 2024 roku pokazują prawie 805 tysięcy zachorowań oraz 5,8 tysiąca zgonów w 33 krajach. Eksperci podkreślają, iż faktyczna liczba zakażeń i zgonów może być znacznie większa.
W Europie zdarzają się jedynie pojedyncze zachorowania, na ogół na skutek zawleczenia choroby z innych kontynentów. Do spektakularnych zakażeń doszło w styczniu i lutym tego roku.
Święta woda z Etiopii przyczyną zakażeń
Zgłoszono wtedy trzy przypadki zachorowań na cholerę w Niemczech oraz cztery w Wielkiej Brytanii. Jak ustalono, wszystkie były związane z wyjazdem do Etiopii i zostały spowodowane tym samym przecinkowcem cholery z serotypu 01.
Według pisma "Eurosurveillance", trzy osoby z Niemiec zakaziły się po wypiciu święconej wody przywiezionej z Etiopii. Dwie osoby pochodzenia etiopskiego zabrały ze sobą wodę w plastikowej butelce. Wypiły ją w drodze powrotnej i poczęstowały jeszcze trzecią osobę, która nie przebywała w Etiopii.
Zakażenie przez umycie twarzy
Ta osoba zakaziła się po tym, jak jedynie umyła twarz święconą wodą, w tym również usta. Wszystkie zakażone osoby musiały być poddane hospitalizacji z powodu silnej biegunki oraz wymiotów. Jedna musiała być choćby leczona na oddziale intensywnej terapii, jednak wszystkie przeżyły infekcję.
Według Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) w Wielkiej Brytanii cholerą zakaziły się trzy osoby, które również wyjeżdżały do Etiopii. Jedna z nich przyznała, iż korzystała ze świętego źródła. Czwarta osoba nie przebywała w Etiopii, ale napiła się świętej wody przywiezionej z tego kraju.
Intensywna terapia w Wielkiej Brytanii
Trzy osoby musiały być hospitalizowane na oddziale intensywnej terapii. Etiopia należy do państw o największej liczbie zakażeń cholerą. W Afryce wiele zakażeń cholerą zdarza się także w Demokratycznej Republice Konga, Malawi, Somalii, Mozambiku i Zimbabwe.
Cholera jest ostrą i zakaźną chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez szczepy przecinkowca wytwarzającego enterotoksynę. Do zakażenia dochodzi po spożyciu skażonego pokarmu lub wody. Choroba ta najczęściej występuje w Afryce i Azji.
Leczenie i śmiertelność
Można ją leczyć antybiotykami oraz płynami przeciwdziałającymi odwodnieniu i niedoborom elektrolitów. Jej śmiertelność jest raczej niewielka, sięga zwykle jeden procent, jednak w razie braku leczenia lub gdy jest ono mało skuteczne, może być znacznie większa.
Eksperci WHO uważają, iż zachorowalność na cholerę rośnie z powodu zmian klimatu i narastających konfliktów zbrojnych, braku dostępu do czystej wody, niedostatecznej higieny oraz ubóstwa. Nie wszędzie też miejscowa ludność ma dostęp do odpowiedniej opieki medycznej.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.