Na koniec weekendu do piątkowych dwóch interwencji poselskich w Cieszynie odniosła się burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz.
Przypomnijmy, iż w piątek miały miejsce w grodzie nad Olzą miały miejsce dwie interwencje poselskie, o których przeczytacie TUTAJ i TUTAJ. Chodziło o to, iż najpierw rano poseł Konfederacji z naszego okręgu Bronisław Foltyn zdjął z budynku cieszyńskiego Ratusza ukraińskie flagi. To samo zrobił około południa poseł Korony Polskiej Roman Fritz. Dziś z kolei, w social mediach oświadczenie w sprawie flag opublikowała burmistrz Gabriela Staszkiewicz. Znaleźć tam można między innymi słowa o tym, iż flagi ukraińskie zawisły na Ratuszu w 2022 roku, a nie 11 lipca 2025:
“..Chciałabym z całą stanowczością wyjaśnić, iż flaga Ukrainy wisi na naszym ratuszu nie od 11 lipca 2025 r., ale nieprzerwanie od 25 lutego 2022 roku, czyli od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na niepodległe państwo ukraińskie. Decyzja ta została podjęta w geście solidarności z narodem ukraińskim oraz jako wyraz wsparcia ze strony mieszkanek i mieszkańców Cieszyna, którzy w pierwszych tygodniach wojny okazali ogromne serce – otwierając swoje domy i serca przed uciekającymi przed wojną. Złożyłam wtedy publiczną deklarację, iż flaga ta pozostanie na ratuszu do zakończenia wojny – w symbolicznym geście poparcia dla prawa narodów do samostanowienia, pokoju i bezpieczeństwa W związku z tym nie jest prawdą, jakoby flagi te zostały wywieszone 11 lipca – w dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej…”
Jest tu pewna kontrowersja, gdyż skoro flagi były w piątek dwa razy ściągane z tych samych stojaków, to znaczy, iż przynajmniej raz były zawieszane. Może jednak pani burmistrz chodzi o ideę, nie o konkretne przedmioty.
Gabriela Staszkiewicz w oświadczeniu odnosi się też do posłów: Foltyna i Fritza, zapraszając ich do rozmów na temat flag oraz do kwestii obchodów rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Oświadczenie można przeczytać poniżej:
“Oświadczenie Burmistrz Miasta Cieszyna w sprawie obecności flag na ratuszu oraz upamiętnienia rocznicy Zbrodni Wołyńskiej
Szanowni Mieszkańcy,
W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej, także w mediach społecznościowych, pojawiły się informacje i opinie dotyczące obecności flag na budynku cieszyńskiego ratusza oraz sposobu upamiętnienia rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.
Chciałabym z całą stanowczością wyjaśnić, iż flaga Ukrainy wisi na naszym ratuszu nie od 11 lipca 2025 r., ale nieprzerwanie od 25 lutego 2022 roku, czyli od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na niepodległe państwo ukraińskie.
Decyzja ta została podjęta w geście solidarności z narodem ukraińskim oraz jako wyraz wsparcia ze strony mieszkanek i mieszkańców Cieszyna, którzy w pierwszych tygodniach wojny okazali ogromne serce – otwierając swoje domy i serca przed uciekającymi przed wojną.
Złożyłam wtedy publiczną deklarację, iż flaga ta pozostanie na ratuszu do zakończenia wojny – w symbolicznym geście poparcia dla prawa narodów do samostanowienia, pokoju i bezpieczeństwa.
W związku z tym nie jest prawdą, jakoby flagi te zostały wywieszone 11 lipca – w dniu Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
W pełni szanuję pamięć ofiar tamtej tragedii. Zbrodnia na Wołyniu pozostaje jednym z najboleśniejszych doświadczeń XX wieku i symbolem nienawiści, której nigdy nie wolno usprawiedliwiać.
W Cieszynie upamiętniamy przede wszystkim te wydarzenia historyczne, które są silnie związane z naszą lokalną tożsamością – m.in. rocznicę mordu żołnierzy AK pod Wałką, Zbrodnię Katyńską czy tragedię w Żywocicach.
Nie oznacza to jednak, iż inne rocznice są pomijane czy lekceważone. Wręcz przeciwnie – jestem otwarta na inicjatywy środowisk lokalnych, parlamentarzystów i organizacji społecznych, które chciałyby wspólnie z miastem uczcić pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej lub innych wydarzeń ważnych dla tożsamości narodowej. Do tej pory – również w tym roku – taka inicjatywa nie została skierowana do Urzędu Miejskiego przez żadne środowisko polityczne, w tym także przez parlamentarzystów.
W naszym mieście mieszka jedna z ostatnich żyjących świadkiń tamtych wydarzeń – osoba, która jako dziecko została ranna podczas Rzezi Wołyńskiej, a po wojnie zamieszkała w Cieszynie. Jej losy są nam znane i objęte należnym szacunkiem.
Wiem, iż moja wcześniejsza wypowiedź została zinterpretowana przez Pana Posła Foltyna jako brak wrażliwości na tematykę rocznic narodowych. Zapewniam, iż intencją moich słów nigdy nie była deprecjacja cierpienia żadnych ofiar. Wierzę, iż prawda historyczna i pamięć zasługują na godne miejsce w przestrzeni publicznej – ale bez wykorzystywania ich do celów politycznych.
Panie Pośle @Bronisław Foltyn – Poseł na Sejm RP – nie mieliśmy jeszcze okazji się spotkać. Dlatego serdecznie zapraszam Pana do rozmowy w Ratuszu. Chętnie wysłucham oczekiwań Pana oraz Pańskich wyborców w sprawie obchodów świąt narodowych w Cieszynie.
Panie Pośle @Roman Fritz – Poseł na Sejm RP – niestety w dniu Pańskiej wizyty nie było mnie w ratuszu z powodu spotkania z Wojewodą Śląskim. Również Pana serdecznie zapraszam do rozmowy. Jestem gotowa przedstawić rozwiązanie dotyczące obecności flag, które – mam nadzieję – będzie satysfakcjonujące dla wszystkich stron.
Na koniec, zwracam się do wszystkich osób: w obecnej sytuacji geopolitycznej, gdy Polska – także nasz region – mierzy się z realnymi zagrożeniami ze strony Rosji, potrzebujemy jedności i odpowiedzialności. Nie pozwólmy, aby historia – choćby ta najboleśniejsza – była narzędziem podziału. Niech będzie dla nas lekcją, jak budować przyszłość wolną od nienawiści i przemocy.
Z wyrazami szacunku, Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna”