Co dalej z Hutą Częstochowa?

czestochowskie24.pl 18 godzin temu
Nie doszło do sprzedaży majątku huty. Częstochowski sąd odroczył posiedzenie w następstwie wniosku syndyka w sprawie wpisania zakładu na listę przedsiębiorstw strategicznych. Przetarg został unieważniony bez otwierania ofert.

Decyzja o odwołaniu przetargu i wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej z pytaniem, czy chce kupić Hutę Częstochowa jest zgodna z prawem, wyjaśnia Adrian Dzwonek, doradca restrukturyzacyjny Syndyk Liberty Częstochowa:
– Zgodnie z przepisami, Huta Liberty Częstochowa została wpisana na tzw. listę podmiotów strategicznych i to nie był bezpośredni powód, iż z tej ustawy wynika jakiś taki obowiązek. Natomiast jest przepis szczególny w prawie upadłościowym, iż w przypadku, gdy syndyk ma do sprzedaży mienie, które jest niezbędne do obronności bądź bezpieczeństwa państwa, to aktywuje się specjalny tryb, iż zanim spróbuje to sprzedać na publicznym przetargu, trzeba się zwrócić jako syndyk do Ministra Obrony Narodowej i Minister ma albo 7 dni na przedłożenie opinii w tym zakresie lub 30 dni na wykup. I tutaj jednoczesność czasowa była taka, iż wpisanie Liberty Częstochowa na listę podmiotów strategicznych nastąpiło 13 lutego i weszło w życie rozporządzenie, a 17 lutego był wyznaczony przetarg, więc nie było możliwości, żeby zachować stosowne terminy, w konsekwencji trzeba było odwołać przetarg, żeby tą wpadkową procedurę wszcząć i czekać na decyzję Ministra Obrony Narodowej.

Jak wspomina rzecznik Huty Częstochowa, Jacek Noszczyk mimo przetargu oraz wpisania na listę przedsiębiorstw strategicznych, huta funkcjonuje tak jak wcześniej:
– Niezależnie od sytuacji własnościowej Huta w tej chwili pracuje, można powiedzieć, iż pełną parą zarówno stalownia, jak i walcownia blach grubych funkcjonują normalnie. Produkujemy blachy zgodnie z naszym asortymentem i z zamówieniami. Zamówień przybywa coraz więcej, rozwijamy działalność działu handlowego, pozyskujemy nowych klientów. Także Huta można powiedzieć od wznowienia produkcji w styczniu funkcjonuje normalnie.

Co dalej z przetargiem? Jak podkreśla Adrian Dzwonek trzeba czekać na decyzję Ministra Obrony Narodowej:
– To może być opinia negatywna, w takim sensie negatywna, iż jednak Minister nie korzysta z tego swojego uprawnienia przyjętego w tym artykule albo jak najbardziej złoży oświadczenie, iż korzysta z tego trybu. W konsekwencji trzeba będzie gwałtownie powołać biegłego do ponownej wyceny tego przedsiębiorstwa na potrzeby tej konkretnej transakcji. o ile do finalizacji transakcji dojdzie, to wtedy już nie będzie przetargu publicznego.

Huta Częstochowa ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa. Jako jedyny zakład hutniczy w kraju posiada zdolności technologiczne do produkcji hartowanych blach grubych na potrzeby przemysłu zbrojeniowego.

PJU

Idź do oryginalnego materiału