Do końca wakacji pozostało jeszcze kilka dni. Można je spędzić aktywnie bądź przygotowując się do powrotu do pracy czy szkoły. Dzięki temu, iż pogoda sprzyja, można pojechać na wycieczkę po naszym regionie. A ma on wiele do zaoferowania.
Jednym z ciekawych kierunków jest Kraśnik i jego okolica.
Kraśnik – polską stolica cegły
„Kup pan cegłę” – takie słowa padają z ust Romana Kłosowskiego w filmie „Ewa chce spać”. Ale również taki napis widnieje na pomniku na rynku w Kraśniku. Pomnik ten poświęcony jest zwykłej cegle. Jego powstanie w Kraśniku nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie Kraśnik został okrzyknięty polską stolica cegły. A cała Lubelszczyzna słynie z dużej ilości surowca niezbędnego przy produkcji cegieł, czyli gliny.
W latach 70. w powiecie kraśnickim istniało około 75 cegielni. Dzisiaj pozostała ich już garstka. Jedną z nich jest cegielnia prowadzona przez Piotra Piętala w Słodkowie Pierwszym.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku
Przy kraśnickim rynku znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego budowa rozpoczęła się w XV wieku. Z tego okresu zachowało się gotyckie prezbiterium i zakrystia. W późniejszych latach kościół przechodził różne przebudowy. Po pożarze, który wybuchł w XIX wieku, zabytek otynkowano od zewnątrz. I to właśnie ten tynk w 2010 roku skuto, aby odsłonić średniowieczny mur kościoła.
Nie tylko okazało się, iż prezbiterium jest ceglane, a korpus i kruchta zbudowane zostały z wielkich bloków piaskowca, ale na ścianach kościoła odkryto także pewne tajemnicze litery.
– Większość parafian choćby tych liter nie dostrzega – mówi Dominik Szulc.
24 Pułk Ułanów w Kraśniku
Mówiąc o Kraśniku i powiecie kraśnickim, należy wspomnieć o 24 Pułku Ułanów. W czasie wojny polsko-bolszewickiej brał on udział w walkach na Zamojszczyźnie, Wołyniu i Litwie. W czasie pokoju stacjonował w Kraśniku.
– kooperacja pułku z miastem była bardzo żywa – mówi Zdzisław Winkler, kustosz Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku.
W kampanii wrześniowej 1939 roku 24 Pułk Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego walczył w ramach słynnej 10 Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej płk. Stanisława Maczka. Później został odtworzony w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdzie – już jako oddział czołgów – wszedł w skład 1 Dywizji Pancernej.
Gościeradów
Będąc w powiecie kraśnickim, warto przyjechać do Gościeradowa. Odwiedzający tę gminę mają okazję zobaczyć m.in. jedyny na Lubelszczyźnie łuk triumfalny, sąsiadujący z nim zespół pałacowy czy kościół neogotycki. W Gościeradowie znajdzie się również coś dla fanów leśnych spacerów i gejzerów.
Urzędowskie garncarstwo z Bęczyna
Odwiedzając powiat kraśnicki, warto zahaczyć o gminę Urzędów. We wsi Bęczyn mieści się pracownia, a zarazem muzeum garncarstwa. Prowadzone one są przez Cezarego Gajewskiego, dla którego garncarstwo jest zawodem rodzinnym, przechodzącym z pokolenia na pokolenie. Wyrabia naczynia na kole garncarskim, zachowując dawne wzory naczyń urzędowskich.
Fot. nadesłane / archiwum RL