ŚWIAT: Papież Franciszek zmarł w poniedziałek rano w wieku 88 lat – poinformowała Dykasteria ds. Komunikacji Watykanu. Od lutego jego stan zdrowia pogarszał się z powodu problemów z oddychaniem. Po leczeniu zapalenia płuc w szpitalu Gemelli, wrócił do aktywności w czasie Wielkanocy. Do końca pełnił posługę duszpasterską, pojawiając się m.in. na mszy Wigilii Paschalnej i błogosławieństwie Urbi et Orbi. Jak podkreślił kard. Kevin Farrell, całe jego życie było służbą dla Kościoła i Boga.
ŚWIAT: Pogrzeb papieża Franciszka najpewniej odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia – informują włoskie media, powołując się na przepisy konstytucji apostolskiej Universi Dominici Gregis. Decyzja ma zapaść we wtorek podczas pierwszej kongregacji generalnej kardynałów. W środę trumna z ciałem Franciszka zostanie przeniesiona do bazyliki św. Piotra, gdzie wierni będą mogli oddać mu hołd. Jeszcze w poniedziałek oficjalnie zapieczętowano apartamenty papieskie w Domu Świętej Marty i Pałacu Apostolskim – zgodnie z protokołem po śmierci papieża.
ŚWIAT: Władimir Putin ogłosił zakończenie rozejmu i wznowienie walk w Ukrainie, podtrzymując jednocześnie deklarację gotowości do rozmów pokojowych. Wielkanocne zawieszenie broni obowiązywało do północy z niedzieli na poniedziałek, jednak obie strony oskarżały się o jego łamanie. Rosja twierdzi, iż Ukraina naruszyła rozejm blisko 5 tys. razy, Kijów odpowiada, iż tylko w niedzielę doszło do ponad 2 tys. naruszeń ze strony rosyjskiej. W nocy rosyjska armia zaatakowała Ukrainę 96 dronami i trzema rakietami. Ukraińska obrona zestrzeliła 42 z nich.
ŚWIAT: Biały Dom zdecydowanie broni Pete’a Hegsetha, sekretarza obrony, oskarżanego o udostępnienie planów ataków na Jemen w prywatnych czatach, gdzie uczestniczyli m.in. jego żona i brat. Doradczyni prezydenta Leavitt stwierdziła, iż zarzuty to wynik oporu wobec reform Hegsetha w Pentagonie. Tymczasem jego były współpracownik John Ullyot wezwał Donalda Trumpa do dymisji Hegsetha, wskazując na chaos w resorcie i tzw. „Signalgate”. Kilku bliskich doradców szefa Pentagonu zostało już odwołanych w związku z wewnętrznym śledztwem o przeciek informacji do mediów.
POLSKA: W Biebrzańskim Parku Narodowym trwa ogromna akcja ratunkowa – pożar objął front o długości 1,9 km. Ogień został częściowo opanowany, ale wciąż zagraża kolejnym obszarom. W działaniach bierze udział ponad 340 funkcjonariuszy różnych służb, pięć śmigłowców, w tym Black Hawk, a także drony i bayraktar do monitoringu. Na miejscu pracują strażacy, żołnierze WOT, leśnicy, policja oraz personel parku. Sztab kryzysowy przewiduje mobilizację dodatkowych sił we wtorek, jeżeli sytuacja się pogorszy. W nocy śmigłowce nie mogą prowadzić zrzutów wody.
POLSKA: Po doniesieniach o rzekomym ataku wilków na mężczyznę w Podlaskiem, głos zabrał Michał Żmihorski, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN. Jak podkreśla, „bałby się pójść do lasu, w którym nie ma wilków”, bo to one ograniczają obecność groźnych, zdziczałych psów. W Polsce w ostatnich 30 latach odnotowano jedynie dwa ataki wilków, podczas gdy psów – aż 450 tysięcy. Żmihorski zapewnia, iż regularnie spaceruje samotnie po Puszczy Białowieskiej, również nocą, i czuje się tam bezpiecznie właśnie dzięki obecności wilków.