Codzienny ekonomiczny przegląd 09.12.2024

ekonomiarosji.pl 1 tydzień temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

Miejsce 10 .Leczenie po nowemu w Rosji już od 1 stycznia.

Od 1 stycznia 2025 roku Rosja planuje wprowadzić obowiązkowe wytyczne kliniczne (CR) dotyczące diagnostyki, leczenia i zapobiegania chorobom, co budzi zaniepokojenie środowiska medycznego.

Na posiedzeniu 3 grudnia szefowa Rady Federacji Walentyna Matwienko wezwała Ministerstwo Zdrowia do szybkiego rozwiązania problemów związanych z przejściem na nowe standardy .

Dziś lekarze mają prawo wyboru metod leczenia, jednak nowe wymagania mogą przysporzyć znaczących trudności placówkom medycznym. W szczególności przewodniczący Izby Lekarskiej Obwodu Twerskiego Walentin Panteleev zauważył, iż wiele organizacji regionalnych boryka się z brakiem środków finansowych, aby spełnić te standardy.

Może to prowadzić do odpowiedzialności administracyjnej, a choćby karnej lekarzy.

Dodatkowe ryzyka wiążą się z kontrolami jakości usług medycznych. Jak wyjaśniła prawniczka medyczna Irina Gritsenko, w przypadku wykrycia naruszeń firmy ubezpieczeniowe mogą odmówić płacenia rachunków instytucji medycznych. Przykładowo brak kosztownych badań, takich jak MRI, może skutkować nieuznaniem sprawy przez ubezpieczyciela.

Zalecenia kliniczne wprowadzone w celu ujednolicenia i poprawy jakości medycyny, w warunkach niedostatecznego finansowania, mogą skutkować nowymi wyzwaniami dla systemu opieki zdrowotnej, który wymaga terminowych decyzji na poziomie władz federalnych.

Podsumowując w sytuacji braku środków na leczenie, brakiem serwisów i wymiany drogiego sprzętu medycznego rosyjska duma państwowa wprowadza zaostrzone kontrole i system kar dla lekarzy i placówek, które nie dopełniają swoich obowiązków co do jakości diagnostyki i leczenia.

Lekarze i dyrektorzy placówek zadają pytania „, Czy w sytuacji, gdy nie mamy odpowiednich środków, aby pacjenta zdiagnozować i leczyć mamy na wszelki wypadek go nie przyjmować, aby nie narazić się na kary?”

Bardzo interesująca sytuacja…

Miejsce 9 – Jak się zarabia w Rosjii. Kurierzy na podium

Po 11 miesiącach 2024, mediana wynagrodzenia kurierów wzrosła o 15%, do 115,6 tys. rubli miesięcznie. To więcej niż otrzymują lekarze (88,4 tys. rubli), nauczyciele (47 tys. rubli) i specjaliści IT (114,2 tys. rubli), wynika z przeglądu hh.ru i PEC.

Pod względem wynagrodzeń kurierzy omijali również menedżerów logistyki i handlu zagranicznego (79,5 tys. rubli), projektantów (70 tys. rubli), księgowych (62,3 tys. rubli) i dziennikarzy (50,4 tys. rubli).

Niemal we wszystkich branżach wynagrodzenia rosły w tempie dwucyfrowym, najwyższym w sektorze budowlanym (o 44%). W handlu detalicznym poziom płatności wzrósł o 31 proc., w IT – o 29 proc., w sektorze logistyki – o 27 proc., w zakresie usług dla ludności i biznesu – o 25 proc., a w produkcji sprzętu – o 19 proc., w produkcji sprzętu – o 7 proc.

Przypomnijmy iż oficjalna inflacja w Rosji jest jednocyfrowa.

Miejsce 8 – Rosja stoi w obliczu rekordowych strat w uprawach ozimych.

Po ubiegłorocznych mrozach i suszy rosyjscy rolnicy mogą stanąć przed nowym problemem – rekordową od kilkudziesięciu lat utratą plonów ozimych.

Udział słabych i niekiełkujących roślin ozimych na zbiory w 2025 roku w kraju „osiągnął bezprecedensowo wysoki poziom – 38%” – podaje ośrodek analityczny ProZerno, powołując się na dane Centrum Hydrometeorologicznego.

„Nigdy nie było tak źle” – piszą analitycy: powierzchnia złych i niekiełkujących upraw ozimych osiągnęła 6,47 mln hektarów, a tylko 31% upraw jest w „dobrej” kondycji w porównaniu z 74% rok temu.

„W całej Rosji zaledwie 5,48 mln hektarów upraw ozimych jest w dobrej kondycji, co stanowi najmniejszą liczbę dobrych plonów przed nadejściem zimy w ciągu ostatnich 23 lat” – zauważa ProZerno.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Centralnym Okręgu Federalnym (CFD), gdzie prawie dwie trzecie upraw – 2,07 mln ha – nie wzeszło lub jest w złym stanie. Prawie połowa upraw ozimych (44%) w Południowym Okręgu Federalnym (SFD) została sklasyfikowana jako „zła”.

Nieco lepsza sytuacja jest na Kaukazie Północnym i w rejonie Wołgi: odpowiednio 29,2% i 14,1%.

„Przyczyną problemów jest w dużej mierze susza letnio-jesienna w 2024 r.” – zauważa ProZerno.

Ze względu na problemy pogodowe w co najmniej pięciu regionach Federacji Rosyjskiej wprowadzono stan wyjątkowy, a w niektórych regionach od kwietnia do października nie padał deszcz. Poprzedziły to majowe przymrozki, które dotknęły prawie jedną trzecią rosyjskich gruntów rolnych i spowodowały utratę około 10% zbiorów zbóż i aż do 25% warzyw .

Nowe kłopoty rolników mogą dolać oliwy do inflacyjnego ognia. Aby spowolnić wzrost cen, władze rosyjskie już wprowadzają rygorystyczne ograniczenia w eksporcie zboża z kraju – zauważył Dmitrij Rylko, dyrektor generalny Instytutu Badań Rynku Rolnego .

Miejsce 7 – Czego tym razem Duma Państwowa chce zakazać migrantom w Rosji?

Grupa posłów LDPR przygotowała projekt ustawy zakazującej umieszczania pracowników migrujących w odległości mniejszej niż 200 metrów od szkół i przedszkoli.

„Przygotowujemy projekt ustawy, który wprowadzi zakaz przebywania pracowników migrujących w odległości mniejszej niż 200 metrów od terytorium organizacji edukacyjnych. Uważamy również za niezwykle ważne zakazanie rejestracji migrantów w szkołach, przedszkolach i innych placówkach, w których przebywają dzieci” – TASS cytuje lidera frakcji Leonida Słuckiego.

W dokumencie stwierdza się również, iż zdarzają się przypadki pracowników migrujących zamieszkałych bezpośrednio na terytorium organizacji edukacyjnych w ramach prac remontowych budynków i lokali. Według Słuckiego zdarzają się przypadki migrantów zamieszkałych w budynkach placówek oświatowych, które czasowo nie funkcjonują.

„Uderzającym tego przykładem są niedawne wiadomości o pracownikach migrujących zamieszkałych w budynku przedszkola na terytorium Permu, który został wynajęty lokalnemu przedsiębiorstwu” – podkreślono w nocie wyjaśniającej.

Blok polityczny rozumie, iż w Rosji nie ma skąd zdobyć zasobów pracy – możemy liczyć tylko na migrantów. W związku z tym Kreml nakazał przekonać obywateli, iż władze będą w stanie „ściśle kontrolować” wjazd do kraju i dołożą wszelkich starań, aby zintegrować cudzoziemców ze społeczeństwem rosyjskim.

Miejsce 6- Jak będą działać pożyczki dla Ukrainy oparte o byłe rosyjskie rezerwy

Ukraiński rząd zatwierdził umowę, na mocy której Kijów otrzyma 40-letni kredyt w wysokości do 20 mld dolarów z amerykańskiego Federalnego Banku Finansowego (FFB). Fundusze te będą częścią większej inicjatywy państw G7, która ma na celu zapewnienie Ukrainie 50 mld dolarów z dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Uchwała w sprawie warunków kredytu została opublikowana na oficjalnym portalu ukraińskiego gabinetu ministrów.

Środki będą pochodzić za pośrednictwem Funduszu Pośrednictwa Finansowego, utworzonego przez Bank Światowy w październiku 2024 r. w celu pozyskania środków na odbudowę Ukrainy. Finansowanie jest zabezpieczone szeregiem umów, w tym: Umową Zakupu Certyfikatów pomiędzy Ukrainą jako pożyczkobiorcą, FFB a Agencją Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID); Umowa o gwarancji kredytowej i spłacie kredytu między Ukrainą a USAID; wydanie przez Ministerstwo Finansów Ukrainy certyfikatu dłużnego na rzecz FFB, popartego gwarancją agencji.

Oprocentowanie kredytu wyniesie 1,3% w skali roku plus aktualne oprocentowanie rocznych obligacji skarbowych USA.

Obsługa i spłata zadłużenia będzie odbywać się kosztem dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich, co pozwala wykluczyć wykorzystanie środków z budżetu państwa Ukrainy.

W październiku 2024 r. kraje G7 uzgodniły plan udzielenia Ukrainie pożyczki w wysokości 50 mld dolarów z zamrożonych rosyjskich aktywów. Z tego 20 mld USD zostanie przeznaczone przez Stany Zjednoczone, a pozostałe 35 mld USD zostanie przydzielone przez kraje UE, 10 mld innych członków G7.

Miejsce 5 – Depozyty w bankach na poziomie 22% rocznie problemem ostrzega Bank Centralny.

Wysokie stopy procentowe uderzają nie tylko w przedsiębiorstwa, ale także w banki.

Rosnące trudności kredytobiorców mogą w przyszłości przerodzić się w problemy dla kredytodawców, zauważył Bank Centralny w swoim przeglądzie stabilności finansowej.

Pieniądze społeczeństwa, które stanowią ponad jedną czwartą (26,8%) wszystkich zobowiązań, kosztują banki coraz więcej.

Średnie maksymalne oprocentowanie depozytów w 10 największych bankach za pozyskane środki od ludności w ciągu ostatnich dziesięciu dni listopada wyniosło 21,98%.

W ciągu 10 dni średnia wzrosła 0,43 pkt proc. (pp), w ciągu miesiąca – 1,8 pp, a od początku roku – 7,3 pp.

Stopy depozytowe są w tej chwili najwyższe od co najmniej 2001 roku.

Dla banków oznacza to konieczność płacenia deponentom większych odsetek. Pożyczki też są coraz droższe i wiele z nich jest udzielanych ze zmiennym oprocentowaniem, ale pojawia się problem, o którym wcześniej nie wspomnieliśmy. O ile kredyty zawierane są na lata i zysk z nich również rozłożony jest na lata , to depozyty są średnio krótsze i szybciej trzeba wypłacić klientom zysk.

Według danych banku centralnego około 90% środków klientów zostało zebranych na krótkie okresy.

Stopy depozytowe rosną przede wszystkim ze względu na oczekiwania na nową podwyżkę głównej stopy procentowej w grudniu; debata toczy się tylko o tym, jak silna. Optymiści wciąż mają nadzieję na 22%, większość spodziewa się 23%, ale inflacja w listopadzie wzrosła tak szybko, iż pojawiły się obawy, iż Bank Centralny może podnieść stopę do 25%.

Aktywa płynne banków w rublach spadły w październiku o 1,1 biliona rubli. (4,6%), do 22 bln rubli, wynika z danych regulatora, a pokrycie środków klientów w październiku spadło o 1,5 punktu procentowego, do 21,4%. Udział banków (według aktywów) posiadających płynne aktywa które wystarczą na pokrycie środków klientów poniżej 20% ( czyli banki, które mają mniej niż 20% oszczędności Rosjan w postaci płynnej) wzrósł do 75% z 49% we wrześniu. I to jest niezwykle interesująca informacja.

Oznacza to ni mniej ni więcej, iż jeżeli rozpoczęłaby się panika i Run na banki w Rosji klientów to znacznie łatwiej jest spowodować paraliż systemu niż jeszcze np. we wrześniu.

Miejsce 4 – Światowe media o sytuacji w Syrii

Financial Times (Londyn, Wielka Brytania)

Assad… udało mu się utrzymać władzę dzięki wsparciu Iranu, sponsorowanych przez Iran formacji i Rosji… Stał jednak na czele zdewastowanego, zbankrutowanego państwa i wydaje się, iż choćby wielu członków jego własnej społeczności alawickiej zrezygnowało z reżimu po latach niekończących się konfliktów i trudności gospodarczych.

The New York Times (Nowy Jork, Stany Zjednoczone)

W godzinie potrzeby syryjskiego reżimu, jego patron Iran schodzi ze sceny. Upadek partnerstwa, które było budowane i wzmacniane przez cztery dekady, zmieni równowagę sił na Bliskim Wschodzie. „Oś oporu” utworzona przez Iran i jego paramilitarnych sojuszników w Libanie, na terytoriach palestyńskich, w Syrii, Iraku i Jemenie osłabnie. Izrael i jego arabscy sojusznicy staną się silniejsi.

Le Figaro (Paryż, Francja)

W niedzielny poranek 8 grudnia setki tysięcy Syryjczyków odzyskuje nadzieję. Część z nich opuściła już Bejrut, dokąd wcześniej uciekali, by ratować swoje życie, i wraca do domu. Baszar al-Asad uciekł tej nocy, na krótko przed tym, jak jego ludzie opuścili lotnisko w Damaszku. Dokąd się udał?

Fars News (Teheran, Iran)

Jak pewna grupa terrorystyczna przejęła duże… miasto i dotarł do Damaszku… Tylko ci, którzy są zaznajomieni z wewnętrzną strukturą syryjskiego reżimu, mogą to zrozumieć… Cztery główne powody tak szybkiego postępu opozycji to: brak motywacji i korupcja w armii… Brak poparcia dla rządu i armii ze strony ludności… Flirt rządu z krajami regionu obiecuje porzucenie oporu wobec Izraela, który… izolował syryjski rząd… A wszystko to przez chciwość zachodnich rządów, które uzbroiły terrorystów.

Al Jazeera (Ad-Dauha, Katar)

Dlaczego Assad upadł tak szybko? Syria ledwo przetrwała upadek gospodarki, o której mówi się, iż była podtrzymywana tylko dzięki nielegalnemu handlowi narkotykami Captagon[nie wymawiamy]. Assad stał się w Syrii skrajnie niepopularny, a ludziom coraz trudniej było przetrwać, w tym żołnierzom, z których większość nie chciała walczyć za Assada.

Reżim Assada był słaby od lat, także militarnie, i wykorzystywał militarne wsparcie Rosji i Iranu, aby jakoś się utrzymać. Jednak, jak zauważają analitycy, Rosja ugrzęzła we własnych walkach na Ukrainie, a Iran i jego libański sojusznik Hezbollah ucierpiały z powodu izraelskich ataków, więc nie mogły przyjść z pomocą słabej armii syryjskiej.

Beijing Daily (Pekin, Chiny)

Upadek syryjskiego rządu i zdobycie Damaszku jest dla Syrii ogromną katastrofą. Ponieważ upadek rządu nie przyniesie pokoju i stabilności, ale pogrąży Syrię w jeszcze większym chaosie, konfikty domowe mogą rozpocząć się na nowo. Kilka grup zbrojnych będzie walczyć w Syrii o terytorium. Tak więc w krótkiej perspektywie żadna z tych sił nie będzie w stanie zjednoczyć Syrii.

The Jerusalem Post (Jerozolima, Izrael)

Izrael nie będzie płakał za Assadem, zaprzysięgłym wrogiem … Ale skład sił rebeliantów … nie jest sojuszem, któremu państwo żydowskie by przyklasnęło… Jerozolima nie ma żadnego interesu w patrzeniu, jak jej północny sąsiad dostaje się pod kontrolę sunnickich dżihadystów. czy wspieranych przez Turcję islamistów.

Izwiestia (Rosja)

Trzeba przyznać, iż pogrążenie się Syrii w chaosie wojny domowej jest w tej chwili jednym z najbardziej realistycznych scenariuszy. Rosja, biorąc pod uwagę konflikt na Ukrainie, najprawdopodobniej nie będzie angażować się w rozwiązywanie problemów syryjskich w takim stopniu jak w 2015 roku.

Wiedomosti(Rosja)

Moskwa będzie próbowała negocjować z rządem tymczasowym w sprawie utrzymania swojej obecności wojskowej,

„To prawda, iż zbrojna opozycja raczej nie zapomni o uderzeniach rosyjskich sił powietrznych na nią. Ale dla HTS kwestia rosyjskich baz wojskowych nie jest priorytetem – będą oni bardziej zainteresowani kwestią rządzenia większością kraju.

Miejsce 3 – Jak światowe stolice i przywódcy komentują zmiany w Syrii

Premier Benjamin Netanjahu: „Jest to bezpośredni skutek ataków, które przeprowadziliśmy na Iran i Hezbollah. Zmiana władzy w Damaszku otwiera przed Izraelem nowe możliwości”.

Tureckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Nowa administracja syryjska powinna być tworzona w oparciu o powszechną partycypację, nie powinno być pragnienia zemsty. Nie można pozwolić, aby organizacje terrorystyczne wykorzystywały tę sytuację. Nowa Syria nie powinna stanowić zagrożenia dla swoich sąsiadów, powinna eliminować zagrożenia”.

Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Decydowanie o losie i podejmowanie decyzji o przyszłości Syrii jest wyłącznym prawem narodu tego kraju, bez destrukcyjnej ingerencji lub narzucania przez obce mocarstwa”.

Prezydent-elekt Donald Trump: „Syria to bałagan, ale nie jest naszym przyjacielem, więc USA nie powinny mieć z nią nic wspólnego. To nie jest nasza wojna. Nie wtrącajmy się!”

Ustępujący prezydent USA Joe Biden powiedział, iż sojusznicy Baszara al-Asada nie są w stanie go ochronić, a osłabienie Iranu, Hezbollahu i Rosji było decydującym czynnikiem zwycięstwa syryjskiej opozycji.

Minister spraw zagranicznych UE Kaja Kallas: „Pozytywne zdarzenie. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa w regionie. Będę współpracował ze wszystkimi konstruktywnymi partnerami w Syrii i w regionie”.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz: „Dobra wiadomość. Teraz ważne jest, aby jak najszybciej przywrócić prawo i porządek w Syrii. Wszystkie wspólnoty religijne, wszystkie mniejszości muszą być chronione teraz i w przyszłości”.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock: „Kraj nie może już dłużej wpadać w ręce innych radykałów, bez względu na formę”.

Prezydent Francji Emmanuel Macron: „W końcu barbarzyńskie państwo upadło… Francja jest zaangażowana w bezpieczeństwo wszystkich na Bliskim Wschodzie”.

Hiszpański minister spraw zagranicznych José Manuel Albares: „Sytuacja nie wskazuje na to, iż będzie jakiś chaos, wręcz przeciwnie,… Wszystko wskazuje na to, iż część administracji, która pracowała dla Assada, jest gotowa do współpracy z nowym rządem”.

Minister spraw zagranicznych Włoch Antonio Tajani: „Mamy nadzieję na przekazanie władzy z rąk upadłego reżimu i przejście do nowej rzeczywistości w sposób pokojowy. To powinna być transformacja polityczna, a nie wojskowa”.

Jordania Król Abdullah II: „Jordania stoi po stronie narodu syryjskiego i szanuje jego wolę i wybór”.

Arabia Saudyjska „Królestwo Arabii Saudyjskiej potwierdza, iż stoi po stronie bratniego narodu syryjskiego i jego wyboru w tym szczególnym okresie w historii Syrii i wzywa do podwojenia wysiłków na rzecz zachowania jedności Syrii”.

Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej: „Baszar al-Assad zdecydował się opuścić urząd prezydenta i opuścił kraj, wydając instrukcje pokojowego przekazania władzy. Rosja nie brała udziału w tych negocjacjach, jest w kontakcie ze wszystkimi grupami syryjskiej opozycji”.

Senator Konstantin Kosaczow: „Jeśli ludność Syrii przez cały czas będzie potrzebowała naszego wsparcia, zostanie ono udzielone. Ale jest to mało prawdopodobne – w warunkach wojny domowej na pełną skalę. Syryjczycy będą musieli poradzić sobie z tym sami”.

Miejsce 2 – Turcja wiedziała o planach syryjskiej opozycji pół roku przed ofensywą

Zbrojna syryjska opozycja, która przejęła władzę w Damaszku, ostrzegła Turcję o zamiarze zorganizowania ofensywy na dużą skalę na sześć miesięcy przed jej rozpoczęciem, podaje Reuters.

Według nich rebelianci nie mogli działać bez powiadomienia władz tureckich, które od początku wojny domowej w Syrii są głównymi sponsorami syryjskiej opozycji.

Jednocześnie uzyskali milczące przyzwolenie Ankary na operację, której pierwszym celem było zdobycie drugiego co do wielkości miasta Syrii – Aleppo

Wcześniej Turcja, która w 2020 r. zawarła porozumienie z Rosją w sprawie deeskalacji walk w północno-zachodniej Syrii, sprzeciwiała się ofensywie rebeliantów na dużą skalę, obawiając się, iż doprowadzi ona do nowej fali uchodźców w regionie.

Jednak według źródeł Reutersa na początku tego roku syryjska opozycja odczuła ostrzejsze stanowisko Ankary wobec prezydenta Baszara al-Asada.

Stało się to po tym, jak odrzucił próby prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, aby znaleźć polityczne rozwiązanie militarnego impasu, w którym znalazła się Syria.

Wykorzystała to zbrojna opozycja, która pokazała władzom tureckim plan obalenia Asada. Zauważyli, iż droga dyplomacji „nie działa od lat”, więc trzeba spróbować innego podejścia. Według Reutersa ich przesłanie brzmiało: „Nie musisz nic robić, po prostu się nie angażuj”.

Ofensywa syryjskich rebeliantów rozpoczęła się 27 listopada.

Z prowincji Idlib przemaszerowali do Aleppo, a po zdobyciu miasta skierowali się na stolicę Syrii, Damaszek. Rankiem 8 grudnia wkroczyli do Damaszku i ogłosili upadek reżimu prezydenta Asada. On z kolei podał się do dymisji i opuścił kraj, udając się do Rosji, gdzie udzielono mu azylu. Premier Syrii Mohammed Ghazi al-Jalali ogłosił negocjacje z rebeliantami i zamiar zorganizowania pokojowego przekazania władzy.

Według tureckiego wydania Karar, dziewięć osób może objąć stanowiska kierownicze w Syrii. Pierwszy na liście tych, którzy będą „wpływać na przyszłość” kraju, jest lider HTS al-Julani. Za nim plasują się były premier Ryaa Hijaba, obecny premier al-Dżalali, a także lider Narodowej Koalicji Opozycji Syryjskiej Hadi al-Bahra, który mieszka w Turcji. Po doniesieniach, iż Asad podał się do dymisji i opuścił Damaszek, al-Bahra zapowiedział, iż spotka się z przedstawicielami ONZ, a także z krajami arabskimi i europejskimi, aby omówić przyszłość Syrii.

Na konferencji w Doha na temat sytuacji w Syrii al-Bahra powiedział, iż syryjska opozycja będzie rządzić krajem w okresie przejściowym trwającym 18 miesięcy, w tym sześć miesięcy na opracowanie nowej konstytucji. Dodał, iż koalicja syryjskiej opozycji powinna zostać rozszerzona o „nowe elementy opozycji”, a następnie będzie miał za zadanie sformować rząd tymczasowy przed ratyfikacją nowej konstytucji.

Miejsce 1 – Biznes wywrócony do góry nogami – Czy Rosja straci projekty w Syrii i Afryce

Przyszłość wielu projektów stoi w tej chwili pod znakiem zapytania, ale jest za wcześnie, aby mówić o ich całkowitym zamrożeniu, mówi Gieorgij Asatryan, badacz w Instytucie Światowej Ekonomii i Strategii Wojskowej Wyższej Szkoły Ekonomii:

„Współpraca gospodarcza między Rosją a Syrią rozwija się od 2011 roku, kiedy Moskwa zaczęła pomagać rządowi republiki na prośbę Asada.

Z Syrią w różnych okresach (nie bierzemy pod uwagę ostatnich dwóch, trzech lat) struktury Rostecu i KamAZ aktywnie działały. Swego czasu Rosatom miał dość duże kontrakty z rządem kraju na odbudowę różnych obiektów infrastrukturalnych i energetycznych, wszystko to odbywało się na szczeblu ministerialnym.

Nad odbudową obiektów podwójnego zastosowania pracowały różne średniej wielkości przedsiębiorstwa.

Eksport do Syrii oszacowano na około 0,5 miliarda dolarów.

Obroty handlowe Rosji z republiką są mniejsze niż z Serbią, Węgrami, a jeszcze bardziej z Iranem, ale większe niż kooperacja handlowa z Jordanią.

W ostatnich latach największym partnerem handlowym Damaszku była Turcja, która bardzo aktywnie współpracowała z najbogatszymi gospodarczo regionami Syrii znajdującymi się pod kontrolą radykalnej opozycji. Teraz interesy rosyjskiego biznesu, rzecz jasna, są zagrożone: Rosja broniła Baszara al-Asada, a do władzy doszły siły opozycyjne.

Oczywiście niektórzy gracze z Federacji Rosyjskiej mogą chcieć się zmienić. A tu wiele będzie zależało, rzecz jasna, od Ankary.

W 2023 r. prezydent Syrii Baszar al-Asad zapowiedział rychłe podpisanie umowy o partnerstwie gospodarczym z Rosją. Zaznaczył, iż kraje planują około 40 wspólnych projektów inwestycyjnych. Głównymi obszarami współpracy były energetyka, transport i rolnictwo – przypomniał Oleg Abelew, szef działu analitycznego firmy inwestycyjnej Rikom-Trust:

„Kiedy Federacja Rosyjska aktywnie rozbudowywała swoją obecność wojskową w Syrii, w tym pomoc gospodarczą, kwestia obecności krajowych firm w republice była podyktowana przede wszystkim wykonalnością ekonomiczną.

Były to oczywiście projekty transportowe, projekty w taki czy inny sposób związane z pomocą dla kraju poprzez zamówienia wojskowo-przemysłowe i dostawy tam węglowodorów w zamian za dostawy żywności do Rosji. Myślę, iż część z nich z pewnością zostanie teraz wstrzymana, a strony będą starały się zrozumieć, jak zakończy się obecna sytuacja. Na pewno nie powiedziałbym, iż obrócił się o 180 stopni.”

Wiadomo również, iż Damaszek oficjalnie zatwierdził pracę rosyjskich korporacji naftowych i geologicznych na swoim terytorium. W czerwcu 2024 r. syryjskie Ministerstwo Turystyki poinformowało, iż Olympic Tour i Sinara-Int budują kompleksy hotelowe w prowincji Latakia.

Region przyciągał inwestorów prawdopodobnie ze względu na bliskość rosyjskiej bazy lotniczej. O losie obiektów wojskowych zadecydują teraz nowe władze republiki – powiedział premier Mohammed Ghazi al-Jalali, zaznaczając, iż kwestia ta nie leży już w jego kompetencjach.

Zgodnie z dwustronnym porozumieniem Moskwa może korzystać z baz w Tartus i Hmejmim do 2066 roku.

Dla rosyjskiego biznesu kwestia ta może mieć fundamentalne znaczenie, powiedziała Elena Dybova, wiceprezes Izby Handlowo-Przemysłowej:

„To poważnie wpłynie na niektóre plany rozwoju relacji biznesowych z wieloma regionami, w tym z sąsiednimi. Wiele firm poczyniło dość poważne plany. Jest to wyzwanie dla zagranicznego kierunku gospodarczego. Oczywiste jest, iż będziemy musieli przeanalizować, co wydarzy się w Syrii, jaka będzie tam sytuacja.

Wszak Syria to też baza pośrednia dla projektów związanych z Afryką, ma też swoje problemy, przede wszystkim logistyczne. W związku z tym zarówno port był aktywnie wykorzystywany, jak i nasza baza wojskowa działała tam pod względem eskorty”.

Upadek Asada dodatkowo zaszkodzi globalnemu postrzeganiu Rosji jako skutecznego partnera i obrońcy, potencjalnie zagrażając partnerstwu Rosji z afrykańskimi autokratami i wynikającym z tego wpływom gospodarczym, wojskowym i politycznym w Afryce” podaje ISW Po obaleniu reżimu Assada, zaszkodzi to strategicznym celom Kremla w Afryce i okolicznych szlakach wodnych, takich jak Morze Śródziemne i Morze Czerwone.

Idź do oryginalnego materiału