Codzienny ekonomiczny przegląd 23.10.2024

ekonomiarosji.pl 4 tygodni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Shorts:

  • Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły w stację benzynową w okupowanym Energodarze – jeden pracownik zginął na miejscu.W wyniku ataku UAV zapalił się zbiornik z propanem. „Obecnie Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych lokalizuje źródło pożaru” – napisał „gubernator” okupowanej części obwodu zaporoskiego Jewgienij Balitski. w tej chwili w mieście nie ma prądu.
  • Polska zamyka Konsulat Generalny Rosji. Poinformował o tym szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Powodem zamknięcia Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu były „próby dokonania sabotażu na terytorium kraju”. „Rosja prowadzi wojnę hybrydową. Dokonuje prób dywersyjnych na terytorium Polski. Jako minister spraw zagranicznych moim obowiązkiem jest zdecydowanie zareagować. Pierwszym krokiem będzie zamknięcie konsulatu rosyjskiego w Poznaniu” – napisał Sikorski.
  • Rosjanie mogą zostać bez masła. W obliczu agresywnej inflacji i niedoborów surowców najwięksi producenci tych produktów zaczęli ostrzegać popularne sieci handlowe przed ograniczaniem dostaw lub wstrzymywaniem produkcji, inne przed podwyższeniem cen produktów. Jak pisze Izwiestia, producent oleju Selo Zelyonoe i zakład Almetovsky już znacznie zmniejszyli wolumeny produkcji, mleczarnia Irbit ostrzegała przed przerwami w dostawach, a zakład Milkom całkowicie wstrzymał produkcję masła Izhmoloko i Varvara Krasa.
  • Jak podaje rynek nieruchomości, ceny wynajmu mieszkań w Rosji wzrosły w ciągu roku o 25–31%. Ceny wzrosły najbardziej w Krasnojarsku, Permie, Ufie i Rostowie nad Donem, gdzie stawki czynszu wzrosły o 40–58%. W porównaniu do 2022 roku czynsze wzrosły półtorakrotnie. Eksperci zauważają, iż rynek jest przegrzany ze względu na wysoki popyt, kluczową stopę procentową i drogie kredyty hipoteczne.
  • Bank Centralny Federacji Rosyjskiej od razu podniesie główną stopę procentową z 19% do 21% na posiedzeniu w najbliższy piątek, 25 października – analitycy SberCIB.
  • Gazprombank podniósł oprocentowanie pierwotnych kredytów hipotecznych do 23,9-25% rocznie;
  • Po Sbierbanku w Sovcombank oprocentowanie jednego z programów hipotecznych wzrosło do 25,49%; Alfa Bank dla mieszkań pierwotnych i wtórnych podwyższył stawki do 25,99%;VTB – do 24,7-26,4% na programy refinansowania i mieszkania wtórne.
  1. Rozpoczął się szczyt BRICS w Kazaniu.

Czerwony dywan, AURUS, czyli super luksusowa limuzyna rosyjska i chak-chak czyli tradycjonalny deser tatarski, kawałeczki ciasta usmażone na głębokim tłuszczu i sklejone miodem, czasem z dodatkiem bakalii Jak witano uczestników szczytu BRICS w Kazaniu? Kto przyjechał mam dla was fotorelację.

We wtorek w Kazaniu rozpoczął się szczyt BRICS. Przyjeżdżali i przyjeżdżają na nią przedstawiciele z ponad 30 krajów, w większości na szczeblu głów państw podają Rosyjskie media choć jednak to nie do końca prawda.

Oczekuje się, iż przybędą także przywódcy sześciu organizacji międzynarodowych, w tym Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres. Jako gospodarz prezydent Rosji Władimir Putin przybył do stolicy Tatarstanu poprzedniego wieczoru, wieczorem 21 października.

Uczestnicy szczytu wciąż przybywają. Zgodnie z protokołem dostojnych gości wita na lotnisku przywódca Tatarstanu Rustam Minnikhanow i przewodniczący Rady Państwa republiki Farid Mukhametshin. Przed samolotami ustawia się wartę honorową i rozkłada czerwony dywan, po którym przechodzą dziewczęta w strojach ludowych. Oferują gościom rozkoszowanie się słodkim miodem tatarskim chak-chak i bochenkiem chleba.

A premier Indii Narendra Modi, zanim spróbował tradycyjnych smakołyków, położył ręce na bochenku chleba. W jego kraju brak szacunku gościa do chleba jest jedną z najpoważniejszych zniewag wobec gospodarzy.

Niedługo po nim do Kazania przybył przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping.

Z kolei oprócz bochenka i chak-chaku bukietami kwiatów powitano także Pierwszego Wiceministra Spraw Zagranicznych Sri Lanki Aruni Wijewardane, Wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez i Prezes Banku BRICS Dilma Rousseff.

Dostojni goście zostali przewiezieni do hoteli samochodami klasy premium AURUS, które tu ciekawostka produkowane są w Tatarstanie. Uczestnicy szczytu i osoby im towarzyszące będą zakwaterowani w 57 hotelach, a także w sanatoriach i domach studenckich.

W ramach programu kulturalnego odbył się wczoraj galowy koncert solistów państw BRICS.

Pierwszy dzień szczytu BRICS charakteryzował się powszechną gościnnością. Władimir Putin zaprosił przyjezdne głowy państw na przyjacielską kolację w ratuszu Kazania. Tu pragnę zauważyć jak ważne jest dla Rosjan słowo przyjaźń i jak często pada.

Jednak przed nieformalnymi rozmowami prezydent Rosji spotkał się z prezes Nowego Banku Rozwoju (BRICS Bank) Dilmą Rousseff, premierem Indii Narendrą Modim i prezydentem Republiki Południowej Afryki Cyrylem Ramaphosą. Odbyła się także rozmowa z Xi Jinpingiem. Po kolacji Władimir Putin odbędzie rozmowę z prezydentem Egiptu Abdulem Fattahem Khalilem Al-Sisim.

W pozostałe dni szczytu BRICS prezydent Rosji odbywa także wiele spotkań, m.in. z prezydentem Iranu Pezeszkianem i prezydentem Turcji Erdoganem. Planowane jest omówienie bieżących kwestii międzynarodowych z uwzględnieniem pogarszającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, interakcji pomiędzy krajami BRICS i Globalnego Południa w interesie zrównoważonego rozwoju. Prowadzone będą także dyskusje na temat stworzenia odrębnego systemu finansowego płatności dla państw organizacji.

W środę 23 października Władimir Putin zorganizuje uroczyste przyjęcie, na które zaproszeni zostaną przywódcy państw i szefowie delegacji na szczycie. Wciąż nie wiadomo, czym dostojni goście zostaną ugoszczeni na kolacjach. Być może w menu znajdą się dania narodowe tatarskie. Na szczyt BRICS władze Kazania zadbały o to, aby były reprezentowane w każdej miejskiej restauracji i kawiarni.

Dla uczestników szczytu w stolicy przygotowano także wizytę w kompleksie stworzonym w stylu wsi tatarskiej. Tam planują częstować gości narodowymi wypiekami,a także tradycyjną zupą makaronową tokmach i azu. W zależności od preferencji każdego, mogą też zaproponować specjalny kebab z koniny, którego przepis powstał w Tatarstanie. Nawiasem mówiąc, można tam nie tylko spróbować lokalnych potraw, ale także wziąć udział w kursach mistrzowskich na temat ich przygotowania. Kompleks jest gotowy zapewnić taką możliwość uczestnikom szczytu.

Dla gości zaplanowano także program kulturalny, obejmujący liczne wystawy i pokazy muzealne. Jednocześnie artyści rzeźbiarze zaprezentują symbole państw BRICS. W szczególności dla Rosji był to niedźwiedź, a dla Arabii Saudyjskiej był to wielbłąd.

2. KRLD wysłała kolejnych wojskowych do Rosji

Korea Północna wysłała do Rosji pilotów, którzy wiedzą, jak latać rosyjskimi samolotami bojowymi, aby wziąć udział w wojnie z Ukrainą – podaje „Newsweek”,

Wcześniej jeden z południowokoreańskich urzędników powiedział, iż we wrześniu KRLD wysłała pilotów do Władywostoku, a następnie wysłała swoje siły lądowe na początku października. Rozmówcy publikacji wiążą przyjazd północnokoreańskich pilotów z możliwym szkoleniem w zakresie obsługi nowych samolotów, które Moskwa dostarczy do tego kraju, lub ze szkoleniem pilotów bojowych na front.

W publikacji zaznaczono, iż będzie to pierwszy udział północnokoreańskich pilotów w działaniach wojennych od czasu wojny w Wietnamie.

Pojawiły się kolejne potwierdzenie obecności północnokoreańskiego personelu wojskowego na Terytorium Nadmorskim.

Wśród doniesień ludności miejscowej pojawił się film, który według autorów zarejestrował przybycie północnokoreańskich żołnierzy do bazy wojskowej. Jest to jednostka wojskowa 44980 127. dywizji strzelców zmotoryzowanych we wsi Siergiejewka na terytorium Primorskim.

„Przystojni sojusznicy przybyli z Korei Północnej. Mam nadzieję, iż wojna się tutaj skończy” – mówi autor filmu .

Pokazany na filmie kompleks koszar jest najnowszym na Terytorium Nadmorskim. Został otwarty w lipcu 2022 roku.

Wcześniej śledczy z CyberBoroshno wskazali także Siergiejewkę jako lokalizację innych filmów, w których szkoli się północnokoreański personel wojskowy.

Dodatkowo 18 października Ukraińskie Centrum Łączności Strategicznej opublikowało film przedstawiający północnokoreańskich żołnierzy odbierających sprzęt. Wskazał, iż materiał filmowy został nakręcony na poligonie Siergiejewskiego w Primorye nie więcej niż 48 godzin temu.

Wcześniej wywiad Korei Południowej dowiedział się , iż Korea Północna wyśle ​​na wojnę na Ukrainie 12 tys. personelu wojskowego, w tym jednostki sił specjalnych.

3. Kraje BRICS bez skrupułów odmówiły walki ramię w ramię z Putinem przeciwko Zachodowi i dolarowi.

Teraz zmieniamy prasę i możemy skupić się na wyciekach informacji, które już wypłynęły.

Pomysł prezydenta Rosji Władimira Putina, aby przekształcić BRICS w antyzachodnią koalicję, która zachwiałaby „porządkiem światowym” i hegemonią dolara, nie spotkał się z entuzjazmem wśród kluczowych państw członkowskich bloku.

Indie nie chcą, aby BRICS stała się organizacją „antyamerykańską” zdominowaną przez Rosję i Chiny.

New Delhi sprzeciwia się dalszej ekspansji BRICS, do której w ubiegłym roku dołączyło 6 nowych krajów, a o to poprosiło kilkadziesiąt kolejnych, w tym globalni wyrzutkowie, jak Birma czy Afganistan.

Stanowisko Indii podzielają Brazylia i Republika Południowej Afryki.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, które dołączyły do ​​BRICS po szczycie w 2023 r., „całkowicie odrzucają” próby przedstawiania członkostwa w bloku jako oznaki, iż Globalne Południe jest w opozycji do Zachodu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają bardzo dobre stosunki z krajami zachodnimi, w tym ze Stanami Zjednoczonymi, podkreślił inny urzędnik tego kraju.

Na rozpoczynającym się we wtorek szczycie BRICS w Kazaniu, który Kreml nazwał „najważniejszym wydarzeniem w polityce zagranicznej”, jakie kiedykolwiek odbyło się w Rosji, Putin zamierza zaproponować swoim kolegom alternatywny zachodni system płatności międzynarodowych.

Według idei Kremla powinna łączyć banki i banki centralne państw członkowskich organizacji w celu przeprowadzania transakcji z pominięciem dolara, który – jak twierdził Putin – „kurczy się” i traci zaufanie w związku z polityką amerykańskich sankcji.

Jednak spotkanie ministrów finansów BRICS i szefów banków centralnych, które odbyło się w Moskwie w przededniu szczytu, zostało zignorowane przez kraje bloku: Chiny, Indie i Republika Południowej Afryki zamiast ministrowie.

Nawet Chiny, które po inwazji na Ukrainę stały się największym partnerem handlowym Rosji, uważają pomysł Putina na płatności z pominięciem dolara za zbyt ambitny, mówi Wang Yiwei, dyrektor Centrum Studiów Europejskich Chińskiego Uniwersytetu Ludowego w Pekinie: w przeciwieństwie do Rosji, pozostałe kraje BRICS nie znajdują się pod kontrolą Zachodu i nie mają bezpośredniej motywacji do przekształcenia światowego porządku finansowego.

4. Produkcja stali w Rosji spada o 10% w roku 3 dniowej operacji

Całkowita produkcja w spadła w Rosji – o 5,5%, do 54 mln ton. W Federacji Rosyjskiej na rynek wpływa wysokie oprocentowanie i ograniczenie preferencyjnych programów hipotecznych, a analitycy nie spodziewają się poprawy sytuacji w nadchodzącym roku.

Co gorsza Rosja musi się zmagać na rynkach światowych z ogromną konkurencją ze strony Chin.

A światowy popyt spada.

Światowe Stowarzyszenie Producentów Stali (WST) WSA) odnotowuje kolejne oznaki negatywnych warunków na światowym rynku stali. Całkowita produkcja w 71 krajach świata w ciągu dziewięciu miesięcy spadła o 1,9%.

Głównym rynkiem zbytu pozostaje rynek wewnętrzny.

W Federacji Rosyjskiej na rynek wpływa wysokie oprocentowanie i ograniczenie preferencyjnych programów hipotecznych, a analitycy nie spodziewają się poprawy sytuacji w nadchodzącym roku.

Co gorsza dane za wrzesień budzą wśród rosyjskich ekspertów branżowych strach o przyszłość.

Pod koniec września Rosja zmniejszyła produkcję stali o 10,3% w ujęciu rocznym. Przy nadchodzącym załamaniu w branży budowlanej perspektywy dla branży przypominają te z rynku węgla są tak samo czarne.

Należy zadać sobie pytanie dlaczego przemysł wojskowy nie generuje nowych zamówień i jak na czym oparty jest 4% wzrost PKB w 2024r.

5. W Rosji zaproponowali zrównanie dzieci-migrantów z niepełnosprawnościami

Komisarz ds. praw dzieci obwodu swierdłowskiego Igor Morokow wezwał do traktowania dzieci-migrantów jako niepełnosprawnych. W ten sposób odpowiedział na pytanie, jak zorganizować proces edukacyjny dla uczniów słabo znających język rosyjski.

„Mamy kategorię dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To są dzieci niepełnosprawne. Myślę, iż te dzieci [migranci] również należy zaliczyć do tej kategorii. jeżeli uznamy ich za uczniów wymagających specjalnego traktowania edukacyjnego” – powiedział Morokov w OTV.

Zdaniem Rzecznika należy ograniczyć zajęcia z dziećmi migrującymi, a nauczycielom należy dopłacać za dodatkową pracę spowodowaną trudnościami w komunikacji. „Obiektywnie mamy dwie szkoły [w Jekaterynburgu], w których uczy się dość duża liczba tych dzieci i nigdy nie będziemy w stanie zapewnić, iż w klasie będzie ich tylko troje, zgodnie z zaleceniami” – podkreślił Morokow.

Rzecznik dodał także, iż budując proces edukacyjny, należy zadbać o to, aby migranci „rozumieli wartość i znaczenie kraju, w którym się znajdują”.

6. Gazprom został zwolniony z podatków na kwotę 600 mld rubli (7 mld USD) z powodu strat i pustki na koncie

Rosyjskie władze przygotowują się do gwałtownego obniżenia podatków dla Gazpromu, który pod koniec ubiegłego roku stracił dwie trzecie rynków eksportowych i poniósł rekordową w swojej historii stratę.

Od 2025 r. gazowa korporacja państwowa przestanie płacić dodatkowy podatek od wydobycia kopalin, który został dla niej wprowadzony na początku 2023 r. – wynika z poprawek do kodeksu podatkowego, które zostały zatwierdzone przez Dumę Państwową.

Zgodnie z projektem, nad którym posłowie głosowali we wtorek bezpośrednio w drugim i trzecim czytaniu, dopłata do podatku od wydobycia kopalin w wysokości 50 mld rubli miesięcznie zostanie zniesiona dla Gazpromu.

Początkowo rząd planował, iż dodatkowe podatki od gazu w wysokości 600 mld rubli rocznie trafią do skarbu państwa co najmniej do końca 2025 roku. Jednak gwałtowne pogorszenie sytuacji finansowej Gazpromu zmusiło urzędników do ustępstw.

Idź do oryginalnego materiału