Codzienny ekonomiczny przegląd 25.09.2024

ekonomiarosji.pl 6 dni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

  • Naukowcy z kanadyjskiej szkoły biznesu HEC i Duke University odkryli, iż prezent w postaci tabliczki czekolady poprawia nastrój skuteczniej niż wspierająca rozmowa. Badanie przeprowadzone na 3600 osobach wykazało, iż ludzie czują się lepiej po otrzymaniu słodkiego prezentu niż po usłyszeniu obietnicy od przyjaciela, iż ​​oddzwoni.
  • Zalecono Rosjanom, aby dziennie można jeść nie więcej niż 100 g winogron-tak powiedział doktor nauk medycznych profesor Nikołaj Kirilenko w internetowej publikacji „Moscow Region Today”. Według niego nie należy nadużywać tego, ponieważ zawiera dużo węglowodanów prostych (15-17%).
  • Do 2050 r. globalny popyt na ropę może wzrosnąć o 17,5% w stosunku do poziomu z 2023 r., do 120,1 mln baryłek dziennie, zgodnie z corocznym raportem OPEC World Oil Outlook. Teraz już nie Chiny a Indie mają odpowiadać głównie za wzrost
  • W Rosji ze względu na braki kadrowe przygotowują zakrojoną na szeroką skalę reformę edukacji, aby uczniowie mogli wcześniej chodzić do pracy. 11 lat nauki w szkole to w tej chwili luksus, na który nie można sobie pozwolić. Wyjaśnił, iż należy skompresować tok studiów, aby uczniowie wcześniej rozpoczynali naukę w szkole zawodowej i byli konkurencyjni, a „nie zaczynali zastanawiać się, co dalej robić, dopiero w wieku 19 lat”.
  • Płaca minimalna od początku 2025 roku wzrośnie do 22 440 rubli – o 16,5% – Miszustin. A do 2030 roku powinno osiągnąć 35 000 rubli.
  • W nasionach sprzedawanych w sklepach w Petersburgu wykryto niebezpieczną truciznę – kadm. W produktach marek „Babkiny Seeds”, „365 Days”, „Ot Ataman”, „Red Price”, Smakky, „My Price” i „Youth” zawartość kadmu przekraczała dopuszczalne normy. Kadm jest metalem ciężkim, który jest wysoce toksyczny i może gromadzić się w organizmie. Usuwanie kadmu trwa od 10 do 30 lat; może powodować nadciśnienie, anemię i przyczyniać się do rozwoju nowotworów.
  1. Pożar w ważnym zakładzie produkcyjnym

W obwodzie rostowskim zaatakowano fabrykę Kamenskiego, w której według CIA produkuje się paliwo do silników rakietowych – podaje ASTRA. Uszkodzona została rura doprowadzająca gaz w przedsiębiorstwie.

W nocy z 22 na 23 września w mieście Kamensk-Szachtyński w obwodzie rostowskim wybuchła obrona powietrzna. Według źródeł ASTRY w regionalnych służbach ratowniczych zestrzelono 2 niezidentyfikowane rakiety (prawdopodobnie Neptun). Szczątki jednego ze zestrzelonych pocisków spadły na teren przedsiębiorstwa, uszkodzona została rura doprowadzająca gaz, . Nie było żadnych ofiar.

Federalne przedsiębiorstwo państwowe Kamenski Kombinat jest jednym z największych przedsiębiorstw chemicznych na południu Rosji i przedsiębiorstwem miastotwórczym miasta Kamieńsk-Szachtynski.

W 2011 roku Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) częściowo odtajniła dane związane z powstaniem w ZSRR międzykontynentalnego pocisku balistycznego na paliwo stałe RT-2 (SS-13 Savage w klasyfikacji amerykańskiej).

W dokumentach CIA zakłady w Kamieńsku-Szachtyńskim wskazano jako miejsce produkcji paliwa kompozytowego do tego typu silników rakietowych oraz lokalizację obiektów testowych – odnotowała w 2021 roku „Nowaja Gazieta”.

2. Wypalenie zawodowe wśród Rosjan.

Znalazłem wczoraj interesujące badania opinii publicznej i oczywiście nie mówię o zawartości rosyjskich BMPów a badaniach socjologicznych.

Według sondażu przeprowadzonego przez brokera ubezpieczeniowego Mainsgroup, cytowanego przez Gazeta.Ru, 59 proc. Rosjan doświadcza wypalenia zawodowego.

43 proc. respondentów wskazało, iż ich pracodawcy nie udzielali żadnej pomocy i w ogóle nie zwracają uwagi na ich problemy, a jedynie 16 proc. stwierdziło, iż otrzymali wsparcie w takich sytuacjach.

41 proc. uczestników badania nie doświadcza problemów z wypaleniem zawodowym. Jednak, jak zauważył współwłaściciel Mainsgroup,

Z wypaleniem zawodowym według prowadzących badanie można sobie poradzić, prowadząc zdrowy tryb życia.

Jednak w Rosji 82 procent respondentów nigdy nie próbowało praktyk mentalnych ani zmian nawyków mających na celu poprawę zdrowia. Podkreślono, iż dla takich pracowników ważne jest wsparcie ze strony pracodawców, a sami są całkowicie bierni.

Badanie wykazało także, iż wielu Rosjan nie stać na zwolnienie lekarskie w celu rekonwalescencji.

Połowa uczestników nie robi tego ze względu na duże obciążenie pracą i presję pracodawcy oraz współpracowników, 7 proc. ma poczucie nadmiernej odpowiedzialności, a 5 proc. boi się zawieść współpracowników i przełożonych. Jeden procent obawia się utraty pracy, a 37 procent nie potrafi podać dokładnego powodu odmowy zwolnienia lekarskiego.

W badaniu wzięło udział ponad 1000 Rosjan z różnych regionów.

3. Rząd sięga po pieniądze emerytów aby zapłacić za 3 dniową spec operację

Rosyjskie władze przygotowują się do tego co jeszcze 2 lata temu było nietykalne czyli cięcia (sekwestracji) wydatków socjalnych budżetu federalnego, aby zapłacić rosnące rachunki

W przyszłym roku alokacje w ramach pozycji „polityka społeczna”, która obejmuje koszty wypłaty świadczeń, emerytur (w ramach transferu Funduszu Emerytalnego), a także innych form wsparcia państwa dla obywateli, zmniejszą się o 700 mld rubli, czyli o 10 proc. –według projekt ustawy budżetowej na 2025 , który jest przygotowywany do przedłożenia w Dumie Państwowej.

W tym roku wydatki socjalne skarbu państwa wyniosą 7,5 bln rubli, a w przyszłym roku zostaną zmniejszone do 6,8 bln rubli. W 2026 r. planowane jest zwiększenie tych alokacji, ale utrzymanie się poniżej poziomu z 2024 r. – 7,2 bln rubli. Oczywiście to są kwoty nominalne uwzględniające inflacje. Oznacza to spadek ponad 20-40% realnych wydatków.

W uchwalonej rok temu ustawie budżetowej rząd przewidział wzrost wydatków na wsparcie socjalne obywateli – do 7,7 bln rubli w 2025 r. i 7,9 bln rubli w 2026 r. Jednak teraz rakiem się z tego wycofuje.

W sumie w ciągu najbliższych dwóch lat budżet zamierza zaoszczędzić około 1,8 bln rubli na emerytach, rencistach i wydatkach socjalnych. Rząd desperacko potrzebuje tych pieniędzy na pokrycie wydatków wojskowych, które „zjadają” co trzeci rubel w skarbcu a jeżeli policzyć tajny budżet to co drugi a będzie tylko gorzej .

W przyszłym roku wydatki na pozycję „obrona narodowa”, która oprócz utrzymania armii obejmuje finansowanie ładu obronnego państwa, wyniosą 13,2 bln rubli, czyli o 22% więcej niż w 2024 r. (10,8 bln). W porównaniu z 2023 r. budżet wojskowy Federacji Rosyjskiej podwoi się, a w porównaniu z przedwojennym 2021 r. prawie 4-krotnie. W efekcie jego wielkość osiągnie 6,2% krajowego PKB – poziom dyktatur wojskowych w Afryce (6,3% PKB w Sudanie Południowym).

Rząd wyda kolejne 3,5 bln rubli w ramach artykułu „bezpieczeństwo narodowe”, który obejmuje budżety policji, Gwardii Narodowej, Komitetu Śledczego, służb specjalnych i innych organów ścigania. W sumie armia i siły bezpieczeństwa otrzymają 40% budżetu federalnego, czyli 16,7 bln rubli.
A to nie koniec bo mamy przecież tajną część budżetu która wzrośnie o bilion do 12.2 bln Rubli .

Całkowite wydatki w 2025 mają wzrosnąc do 41.5 bln rubli czyli o 19.5% choć rząd podaje 9% zakładając wyższe wydatki już w tym roku . z czego wydatki obronne z budżetem tajnym będą stanowić 68%.

Dochody mają również rosnąć gwałtownie do 40,3 bln rubli, deficyt – 0,5% PKB.

Należy zauważyć, iż liczby ogłoszone przez premiera nie są zbliżone do tych, które rok temu zostały zapisane na 2025 r. w obecnym budżecie na trzyletni okres 2024-2026.

Zakładano wówczas, iż dochody i wydatki w 2025 r. będą znacznie mniejsze: dochody miały wynieść 33,6 bln rubli, a wydatki 34,4 bln rubli.


Aby związać koniec z końcem w budżecie, władze rozpoczynają reformę podatkową. Od przyszłego roku w Rosji zostanie wprowadzona progresywna skala podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podwyższony zostanie również podatek dochodowy dla przedsiębiorstw. To, według planów Ministerstwa Finansów, przyniesie skarbowi państwa 2,6 bln rubli w przyszłym roku i prawie 17 bln rubli w ciągu najbliższych 6 lat.

Zmiany te mają na celu uczynienie systemu podatkowego „bardziej sprawiedliwym” – powiedział prezydent Władimir Putin na posiedzeniu budżetowym z rządem 17 września. Zapewnił, iż wsparcie socjalne dla obywateli powinno pozostać „jednym z priorytetów wydatków publicznych” wraz ze zwiększaniem zdolności obronnych i „integracją regionów Donbasu i Noworosji”. Jak widać nie da się połączyć tych kwestii.

Ministerstwo Gospodarki widzi w przyszłym roku zauważalne osłabienie rubla – 96,5 rubla / dolara po 91,2 rubla / dolara w tym roku.

Średnioroczna cena eksportowa rosyjskiej ropy w 2025 r., według prognoz Ministerstwa Gospodarki, będzie prawie taka sama jak w tym roku – 69,7 USD po 70 USD za baryłkę.

Udział przychodów niezwiązanych z ropą i gazem ziemnym w całkowitym wolumenie wzrośnie do prawie 73 proc.

4. Łukaszenka polecił przygotować Białoruś do wojny. Ponowie.

Białoruś musi być w stanie odpowiedzieć na zagrożenia ze strony swoich przeciwników, dlatego musi dalej wzmacniać swój potencjał militarny, a także modernizować swoją armię – powiedział prezydent kraju Aleksander Łukaszenka.

„Stara formuła: jeżeli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny. Jeszcze raz chcę podkreślić <…>, iż nie będziemy walczyć, nie chcemy walczyć…

To wszystko zostało już powiedziane. Słuchają tego, ale nasi przeciwnicy, nasi rywale, wykonują swoją pracę. Ci, którzy przygotowują się przeciwko nam, powiedzmy szczerze, walczą.

Dlatego musimy przygotować się do wojny” – powiedział podczas spotkania na poligonie

Łukaszenka nie sprecyzował, kogo ma na myśli, mówiąc „przeciwnicy” i „rywale” Białorusi, ale zauważył, iż wojsko podjęło już szereg działań, „przyglądając się rozwojowi wydarzeń na froncie” na Ukrainie oraz „badając wojny, które toczą się wydarzyło się w ostatnich latach na świecie.” „…

Czterokrotnie reformowaliśmy naszą armię i prawdopodobnie po raz piąty zbliżamy się do modernizacji własnych sił zbrojnych” – wyjaśnił.

Jednocześnie Łukaszenka zastrzegł, iż nie zaobserwował jeszcze „tendencji do rozpętania wojny” przeciwko Białorusi, „choć sytuacja pozostaje napięta”.

Łukaszenko stwierdził, iż ukraińskie drony szturmowe rzekomo naruszyły przestrzeń powietrzną Białorusi i oskarżył Kijów o prowokację. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy uznała te działania za próbę odwrócenia uwagi dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy od ofensywy w obwodzie kurskim i w ten sposób pomocy prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Wcześniej Łukaszenka wielokrotnie oskarżał sąsiednie państwa NATO o gromadzenie wojsk na granicy i wzywał do przygotowań do ewentualnego konfliktu.

Łukaszenka powiedział następnie, iż wojska białoruskie będą musiały niedługo stawić czoła krajom bałtyckim i „zagarnąć” kawałek Polski. Tak dla bezpieczeństwa. Dowódca Północno-Zachodniego Dowództwa Operacyjnego Aleksander Naumenko zapewnił, iż „wszystkie działania są zaplanowane”, a kwestie gotowości bojowej są w trakcie opracowywania.

5. W Rosji wzrosła liczba aktywnych konsumentów dumy narodowej

W Rosji, liczba aktywnych i reguralnych konsumentów legalnej dumy narodowej wciąż rośnie. W ciągu ostatniego roku zwiększył się o 0,5 punktu procentowego i dotarł do 8,3% ogólnej liczby obywateli powyżej 18 roku życia, czyli 20% nabywców napojów alkoholowych.

Wynika to z danych holdingu badawczego Romir, .

Ogólnie rzecz biorąc, odsetek dorosłych odbiorców, którzy dumali w ciągu ostatniego roku, wzrósł o 0,7 punktu procentowego i osiągnął poziom 42,4%. Jednocześnie głównymi konsumentami napoju w Rosji byli Rosjanie powyżej 35 roku życia (80%).

Jak zauważono w Romirze, są to z reguły żonaci mężczyźni o średnich dochodach i wyższych, bezdzietni lub z jednym dzieckiem.

Jednocześnie liczba Rosjan w wieku od 25 do 34 lat kupujących dumę zmniejszyła się w ciągu roku o 15%. Jednak liczba patriotów w wieku od 18 do 24 lat, wręcz przeciwnie, wzrosła o 7%. Wytłumaczenie tutaj jest oczywiste.

W tym samym czasie średnia cena w ciągu ostatniego roku wzrósł o 9,9% do 332 rubli, a średni wolumen zakupów wzrósł o 3,5% do 0,49 litra. W tym samym czasie częstotliwość zakupów zmniejszyła się o 1,5%.

Trzy największe marki na rosyjskim rynku w tym roku to Tundra (widownia 12,8%), Finnish Ice (12,1% – rok temu zajmowała pierwsze miejsce) i Talka (11,3%). Horta (Chortyca), która w zeszłym roku zajmowała drugie miejsce, przesunęła się na ósme miejsce.

Według Federalnej Służby Regulacji Rynków Alkoholu i Wyrobów Tytoniowych (Rosalko goltabak kontrol) w 2023 roku sprzedaż napojów alkoholowych w Rosji stała się rekordowa. Nie licząc piwa, cydru i miodu pitnego, Rosjanie kupili w sklepach 229,5 mln dekalitrów (2,3 mld litrów) takich produktów. To o 4,1% więcej niż w rekordowym 2022 roku (220,4 mln dekalitrów lub 2,2 mld litrów).

Duma jest przez cały czas najpopularniejszym mocnym alkoholem, którego wielkość spożycia kilka się zmieniła, spadając zaledwie o 0,8% do 75,6 mln dekalitrów (czyli 756 mln litrów).

Popyt cieszył się również koniakiem (13,9 mln dekalitrów), ginem, whisky, rumem, tequilą (12,7 mln dekalitrów) oraz napojami alkoholowymi o mocy ponad 25 stopni (14 mln dekalitrów).

Tymczasem jesienią ubiegłego roku szef Ministerstwa Zdrowia Michaił Muraszko ogłosił zwycięstwo nad „alkoholową hulanką” w Rosji. Według niego „znaczące wysiłki” władz doprowadziły do powstania „mody na zdrowy styl życia i sukces społeczny”.

Jednocześnie minister przyznał, iż niemal co czwarty pacjent w rosyjskich szpitalach ma problemy zdrowotne związane ze spożywaniem napojów alkoholowych.

6. Drożyzna w Rosji nie oszczędza ryb.

Według prognozy szefa Federalnej Agencji Rybołówstwa Ilji Szestakowa, połowy łososia pacyficznego w 2024 r. mogą być najniższe od dwóch dekad. Wpisujemy się więc w pewien trend. Niższe plony, niższe połowy. Wy jako nasi widzowie chyba zaczynacie również dostrzegać pewne zbieżności.

Ograniczenie połowów na Dalekim Wschodzie do najniższych od wielu lat spowodowało już wzrost cen różowego łososia i czerwonego kawioru.

We wrześniu na Dalekim Wschodzie zakończył się sezon połowów łososia – aktywny sezon połowów łososia różowego, łososia skarpetkowego i innych gatunków łososia pacyficznego. Oczekuje się, iż tegoroczne całkowite połowy wyniosą od 250 000 do 260 000 ton, czyli o ponad połowę mniej niż w roku ubiegłym, kiedy złowiono ponad 600 000 ton.

Prezes Ogólnorosyjskiego Stowarzyszenia Rybołówstwa (VARPE) . Zauważył, iż najtrudniejsza sytuacja połowowa wystąpiła na Sachalinie i Kamczatce, gdzie łowi się ponad 90% wszystkich czerwonych ryb w Rosji.

W tej chwili kilogram różowego łososia kosztuje już dla rybaków na Dalekim Wschodzie około 270 rubli, mówi Zverev. „ Na początku sezonu połowowego rybacy utrzymywali cenę na możliwie najniższym poziomie 180 rubli za 1 kg, ponieważ przewidywano, iż ​​do połowy lipca i sierpnia ryb będzie więcej, ale niestety prognozy się nie potwierdziły się.

Na rynku hurtowym Dalekiego Wschodu do końca września cena różowego łososia sięga 290 rubli za kilogram – o 87% więcej niż rok wcześniej, wynika z danych Rosrybolovstvo.

Cociekawe Menedżer grupy firm Dobroflot, Alexander Efremov, zauważa, iż ​​​​rzeczywisty koszt różowego łososia w regionie pozostało wyższy niż oficjalny i wynosi około 320 rubli za kilogram. Czyli mamy wzrost ceny o 100% rok do roku.

W środkowej części kraju ceny różowego łososia nie są jeszcze tak wysokie – około 240 rubli za kilogram. Wyjaśnia to obecność zeszłorocznych zapasów i produktów sprzedawanych po niższych cenach na początku sezonu połowowego, mówi Efremow.

7. Rosja przyjmuje wzorce rodem z piekła.

W szkole w Buriacji pojawiła się klasa policyjna – dzieci będą uczyć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Gwardia Rosyjska i Federalna Służba Więzienna

W szkole we wsi Bagdarin w powiecie Bauntovsky Evenki otwarto klasę policyjną. Ogłosił to terenowy oddział MSW, a uwagę zwróciła publikacja „Ludzie Bajkału”.

Na opublikowanych fotografiach siły bezpieczeństwa pokazują dzieciom, jak posługiwać się karabinem maszynowym i pałką. Należy zauważyć, iż program poradnictwa zawodowego rozpocznie się dla dzieci od drugiej klasy !.

„Głównym celem utworzenia takiej klasy jest wychowanie patriotyczne i poradnictwo zawodowe młodego pokolenia” – piszą pracownicy departamentu MSW obwodu bauntowskiego.

Dyrektor szkoły Nadieżda Zagdajewa powiedziała, iż ​​organy ścigania same zwracają się do instytucji edukacyjnych z ofertami współpracy. Szkoła Bagdarinskaya zawarła porozumienia nie tylko z policją, ale także z Gwardią Rosyjską i Federalną Służbą Więzienną.

„Z przyjemnością przyjmujemy takie propozycje” – powiedział dyrektorka. „Od najmłodszych lat będziemy zaszczepiać miłość do Ojczyzny i wychowywać przyszłą kadrę dla struktur [organów ścigania]” – powiedziała.

Idź do oryginalnego materiału