Codzienny ekonomiczny przegląd 26.09.2024

ekonomiarosji.pl 5 dni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

  • Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy, przemawiając na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, nazwał Władimira Putina głową państwa mafijnego i porównał go do właściciela niewolników.
  • Aby obniżyć inflację w Rosji z obecnych 9% do pożądanych 4%, Bank Centralny musiałby podnieść podstawową stopę procentową do 52% – takich obliczeń dokonali analitycy z VEB State Corporation Institute. Eksperci zauważają jednak, iż inflacja w kraju ma w dużej mierze charakter niepieniężny, a podniesienie stopy nie rozwiąże problemu. Na koszty i ceny w dalszym ciągu wpływają trudności kalkulacyjne, logistyka, sankcje, czynniki demograficzne i inne okoliczności ekonomiczne, niezależnie od poziomu stawki.
  • Rada Federacji ponownie wybrała Walentynę Matwienko na przewodniczącą izby wyższej parlamentu, senatorowie głosowali na nią jednomyślnie. To jej czwarta kadencja. Walentyna Matwienko ma 75 lat. Przewodniczy Radzie Federacji przez 13 lat, od 2011 roku. Wcześniej od 2003 roku była gubernatorem Petersburga. Urodzona i wychowana na Ukrainie Matwienko podlega w tej chwili zachodnim sankcjom za wspieranie rosyjskiej inwazji.
  • Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 375 mln dolarów. W nowej dostawie Ukraina powinna otrzymać amunicję do HIMARS MLRS, pociski artyleryjskie kal. 105 mm i 155 mm, systemy przeciwpancerne Javelin i AT-4, pojazdy opancerzone i przeciwminowe, łodzie patrolowe, samobieżne systemy mostowe, a także jako broń, amunicję i sprzęt pomocniczy oraz części zamienne do wcześniej przekazanej broni.
  1. Zmiany w doktrynie nuklearnej Federacji Rosyjskiej. Najważniejsze punkty z przemówienia Putina.

Władimir Putin podczas posiedzenie Rady Bezpieczeństwa na temat odstraszania nuklearnego. Zapowiedział wprowadzenie szeregu nowych warunków w zakresie użycia broni jądrowej przez Rosję.

  • W projekcie zaktualizowanej doktryny nuklearnej Rosji rozszerzono kategorię państw i sojuszy wojskowych, wobec których prowadzone jest odstraszanie nuklearne.
  • Rosja zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w przypadku agresji na Białoruś.
  • Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Rosji przy wsparciu mocarstwa nuklearnego będzie uważana za atak na Rosję.
  • Wiarygodne informacje o masowym wystrzeleniu w kierunku Rosji broni uderzeniowej z powietrza lub kosmosu pociągną za sobą odpowiedź nuklearną. Należą do nich samoloty strategiczne i taktyczne, pociski manewrujące, drony, samoloty hipersoniczne i inne.
  • Krytyczne zagrożenie dla suwerenności Rosji, w tym broń konwencjonalna, będzie podstawą odpowiedzi nuklearnej.
  • Triada nuklearna pozostaje najważniejszą gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa Rosji i jej obywateli. A także narzędzie do utrzymania strategicznego parytetu i równowagi sił na świecie.
  • Rosja musi liczyć się z pojawieniem się nowych źródeł zagrożeń i ryzyk militarnych dla siebie i swoich sojuszników. Doprecyzowanie rosyjskiej doktryny wojskowej jest zweryfikowane i proporcjonalne do zagrożeń.
  • Rosja bardzo odpowiedzialnie podchodzi do kwestii broni jądrowej i stara się zapobiegać rozprzestrzenianiu broni jądrowej i jej komponentów.
  • Doprecyzowanie podstaw polityki państwowej Rosji w zakresie odstraszania nuklearnego zostało uzgodnione z prezydentem Białorusi jako członka Państwa Związkowego.

2. Coraz większe zainteresowanie ezoteryką wśród Rosjan.

W ciągu ostatniego roku zainteresowanie ezoteryką w Rosji znacznie wzrosło. Według analityków Yota liczba odwiedzających strony ezoteryczne wzrosła o jedną czwartą.

Największy wzrost ruchu odnotowano na zasobach poświęconych numerologii – ich oglądalność wzrosła 1,5-krotnie, a wolumen ruchu wzrósł o 70%. Najpopularniejszymi pozostają jednak serwisy astrologiczne, które odwiedza co drugi użytkownik segmentu ezoterycznego. Najpopularniejszymi źródłami są te oferujące wykresy urodzeniowe.

Główną publicznością serwisów ezoterycznych są osoby w wieku od 26 do 45 lat, które stanowią 56% ruchu. Całkowity czas, jaki Rosjanie spędzają na takich zasobach, wzrósł w ciągu roku o 19%.

3. Zyski rosyjskich przedsiębiorstw w lipcu spadły o 8,2% r/r

Skumulowane zrównoważone wynik finansowy (zysk minus strata) rosyjskich organizacji w spadła o 8,2% rok do roku do 3,47 bln rubli, wynika z danych Rosstatu.

W lipcu ubiegłego roku liczba ta wyniosła 3,78 bln Rubli.

W porównaniu z czerwcem 2024 r., kiedy zyski przedsiębiorstw spadła do 860 miliardów rubli, liczba ta wzrosła czterokrotnie.

W ciągu siedmiu miesięcy rosyjskie przedsiębiorstwa otrzymały Zrównoważony zysk w wysokości 17,38 bln rubli, czyli o 6,3% niższy styczeń-lipiec 2023 r. – poinformował Rosstat.

Na koniec 2023 r. zrównoważony zysk rosyjskich przedsiębiorstw wzrosła o 35,2% w ujęciu rocznym do 33,31 bln rubli po spadku o 12,6% do 24,63 bln rubli w 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła specjalną operację wojskową na Ukrainie.

4. Trump odmówił spotkania z Zełenskim w celu omówienia „planu zwycięstwa”

Donald Trump nie planuje spotykać się z prezydentem Władimirem Zełenskim.

Rosji nie da się pokonać, a Demokraci, wspierając Ukrainę bronią, robią wszystko źle, powiedział po raz kolejny republikański kandydat na prezydenta.

Rzecznik kampanii Trumpa powiedział, iż nie spotka się on w tym tygodniu z Zełenskim, który poleciał do Stanów Zjednoczonych, aby wziąć udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ i spotkać się z przywódcami USA oraz obydwoma kandydatami na prezydenta.

Trump jednak nie planuje żadnego spotkania z Zełenskim. Tymczasem ukraiński prezydent powiedział w zeszłym tygodniu, iż planuje spotkać się również z Trumpem.

W czwartek Zełenskiego spotkają się z Joe Bidenem i kandydatką na prezydenta Kamalą Harris. Przemawiając we wtorek na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, Biden powiedział, iż wojna Władimira Putina nie osiągnęła swojego głównego celu: „Postanowił zniszczyć Ukrainę, ale jest ona przez cały czas wolna”. Biden wezwał ONZ do wspierania Ukrainy „dopóki nie uzyska ona sprawiedliwego i trwałego pokoju”.

Stany Zjednoczone muszą „wydostać się” z wojny rosyjsko-ukraińskiej, a Biały Dom nie ma planu, jak to zrobić, Trump powiedział podczas przemówienia w Georgi:

„Biden i Kamala wciągnęli nas w tę wojnę na Ukrainie i teraz nie mogą się z tego wydostać. Trump po raz kolejny nie wyjaśnił, jak można by to zrobić w rzeczywistości. Powiedział tylko, iż Rosja prowadzi wojny do końca: „Jak mi ktoś kiedyś powiedział, pokonali Hitlera, pokonali Napoleona. To właśnie robią. Oni walczą. I to jest nieprzyjemne.”

Sądząc po oświadczeniu, nikt nie powiedział Trumpowi, iż Rosja przegrała w wojnach krymskich, rosyjsko-japońskich, I wojnie światowej i wojnach afgańskich.

Ukraińcy „testują” niektóre elementy planu w rozmowach z USA i innymi urzędnikami sojuszniczymi, ale nie przedstawili jeszcze konkretnych szczegółów ani całej propozycji, powiedział AP wyższy rangą urzędnik Departamentu Stanu.

5. Ministerstwo Finansów w III kwartale nie zrealizowało programu pożyczkowego

Zaciąganie pożyczek stało się zbyt drogie dla Ministerstwa Finansów. Na ostatniej aukcji we wrześniu wystawił dziś dwie emisje obligacji za 43 mld rubli, a więc w trzecim kwartale zebrał 637 mld rubli, co stanowi 42% planu z 1,5 bln rubli.

Początkowo plan opiewał na bilion rubli, ale został zwiększony po tym, jak program pożyczkowy został niezrealizowany w drugim kwartale (w pierwszym kwartale plan został zrealizowany o 800 mld rubli). Wówczas Ministerstwu Finansów udało się pozyskać tylko połowę planowanego biliona, a nieodebrane zostały przełożone na kolejne trzy miesiące.

Ministerstwo Finansów, podobnie jak większość uczestników rynku, spodziewało się spadku rentowności, licząc na to, iż nie pożyczy zbyt wiele.

„Możemy liczyć tylko na rynek krajowy, którego moce przerobowe są ograniczone. Aby sprzedać duże ilości dłużnych papierów wartościowych, musimy zainteresować kupujących” – wyjaśnił minister finansów Anton Siłuanow.

„Widzą, jak wielki apetyt ma państwo na zaciąganie pożyczek, są gotowi kupować, ale tylko po wyższej cenie”.

Ale zamiast obniżać główną stopę procentową, Bank Centralny stopniowo zacieśniał politykę pieniężną, konsekwentnie przekonując rynek, iż stopy nie tylko będą wysokie, ale pozostaną wysokie przez długi czas. W efekcie rentowność obligacji sięgnęła 16%.

W sumie w tym roku Ministerstwo Finansów zamierza pożyczyć ponad 3,9 bln rubli przy pomocy obligacji . To prawie trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku. Analitycy Rosbanku spodziewają się „przełomu” ze strony Ministerstwa Finansów pod koniec roku i przewidują, iż rentowności przekroczą 17%. Jest też druga możliwość przekonania kupujących.

6. W Rosji punkty dostaw Ozonu i Wildberries zaczęły się zamykać z powodu braku pracowników.

Właściciele punktów odbioru paczek, popularnych targowisk są zmuszeni zamykać punkty z powodu braku pracowników, powiedzieli Forbesowi uczestnicy rynku.

„Nikt nie chce pracować. Musimy tymczasowo zamknąć nasze lokale. Podwyższamy pensje, ale ludzi przez cały czas nie ma” – mówi Pavel Chatulov, współwłaściciel firmy, która posiada kilkaset punktów odbioru na różnych rosyjskich targowiskach.

Według niego rok temu pracownikom płacono 1,8–2 tys. Rubli. za 12-godzinną zmianę, a teraz jest to ponad 3 tysiące rubli, ale chętnych do pracy nie można znaleźć. Jednocześnie platformy handlowe wyznaczają kary punktom, jeżeli otrzymają skargi od klientów, iż te są zamknięte.

„Za skargę dotyczącą zamknięcia Ozon nakłada na właściciela karę w wysokości 5 tysięcy rubli. za dzień. Wildberries kosztuje 4 tysiące rubli. za punkt odbioru zamknięty na godzinę” – mówi Chatulov.

Tymczasem pracujący menadżerowie zakładów pick-upów masowo skarżą się, iż nie mogą znaleźć zastępstwa i odchodzą z pracy, m.in. ze względów zdrowotnych. Sytuację tę obserwuje się w całej Rosji.

W tym samym czasie choćby w Moskwie niektóre punkty odbioru zaczęły działać kilka godzin dziennie. „Niektórym się udało (odebrać paczkę), innym nie. Faceci, którzy tam pracują, mówią, iż zostali wysłani, żeby na jakiś czas uporządkować sytuację. I nie wiedzą, co będzie dalej” – powiedziała jedna z mieszkanek stolicy.

Z powodu nadmiaru pracowników tymczasowych, usługa cierpi, coraz częściej zdarzają się także przypadki kradzieży. Jednocześnie zbliża się szczyt sezonu i większość punktów będzie zawalona towarami, których „po prostu nie będzie komu uporządkować” – podsumował Chatulov.

W Rosji braki kadrowe w handlu detalicznym są największe od 20 lat – powiedział wcześniej szef

Związku Przedsiębiorstw Handlu Detalicznego Igor Karawajew. Według wspólnego badania PEK i platformy hh.ru firmom brakuje około 1 miliona pracowników.

Jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników w handlu detalicznym rośnie o jedną trzecią rocznie: w 2023 r. wakatów było więcej o 39% r/r, a w 2024 r. – o 31%.

7. Trwa walka rządu o utrzymanie jaj w niskich cenach

W Rosji zostanie wprowadzony nowy mechanizm ograniczania cen jaj kurzych. Jak podaje Izwiestia, sieci handlowe nie będą mogły pobierać wynagrodzenia od dostawców za sprzedaż określonej ilości towarów. w tej chwili jest to choćby 5% kosztu zakupionych jaj. Taki projekt dekretu rządowego, przygotowany przez FAS, został poparty przez odpowiednie resorty.

„Według ministerstwa środek ten będzie miał pozytywny wpływ na sytuację cenową na rynku krajowym i w przyszłości produkty drobiowe pozostaną dostępne dla szerokiego grona konsumentów” – powiedziała „Izwiestii” służba prasowa Ministerstwa Rolnictwa.

FAS opracował dokument mający na celu ustabilizowanie cen i zwiększenie podaży tego produktu na rynku. Oznacza to włączenie jaj kurzych pierwszej i drugiej kategorii do „Wykazu niektórych rodzajów produktów spożywczych o znaczeniu społecznym, za zakup określonej ilości, za nabycie których podmiot gospodarczy prowadzący działalność handlową nie może zapłacić wynagrodzenia”. w tej chwili do takich produktów należą pieczywo i pieczywo, śmiertyna z kurczaka oraz mleko pasteryzowane o zawartości tłuszczu 2,5-3,2%.

Galina Bobylewa, dyrektor generalna Rosyjskiego Związku Drobiarskiego, powiedziała Izwiestii, iż stowarzyszenie popiera propozycję FAS, aby zakazać płatności na rzecz sieci handlowych.

Trudno żeby było inaczej.

Jednak innego zdania jest Igor Karavaev, Przewodniczący Prezydium AKORT, uważa, iż proponowane środki nie są w stanie spełnić założonych zadań obniżenia cen jaj kurzych, ale mogą doprowadzić do zachwiania równowagi konkurencji między producentami i ostatecznie przyspieszyć wzrost cen.

„Mechanizm nagradzania pozwala małym producentom dostać się na półki dużych sieci handlowych i wytrzymać konkurencję ze strony większych graczy. Ograniczenie konkurencji doprowadzi do wzmocnienia pozycji rynkowej dużych producentów, którzy mogą jednostronnie rewidować i podnosić ceny”

Włączenie całej kategorii, w tym produktów premium, do wykazu dóbr istotnych społecznie pozbawi handel dźwigni do ograniczania cen najpopularniejszych pozycji.

Z kolei Gieorgij Ostapkowicz, dyrektor Centrum Badań Tendencji Biznesowych w Instytucie Studiów Statystycznych i Ekonomii Wiedzy w Wyższej Szkole Handlowej mówi, iż rząd musi podjąć działania mające na celu ograniczenie cen, ale powinny one być kompleksowe i przede wszystkim ukierunkowane na wsparcie ferm drobiu, które są w tej chwili jedną z branż niskomarżowych.

Idź do oryginalnego materiału