Codzienny ekonomiczny przegląd 30.08.2024

ekonomiarosji.pl 2 tygodni temu

Zapraszamy na subiektywne zestawienie Codziennego, ekonomicznego przeglądu informacji z Rosji.

Dzisiejszy odcinek jak i cały kanał jest współfinansowany przez patronów, opiekunów i fanów.

Szczegóły wsparcia jak i link do Patronite znajdziecie w opisie filmu oraz pod artykułem na ekonomiarosji.pl

Short:

  • Naukowcy twierdzą, iż 20 minut snu w pracy to skuteczny sposób na zwiększenie produktywności i poprawę nastroju. Sen w ciągu dnia pozytywnie wpływa na pracę mózgu i pamięć, a także pomaga gwałtownie odzyskać siły. Aby uzyskać maksymalny efekt, lekarze zalecają krótką, półgodzinną drzemkę między 14:00 a 16:00.
  • Luksusowe nieruchomości w Moskwie stały się tak rzadkie, iż choćby bogaci nie mogą ich wynająć. Średni koszt wynajmu luksusowych mieszkań w stolicy osiągnął rekordowy poziom 465 tysięcy rubli miesięcznie, czyli o jedną trzecią więcej niż rok wcześniej. W rezultacie milionerzy zmuszeni są ograniczać swoje wymagania i szukać mieszkań w „zwykłych” lokalizacjach, takich jak kompleksy mieszkalne klasy biznes, lub rozważać wynajem domów na wsi.
  • Retrogradacja Merkurego, która trwała od 5 sierpnia, zakończyła się dziś wieczorem. Następna spodziewana jest dopiero pomiędzy 26 listopada a 15 grudnia.
  • Od 1 września ceny samochodów wzrosną od razu o 30% – wszystko za sprawą wzrostu opłat recyklingowych i problemów z płatnościami. Ceny samochodów chińskich wzrosną średnio o 300 tys. rubli, a krajowych o 100-200 tys.
  • Socjolodzy HSE odkryli, iż mężczyźni prowadzą gorzej niż kobiety. Są 3,25 razy bardziej narażeni na wypadki drogowe prowadzące do spraw karnych, jeżdżą średnio szybciej i częściej prowadzą pod wpływem alkoholu. Badacze wyjaśnili, iż wzięli pod uwagę różnicę w liczbie kierowców kobiet i mężczyzn. Wyjaśnili tę lukę różnicami w socjalizacji płci i kulturze narodowej.
  • Rozbity ukraiński myśliwiec F-16 został omyłkowo zestrzelony przez siebie z systemu obrony powietrznej Patriot – poinformowała deputowana Rady Najwyższej Mariana Bezuhłaja. O sytuacji awaryjnej dowiedzieliśmy się dzień wcześniej, Siły Powietrzne Ukrainy potwierdziły utratę samolotu i śmierć pilota.
  • W Rosji nie ma gdzie butelkować piwa. Na rynku brakuje butelek typu „Warszawa” z ciemnego szkła o pojemności 0,5 litra. Stało się tak za sprawą gorącego lata, a także wcześniejszych zakupów od dużych browarów na nowy rok. W efekcie mali gracze nie mogą znaleźć butelek, a zapotrzebowanie na piwo w puszkach czy plastiku jest mniejsze.
  • Kraje UE nie znalazły rozwiązania, aby odblokować 6 mld euro na dostawy wojskowe dla Ukrainy za pośrednictwem Europejskiego Funduszu na rzecz Pokoju – powiedział szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell.
  • Unia Europejska przeznaczyła już 1,4 mld euro z dochodów z rosyjskich aktywów na pomoc wojskową dla Ukrainy — szef europejskiej dyplomacji Borrell. Pieniądze otrzymają przedsiębiorstwa kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy i kraje UE, które będą dostarczać broń do Kijowa.
  • Studenci obwodu czelabińskiego otrzymają 1 milion rubli, jeżeli urodzili przed 24. rokiem życia w trakcie studiów stacjonarnych. Gubernator Aleksiej Teksler jest przekonany, iż w ten sposób możliwe będzie wsparcie trendu w kierunku rodzin studenckich.
  • W rejonie kamieńskim obwodu rostowskiego, gdzie pali się skład paliwa, wprowadzono tryb wysokiej gotowości – lokalne władze.
  • Siły Zbrojne Ukrainy budują struktury obronne w obwodzie kurskim i zamierzają utrzymać to terytorium „na jakiś czas” – powiedział zastępca dyrektora CIA David Cohen.
  1. Kolejny generał z ekipy Szojgu zatrzymany.

Chciałoby się powiedzieć śpieszmy się kochać generałów związanych z Szojgu, tak gwałtownie odchodzą…

Siły bezpieczeństwa zatrzymały byłego zastępcę szefa rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generała armii Pawła Popowa. Przez 11 lat był zastępcą odwołanego Siergieja Szojgu i nadzorował system Centrów Kontroli Obrony kraju.

Popow jest podejrzany o oszustwo (część 4 art. 159 kodeksu karnego), wyjaśnił Komitet Śledczy (KI) Tu paragraf i artykuł ten sam co zawsze, czyli oszustwa na dużą skalę.

Zdaniem funkcjonariuszy, w latach 2021–2024 generał odpowiedzialny za rozwój, utrzymanie i funkcjonowanie parku Patriot zajmował się wzbogacaniem osobistym.

Jak ustaliło śledztwo, ze środków Popow zbudował sobie posiadłość w obwodzie krasnogorskim obwodu moskiewskiego, zmuszając wykonawców do wykonywania pracy i niepłacenia za swoje usługi. Eh klasyka…

Po wybudowaniu domu i ulepszeniu terenu generał „w dalszym ciągu zapewniał techniczne i ekonomiczne utrzymanie” swoich gruntów o powierzchni około 3 hektarów kosztem parku, zauważyła Komisja Śledcza.

Oprócz określonej działki z domami „Popow i członkowie jego rodziny są właścicielami licznych nieruchomości w prestiżowych dzielnicach Moskwy, obwodu moskiewskiego i terytorium Krasnodaru”. Według szacunków funkcjonariuszy ich całkowity koszt to ponad 500 milionów rubli. Śledczy sprawdzają teraz legalność nabycia wszystkich nieruchomości. Jak widać sprawa może być rozwojowa.

Popow przez długi czas współpracował z Szojgu. Początkowo był jego zastępcą w Ministerstwie Sytuacji Nadzwyczajnych, następnie przeniósł się do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wysoko postawiony wojskowy został czwartym generałem zatrzymanym w ekipie Szojgu i trzecim wiceministrem.

2. Kazachskie banki zaczęły masowo przyłączać się do sankcji

Departament Skarbu USA, przekonuje skutecznie bankierów azji centralnej do zaostrzenia sankcji wobec Rosjan. W ślad za kilkunastoma kirgiskimi bankami, które wstrzymały transakcje w rublach za pośrednictwem Systemu Szybszych Płatności, kazachski HalykBank, RBK, Freedom Bank i Eurasian Bank zawiesiły przelewy pieniężne za pośrednictwem systemu płatności Golden Crown z „powodów technicznych”.

23 sierpnia Departament Skarbu USA nałożył sankcje blokujące na Center for Financial Technologies, firmę tworzącą oprogramowanie dla Golden Crown. Ograniczenia nie wpłynęły na sam system płatności.

Następny był lokalny Citibank. Ostrzegł klientów, iż przestaje pracować z kontami rublowymi. Bank potwierdził, iż firmy muszą zamknąć rachunki rublowe do 24 września, a bank zamierza również zaprzestać wymiany waluty na ruble.

Centercredit Bank od października wstrzyma przelewy do Rosji w dolarach i euro. Również jeden z największych banków w kraju, Kaspi, opowiedział się za przestrzeganiem sankcji wobec Rosji. Obiecał zawiesić i anulować działalność swoich partnerów, jeżeli zostanie bezpośrednio lub pośrednio objęty sankcjami, wynika z poprawek do umowy o świadczenie usług, która nie zmieniła się od 2020 roku.

Po tym, jak Kazachstan milcząco nałożył na Rosję restrykcje finansowe, zaczął znosić stare zakazy lotów do Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady. 15 maja Komisja Europejska, przy udziale władz lotniczych 27 krajów, zezwoliła Kazachstanowi na loty do państw UE. W tym tygodniu okazało się, iż te same ograniczenia zostały zniesione na loty do Kanady i Stanów Zjednoczonych.

3. Państwowy bank Turcji wstrzymał działalność w rublach.

Z takimi przyjaciółmi, jakich ma Rosja to wrogów nie potrzeba.

Turecki bank Ziraat, będący własnością państwa i zajmujący pierwsze miejsce w kraju pod względem aktywów, ogranicza operacje w rosyjskich rublach.

Ziraat zaprzestał otwierania rachunków w rublach bez wyjaśnienia i oferował klientom posiadającym już rachunki wymianę waluty rosyjskiej na lirę turecką.

Wcześniej transakcje w rublach w banku były dostępne dla klientów, którzy posiadali zezwolenie na pobyt lub dokument potwierdzający prawo do pracy lub nauki w Turcji.

Jednak w tej chwili kraj ma trudności z otwieraniem rachunków w rosyjskiej walucie, powiedzieli RIA Novosti Rosjanie prowadzący interesy w Turcji.

Podobną politykę do Ziraat prowadzą w najbliższym czasie inne duże banki w Turcji.

Tureckie banki zaczęły ograniczać operacje w lirach z Rosją na początku roku.

Stało się to niedługo po zaostrzeniu sankcji przez amerykańskie Ministerstwo Finansów, które zagroziło odcięciem instytucji kredytowych na całym świecie od dolarów za wspieranie rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego i współpracę z objętymi sankcjami rosyjskimi firmami.

4. Bank Centralny dostrzegł spadek wrażliwości gospodarki na główną stopę procentową

Rosyjska gospodarka stała się mniej wrażliwa na zmiany głównej stopy procentowej Banku Centralnego, co może wymagać bardziej znaczącej zmiany w tym zakresie – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes Banku Centralnego Aleksiej Zabotkin.

Zabotkin wyjaśnił, iż w tych warunkach, aby obniżyć inflację, „konieczna jest bardziej znacząca zmiana głównej stopy procentowej niż wtedy, gdy ten udział był mniejszy”.

„Rada Dyrektorów oceni możliwość dodatkowej podwyżki stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach. Nie oznacza to jeszcze, iż podwyżka na najbliższym posiedzeniu jest z góry przesądzona, będzie zależała od napływających danych” – powiedział wiceprezes Banku Centralnego. Jednocześnie zaznaczył, iż „niestety ogólny bilans argumentów za podwyżką i za niezmienioną stopą od 26 lipca do chwili obecnej nie zmienił się znacząco”.

Zabotkin przyznał, iż obecne poziomy kluczowej stopy w wąskim znaczeniu są bliskie rekordowych poziomów. Dodał jednak, iż błędne jest twierdzenie, iż polityka Banku Centralnego jest w tej chwili tak twarda, jak to tylko możliwe. jeżeli weźmiemy pod uwagę zestaw szerokich wskaźników, obraz jest „znacznie mniej jasny” – podkreślił wiceprezes Banku Centralnego.

5. Obiecanki cacanki a rozbudowy drogi jak nie było, tak nie ma.

Finansowanie budowy autostrady M-12 w ramach projektu Europa – Zachodnie Chiny okazało się niewystarczające. Tak wykazał raport Rosyjskiej Izby Obrachunkowej.

Według wspólnego przedsięwzięcia, którego koszt szacuje się na 912,2 miliarda rubli, przeznaczono jedynie 587,5 miliarda, z czego 482 miliardy pochodziły z budżetu federalnego.

Według stanu na 1 października 2023 r. wydano już prawie 517 miliardów rubli, w tym w ciągu dziewięciu miesięcy tego samego roku 30 miliardów rubli, co stanowi 100% rocznej wielkości dofinansowania, jaką przewiduje skonsolidowany harmonogram budżetu.

Ze względu na brak środków nie określono terminu rozbudowy dróg do czterech pasów ruchu o łącznej długości 642 km i zwiększenia obciążenia ruchem na odcinkach o długości 182,6 km. Izba Obrachunkowa zaproponowała Ministerstwu Transportu ponowne rozważenie wielkości inwestycji w M-12.

Zidentyfikowano także ryzyko zawyżenia kosztów prac na skutek błędów w dokumentacji kosztorysowej oraz niewystarczających kompetencji spółki nadzorującej budowę „obiektów unikalnych” na autostradzie.

Autostrada M-12 „Wschód” stanowi część międzynarodowego szlaku transportowego „Europa – Chiny Zachodnie” i powinna łączyć Moskwę i Tiumeń. Budowa autostrady M-12 rozpoczęła się w 2021 roku, a w tej chwili wybudowana jest droga do Kazania. Jego długość wynosi 811 km.

W kwietniu 2021 roku Władimir Putin w przesłaniu do Zgromadzenia Federalnego stwierdził, iż trasa do Jekaterynburga musi zostać wybudowana w ciągu trzech lat.

W listopadzie 2023 roku premier Michaił Miszustin podpisał dekret o przedłużeniu autostrady M-12 do Tiumeń z zakończeniem projektu zaplanowanym na 2024 rok.

Pod koniec 2023 roku Putin uruchomił ruch na autostradzie M-12 Wostok do Kazania, biorąc udział w ceremonii za pośrednictwem łącza wideo. Tak można przecinać wstęgę, będąc na pracy zdalnej.

6. Kolejna podwyżka za chińskie towary

Importerzy z Chin odmawiają dostarczania Rosji produktów podwójnego zastosowania, dopóki nie zostaną potwierdzone płatności (przedpłaty) podaje Izwiestia. Mówimy o elektronice, sprzęcie przemysłowym i innym sprzęcie, poinformowały firmy logistyczne, informacje zostały potwierdzone w stowarzyszeniach biznesowych.

Powodem jest nowy pakiet sierpniowych sankcji, który objął 46 organizacji z Chin, a także dokładne kontrole płatności przez chińskie banki.

Towar jest opóźniony i pozostaje w magazynach przez długi czas, dlatego koszt dostawy wzrósł średnio o 15%.

Przedstawiciele środowiska biznesowego planują zwrócić się o wsparcie do władz.

Wielu eksporterów zawiesiło dostawy produktów do Rosji bez dowodu zapłaty, powiedział Izwiestii Wadim Fiłatow, prezes Stowarzyszenia Drogowych Przewoźników Towarowych i Spedytorów AvtoGruzEx, współwłaściciel i zastępca dyrektora PEC.

23 sierpnia uchwalono nowe sankcje, które uderzyły w chińskie firmy i banki współpracujące z Federacją Rosyjską, co zaalarmowało instytucje finansowe i dostawców produktów z Chin.

29 sierpnia sekretarz prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow podczas briefingu zaznaczył, iż władze obu państw gorączkowo szukają rozwiązania problemu płatności bankowych.

„Ze względu na obawy przed sankcjami wtórnymi, chińskie organizacje finansowe zwracają zapłatę niezależnie od tego, czy ładunek trafił do Federacji Rosyjskiej, czy nie”. „Dochodzi do paradoksalnej sytuacji, gdy ładunek przybywa do Rosji z Chin, a następnie zapłacone za niego pieniądze są zwracane. Zdarza się, iż płatności nie są realizowane choćby za towary nieobjęte sankcjami.

„Sprzęt przemysłowy, elektronika, obrabiarki i inne towary podwójnego zastosowania są klasyfikowane jako »wrażliwe«. Transakcje z ich udziałem są znacznie dokładniej sprawdzane przez chińskie banki” – powiedział Witalij Mankiewicz, przewodniczący Rosyjsko-Azjatyckiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców (RAUIE).

Pojawiły się trudności z dostawą sprzętu dla przemysłu naftowego i gazowego, energetyki, inżynierii mechanicznej, a choćby sprzętu budowlanego.

„Na szybkość przekazywania pieniędzy wpływa nie wielkość kwoty, ale kategorie dóbr. Na przykład drobne płatności za żywność czy towary dla dzieci są szybsze” – sprecyzował.

Opóźnienia w płatnościach i dostawach o dodatkowy miesiąc lub dwa wpływają na koszty produkcji. Przedsiębiorcy są zmuszeni do podnoszenia cen.

W ostatnim tygodniu Sierpnia średnie ceny logistyki wzrosły na rynku o 15 proc.

Według AvtoGruzEx udział logistyki w cenie towarów wynosi średnio 4-10%, w zależności od ich kategorii.

.

Idź do oryginalnego materiału