Przetwory stanowią waży element domowych zapasów. Robimy je od zawsze, taka rodzinna tradycja: babcia robiła, mama robiła, więc robi i córka, i córka córki ….
Mamy żelazne pozycje warzyw i owoców, które co roku przetwarzamy. Pomidory, ogórki, truskawki, maliny, wiśnie, jabłka i śliwki – to z nich robimy przetwory. Przerabiamy tylko to, co normalnie zjadamy. Na przykład nie lubimy papryki, więc w naszych słoikach jej nie ma.
Robienie przetworów zaczynamy wraz z pojawianiem się truskawek, a kończymy gdy przetworzone są ostatnie jabłka. Sukcesywnie, gdy owoce i warzywa dojrzewają, trafiają do słoików.
Czy robienie przetworów ma sens?
Tak! Dla nas robienie przetworów ma sens. Po pierwsze mamy wpływ na to, skąd pochodzą owoce i warzywa, które wkładamy do słoików. Mamy także wpływ na sposób konserwacji, wybierając żelfix, pektyny, tylko cukier lub sól.
Policzmy na przykładzie domowego dżemu z brzoskwiń czy to się opłaca:
3kg dojrzałych, polskich brzoskwiń – 15,00 złotych
3 sztuki Żelfix (1szt na 1kg owoców i 0,5kg cukru) – 3,49 x 3 = 10,47 złotych
1,5kg cukru (1kg 5 zł) – 7,50 złotych
Zużycie prądu (minimalne, użycie żelfix powoduje, iż cały proces trwa 5 – 10 minut) – 5,00 złotych
Ceny dżemów brzoskwiniowych w sieciowym sklepie wynoszą 5,29 złotych oraz 6,49 złotych. To oznacza, iż robiąc dżemy samodzielnie oszczędzamy od 30% do choćby 40% na każdym słoiku. Za 10 słoików dżemu brzoskwiniowego w sklepie sieciowym zapłacilibyśmy 52,90 złotych (w opcji tańszej) lub 64,90 złotych – w droższej. A robiąc samodzielnie zapłaciliśmy tylko 38,00 złotych.
Jakie przetwory robimy?
Robienie domowych przetworów ograniczamy do tych warzyw i owoców, które zjadamy i których przygotowanie nie trwa długo. Zwracamy uwagę, żeby przed włożeniem czegokolwiek do słoików dobrze je umyć lub choćby wyparzyć, a następnie dobrze dopasować nakrętki.
Zatem jakie przetwory robimy?
Dżem truskawkowy – tylko owoce, żelifix i cukier
Syrop sosnowy – młodziutkie pędy sosny, cukier
Nalewka z wiśni – wg starych przepisów z tym, iż z owoców, gdy już oddadzą sok, robimy jeszcze dżem
Dżem wiśniowy – tylko owoce, żelfix i cukier
Sok malinowy – dojrzałe maliny, cukier
Dżem brzoskwiniowy – owoce, żelfix i cukier
Ogórki kwaszone – ogórki, sól kamienna, koper, czosnek i ukopany na polu chrzan, woda
Sos pomidorowy – pomidory, ciut soli i ciut cukru
Sos pomidorowy do spaghetti – pomidory, sól, cukier, cebula, czosnek, oregano, bazylia, papryka w proszku
Powidła śliwkowe – śliwki węgierki, bardzo dojrzałe (mają mieć pomarszczone „dupki”), odrobina cukru
Jabłka duszone – dojrzałe jabłka, odrobina cukru
Jabłka suszone – przez cały sezon dojrzewania jabłek suszymy w suszarce lub na słońcu, przechowujemy w szklanych słoikach z ziarnami ryżu
Grzyby w occie – zebrane w lesie grzyby (podgrzybki, maślaki, prawdziwki, kozaki), liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól, ocet, gorczyca, woda – przygotowanie wymaga pasteryzacji
Grzyby suszone – grzyby suszymy na kominku, na słońcu lub suszarce, wysuszone wkładamy do szklanych słoików, dorzucamy kilka ziaren ryżu, który pochłania wilgoć
nalewki
dżem wiśniowy
ogórki kwaszone
ogórki
Zrobienie tych przetworów jest bajecznie proste, zajmuje kilka czasu, a smak własnoręcznie przygotowanego jedzenia nie ma sobie równych. Polecamy Wam korzystać z książek kucharskich lub domowych przepisów sprawdzonych przez lata w rodzinach. Róbcie i rozkoszujcie się przez całą zimę własnoręcznie zrobionymi przetworami. jeżeli w jednym sezonie zimowym nie zjecie wszystkiego, nie martwcie sie tym – domowe przetwory w zaciemnionym i stosunkowo chłodnym miejscu możecie przechowywać przez wiele lat.