Na stronie Departamentu Stanu USA opublikowano oświadczenie rzeczniczki prasowej Tammy Bruce. Czytamy w nim:
"Sekretarz stanu Marco Rubio rozmawiał dziś z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Sekretarz przekazał swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi tę samą wiadomość, którą zespół USA przekazał ukraińskiej delegacji i naszym europejskim sojusznikom w Paryżu: prezydent Trump i Stany Zjednoczone chcą zakończenia tej wojny i przedstawili teraz wszystkim stronom zarys trwałego i długotrwałego pokoju".
I dodano: "Pokój jest możliwy, jeżeli wszystkie strony zobowiążą się do osiągnięcia porozumienia".
Rubio rozmawiał z Ławrowem po spotkaniu w Paryżu
W paryskich rozmowach wzięli udział m.in. sekretarz stanu Marco Rubio oraz specjalny wysłannik prezydenta USA na Bliski Wschód Steve Witkoff. Towarzyszył im również Keith Kellogg, wysłannik ds. Ukrainy. W ciągu dnia odbył się szereg spotkań z udziałem przedstawicieli USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Ukrainy.
Odbyło się również spotkanie Rubio i Witkoffa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Obecny był także francuski minister spraw zagranicznych Jean-Noël Barrot.
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również potwierdziło rozmowę Rubio z Ławrowem. Jak podała agencja Reuters, w oświadczeniu ministerstwa napisano, iż sekretarz stanu USA przedstawił wyniki rozmów prowadzonych w Paryżu pomiędzy delegacją amerykańską a przedstawicielami Europy i Ukrainy.
"Sekretarz stanu, który przebywał w Paryżu, poinformował o rozmowach, jakie on i specjalny wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych Steve Witkoff odbyli tam z przedstawicielami Ukrainy, Francji i szeregu innych państw europejskich" – podano w komunikacie.
Również Kancelaria Prezydenta Ukrainy opublikowała oświadczenie w tej sprawie. "Obie strony odbyły konstruktywną i pozytywną dyskusję na temat ścieżek do całkowitego zawieszenia broni i dalszego procesu osiągania wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju" – czytamy.
W oświadczeniu podkreślono, iż Ukraina pozostaje zaangażowana w wysiłki pokojowe razem ze swoimi partnerami z USA i Europy, zaznaczając, iż "całkowite zawieszenie broni ma najważniejsze znaczenie".