Czołgiści z Żurawicy w Szczepanowie. Złożyli kwiaty na grobie swojego patrona

informatorbrzeski.pl 2 miesięcy temu

Przed dniem Wszystkich Świętych żołnierze żołnierze z 1 Batalionu Czołgów z Żurawicy porządkowali groby i miejsca pamięci. Na mogiłach kolegów, weteranów wojennych i kombatantów zapalali znicze.

– Troska o miejsca pamięci i groby naszych bohaterskich poprzedników to nasz obowiązek i sposób na wyrażenie szacunku – podkreślają żołnierze.

Delegacja z Żurawicy przybyła do Szczepanowa, gdzie żołnierze złożyli wieniec oraz zapalili znicz pamięci przy grobie patrona – pułkownika Józefa Koczwary.

Płk Józef KOCZWARA – urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. W młodości członek organizacji niepodległościowych. Jako żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego brał udział we wszystkich działaniach bojowych legionów.

Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., wrócił pod polskie sztandary i natychmiast wstąpił do 11 Pułku Ułanów Legionowych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny. Za męstwo otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. W 1919r. ukończył Oficerską Szkołę Jazdy w Warszawie, po czym w latach 1919 – 1931 pełnił obowiązki w różnych pododdziałach kawalerii armii II RP. 8 lipca 1931r. Józef Koczwara objął dowództwo 2 Pułku Pancernego (przemianowanego później na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych) w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934r. W maju 1936r. został pułkownikiem i dowódcą Broni Pancernych; od 1 maja 1937 r. do wybuchu wojny dowodził 1 Grupą Pancerną.

Wziął czynny udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca Broni Pancernych odwodowej Armii „Prusy”. Po rozbiciu Armii „ Prusy” w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz Iłży, płk Koczwara wraz z innymi żołnierzami z rozbitych jednostek, przedostał się na Węgry, gdzie 19 września został internowany w miejscowości Eger. Po ucieczce z internowania w lipcu 1941 roku powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Od sierpnia 1941 r. pełnił funkcję inspektora Komendy Głównej ZWZ-AK, a od 2 września 1943 r., po aresztowaniu ppłk Władysława Galicy, został Inspektorem Głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, pod pseudonimem „Zbigniew”. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, przebywając kolejno w obozie Lamsdorf (Łambinowice), a od października 1944 r. w Oflagu Waldenberg II (Dobiegniew), z którego został zwolniony w styczniu 1945 r.

W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 lutego 1978 r., pochowany został na cmentarzu w Szczepanowie.

Minister Obrony Narodowej Decyzją Nr 235/MON z dnia 20 czerwca 2011 roku polecił 1 batalionowi czołgów w Żurawicy przyjąć imię patrona – płk Józefa KOCZWARY. Natomiast 24 września 2011 w Mokrzyskach odbyła się ceremonia nadania imienia dla jednostki z Żurawicy.


1 Batalion Czołgów

Idź do oryginalnego materiału