Czyste Powietrze: 15 lipca nabór dla kotłów gazowych

upday.com 1 dzień temu

15 lipca ruszy specjalny nabór wniosków dla właścicieli domów, którzy zainwestowali w kotły gazowe w ramach "Czystego Powietrza", ale nie zdążyli otrzymać dotacji przed zmianą zasad programu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotował program pomostowy z budżetem 70 milionów złotych. Wsparcie trafi do około trzech tysięcy gospodarstw domowych.

Z końcem marca tego roku ruszyła nowa odsłona "Czystego Powietrza" po czterech miesiącach przerwy. Jedną z najważniejszych zmian jest zakaz dotowania kotłów gazowych, które były najpopularniejszym źródłem ciepła wybieranym przez właścicieli domów.

Koniec dotacji do gazu wynika z unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Dyrektywa zabrania dotowania z programów publicznych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa kopalne.

Problem z rozliczeniem inwestycji

Zmiana zasad i przerwa w programie spowodowały, iż beneficjenci starej odsłony "Czystego Powietrza" nie mogli rozliczyć swoich inwestycji. Osoby, które zainwestowały w kotły na gaz, nie otrzymały zwrotu części kosztów.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej widział ten problem i jeszcze w 2024 roku zapowiedział prace nad programem pomostowym. Rozwiązanie skierowano właśnie do takich osób.

Nabór ruszy w połowie lipca

Wiceprezes Funduszu Robert Gajda poinformował PAP, iż 15 lipca ruszy nabór dla właścicieli i współwłaścicieli istniejących budynków lub lokali mieszkalnych. Dotyczy to osób, które wcześniej zainwestowały w kotły gazowe lub instalacje gazowe w "Czystym Powietrzu" i nie zdążyły złożyć wniosku o dotację.

«Obiecywaliśmy, iż osoby, które nie zdążyły złożyć wniosków, będą to mogły zrobić. Nabór ruszy 15 lipca i potrwa trzy miesiące lub do wyczerpania budżetu, który wynosi 70 milionów złotych» - przekazał Gajda. Z programu będą mogły skorzystać osoby, które poniosły koszty związane z instalacją kotła gazowego od 28 maja do 31 grudnia 2024 roku.

Wsparcie dla trzech tysięcy gospodarstw

Według szacunków NFOŚiGW wsparcie trafi do około trzech tysięcy gospodarstw domowych, które nie rozliczyły swoich inwestycji. «Czasami był to sam kocioł i kwota wsparcia będzie niższa, czasami była to też pełna instalacja gazowa w nieruchomości i wówczas wsparcie będzie wyższe» - powiedział przedstawiciel Funduszu.

Gajda podkreślił, iż nowy nabór wniosków będzie jednorazowy. Pieniądze na ten program pochodzą z FEnIKS-a (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027).

Warunki dotacji bez zmian

«Nie mogliśmy skorzystać z KPO, ponieważ w jego ramach wykorzystaliśmy już limit jeżeli chodzi o instalacje gazowe. Mogliśmy tylko i wyłącznie podeprzeć się FEnIKS-em» - dodał Gajda. Fundusz szukał pieniędzy w innych ministerstwach i departamentach, aby wypełnić wcześniejsze zobowiązania wobec uczestników programu.

Osoby biorące udział w nowym naborze skorzystają z warunków dotacji przysługujących w poprzedniej edycji "Czystego Powietrza". Muszą więc spełnić odpowiednie kryteria dochodowe.

Z dotacji mogą skorzystać też osoby, które pobierają zasiłki. Wnioski w nowym naborze należy składać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska samodzielnie lub online. Przyjmowane będą również wnioski papierowe przekazane przez pełnomocnika.

Michał Boroń (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału