Dane z mediów społecznościowych w sprawach sądowych stają się coraz ważniejsze. Jak podaje „Rzeczpospolita”, liczba wniosków o ujawnienie danych, skierowanych przez organy UE do ośmiu największych dostawców usług, wzrosła o ponad 20 proc.

dailyblitz.de 5 godzin temu

W 2023 r. liczba wniosków o ujawnienie danych wyniosła 267 tys., podczas gdy w roku poprzednim było to 219 tys. Tak duży wzrost wynika z coraz większego znaczenia danych z mediów społecznościowych i komunikatorów internetowych w postępowaniach sądowych. Google otrzymał aż 128 tys. wniosków, Meta – 100 tys., a Snapchat – 22,4 tys. Wniosek można wysnuć, iż dane z internetu stają się coraz ważniejszym elementem w prowadzeniu spraw sądowych.

Niemcy są liderem pod względem liczby wniosków o ujawnienie danych, z ponad 125 tys. wniosków. Francja zajmuje drugie miejsce, z niemal 40 tys. wniosków, a Polska – trzecie, z niemal 30 tys. wniosków. To oznacza, iż Polska wyprzedziła Hiszpanię (17,4 tys.) i Włochy (8,8 tys.), mimo iż oba te kraje mają większą liczbę ludności. Takie dane pokazują, iż dane z mediów społecznościowych są coraz bardziej istotne w prowadzeniu spraw sądowych nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Unii Europejskiej.

Tendencja wzrostowa w zakresie wniosków o ujawnienie danych trwa od 2018 r., gdy raport ukazał się po raz pierwszy. Wówczas było to tylko nieco ponad 87 tys. wniosków. To oznacza, iż w ciągu zaledwie 5 lat liczba wniosków wzrosła o ponad 200 proc. Tak duży wzrost wynika z coraz większego znaczenia danych z internetu w prowadzeniu spraw sądowych.

Dane z mediów społecznościowych mogą być wykorzystywane w różnych rodzajach spraw sądowych, takich jak sprawy karne, cywilne i administracyjne. Mogą one pomóc w ustaleniu tożsamości sprawców, określeniu miejsca i czasu zdarzenia, a także w zebraniu innych istotnych informacji.

Warto zauważyć, iż dane z mediów społecznościowych nie zawsze są dostępne dla organów ścigania. Dostawcy usług często odmawiają udostępnienia danych, powołując się na prawo do prywatności. Takie sytuacje mogą utrudnić prowadzenie spraw sądowych, zwłaszcza w przypadku gdy dane z internetu są najważniejsze dla rozwiązania sprawy.

W Polsce organy ścigania coraz częściej korzystają z danych z mediów społecznościowych w prowadzeniu spraw sądowych. Policja i prokuratura wykorzystują dane z internetu do ustalenia tożsamości sprawców, określenia miejsca i czasu zdarzenia, a także w zebraniu innych istotnych informacji.

Wnioskiem z powyższych danych jest to, iż dane z mediów społecznościowych stają się coraz bardziej istotne w prowadzeniu spraw sądowych. Dostawcy usług powinni być świadomi swojej odpowiedzialności za udostępnienie danych organom ścigania. Organy ścigania powinny również być świadome swoich uprawnień i obowiązków w zakresie danych z internetu. Użytkownicy powinni być świadomi swoich praw i obowiązków w zakresie danych z mediów społecznościowych.

More here:
Dane z mediów społecznościowych w sprawach sądowych stają się coraz ważniejsze. Jak podaje „Rzeczpospolita”, liczba wniosków o ujawnienie danych, skierowanych przez organy UE do ośmiu największych dostawców usług, wzrosła o ponad 20 proc. w 2023 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. To wynika z szóstej edycji raportu „Sytuacja dowodów elektronicznych w UE 2024 r.” przeprowadzonego w ramach projektu SIRIUS przez Eurojust, Europol i Europejską Sieć Sądowniczą.

Idź do oryginalnego materiału