Dania może gwałtownie dostarczyć dodatkowe myśliwce F-35, jeżeli podejmie decyzję już teraz - podkreślił minister obrony Troels Lund Poulsen. Możliwość ta wiąże się z tzw. oknem w produkcji w koncernie Lockheed Martin. Duńskie władze zamówiły w ostatnich latach 27 samolotów F-35, z czego dostarczonych zostało dotychczas 15 sztuk. Ostatnie 12 maszyn ma zostać przekazane do końca 2026 roku.
Lund Poulsen podkreślił w wypowiedzi dla duńskiej telewizji TV 2, iż istnieje możliwość szybkich dostaw myśliwców. Wiąże się to z oknem w produkcji w koncernie zbrojeniowym Lockheed Martin.
Po wielu opóźnieniach Dania otrzymała dotychczas 15 z 27 zamówionych samolotów F-35. Pozostałe 12 maszyn ma zostać dostarczonych do końca 2026 roku.
Zakup otwiera drogę dla Ukrainy
Zakup nowych myśliwców otworzył drogę do wysłania na Ukrainę 19 samolotów bojowych starszej generacji F-16. To część duńskiego wsparcia dla walczącej z Rosją Ukrainy.
Lund Poulsen udał się do USA z naczelnym dowódcą duńskich sił zbrojnych generałem Michaelem Hyldgaardem. Towarzyszył im także minister spraw zagranicznych Lars Lokke Rasmussen.
Rozmowy o wsparciu dla Ukrainy
Szef duńskiej dyplomacji po spotkaniu ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Markiem Rubio oświadczył, iż rozmowy dotyczyły wsparcia Ukrainy. Poruszono także sytuację na Bliskim Wschodzie, w tym w Strefie Gazy.
Nie poruszano natomiast kwestii Grenlandii. Jak zauważyła kopenhaska gazeta "Berlingske", w ostatnim czasie prezydent USA Donald Trump zaprzestał wyrażać potrzebę przejęcia zależnej od Danii Grenlandii.
Obawy o konsekwencje konfliktu
Po wcześniejszych deklaracjach Trumpa duńscy opozycyjni politycy zastanawiali się, jakie konsekwencje dla obronności Danii może mieć konflikt ze Stanami Zjednoczonymi. Pojawiały się pytania o możliwość blokady przez USA duńskich myśliwców.
Lund Poulsen w kwietniu w odpowiedzi na interpelację poselską nie ujawnił, czy USA mogą uziemić F-35 poprzez blokadę oprogramowania. Zasłonił się tajemnicą państwową, zdradził jedynie, iż program F-35 może zostać zakończony w ciągu 90 dni na wniosek każdej ze stron.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.