Dnia 12.05.2025 roku Starosta Powiatu Łęczyńskiego Daniel Słowik oraz Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy
w Łęcznej Milena Wasilewicz odebrali z rąk Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Tomasza Pituchy umowę o dofinansowanie projektu pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie łęczyńskim (III)” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, Działanie 9.1 Aktywizacja zawodowa – projekty PUP, projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Realizacja przedsięwzięcia obejmuje okres od 01.03.2025 r. do 30.06.2026 r.
Łączna wartość projektu wynosi 1 573 818,74 zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej 1 337 745,92 zł.
Uczestnikami Projektu mogą zostać osoby zarejestrowane w PUP w Łęcznej jako osoby bezrobotne (ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy zgodnie z art. 49 ustawy z dn. 20.04.2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osób którym udzielono ochrony czasowej w związku z wojną w Ukrainie)
w tym:
osoby z niepełnosprawnościami lub o ograniczonej mobilności,
osoby należące do kategorii NEET,
osoby odchodzące z rolnictwa,
osoby powyżej 55 roku życia,
osoby długotrwale bezrobotne,
osoby do 30 roku życia,
obywatele Ukrainy.
Celem projektu jest zwiększenie dostępu do zatrudnienia dla 89 osób bezrobotnych (53 kobiet, 36 mężczyzn) zarejestrowanych w PUP w Łęcznej, nie otrzymujących jednocześnie wsparcia w innym projekcie dofinansowanym ze środków EFS+,
Wsparcie przeznaczone na realizację kompleksowego wsparcia dla uczestników projektu obejmującego obligatoryjne formy pomocy w postaci przygotowania IPD, jak również nabycia, podniesienia lub dostosowania kwalifikacji zawodowych niezbędnych na rynku pracy poprzez szkolenia, uzyskania umiejętności praktycznych do wykonywania pracy w ramach stażu, otrzymania jednorazowych i bezzwrotnych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej, podjęcia pracy w ramach bonu na zasiedlenie, wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
Głównym rezultatem projektu będzie podjęcie zatrudnienia lub prowadzenie działalności gospodarczej po zakończeniu udziału w projekcie przez co najmniej 30 % uczestników projektu. Dodatkowo Urząd zakłada, iż kwalifikacje/kompetencje po zakończeniu udziału w projekcie uzyska co najmniej 80 % uczestników. Działalność gospodarczą podejmie 17 uczestników.





