Odprawa prezydenta i szefa resortu obrony odbyła się tuż przed rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu szczytem państw NATO w Waszyngtonie. Wiadomo także, iż to w Bydgoszczy powstanie ośrodek JATEC.
JATEC to Centrum Edukacji, Analiz i Szkolenia NATO – Ukraina i to właśnie w grodzie nad Brdą będzie działać nowa ważna instytucja Paktu Północnoatlantyckiego. Przypomnijmy, iż zgodę na powstanie tej instytucji jednogłośnie wydały trzydzieści dwa państwa zrzeszone w NATO, o czym już w lutym br., mówił wicepremier i szef MON. – To jest pierwsza tego typu inicjatywa pomiędzy NATO a Ukrainą, która daje namacalne efekty w postaci tworzonego centrum, które jest niezwykle potrzebne dla zbierania doświadczeń płynących z wojny oraz wzmacniania wsparcia dla walczącej Ukrainy – mówił po lutowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO Władysław Kosiniak-Kamysz i dodawał wtedy, iż powstanie takiego centrum jest wieloetapowym procesem.
Powstanie JATEC było – jak deklarował wcześniej szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera (on także obecny był na spotkaniu z wojskowymi) – jednym z punktów narady prezydenta i kierownictwa MON (oprócz wspomnianego ministra Kosiniaka-Kamysza, do Bydgoszczy przyjechał także jeden z jego zastępców w resorcie Paweł Bejda) z najważniejszymi dowódcami polskiej armii był planowany w przyszłym tygodniu (9-11 lipca) szczyt państw NATO w Waszyngtonie. Po blisko półtoragodzinnym spotkaniu, które odbywało się za zamkniętymi drzwiami w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, prezydent i szef MON wyszli do dziennikarzy. Nie było pytań, zarówno Andrzej Duda, jak i Władysław Kosiniak-Kamysz podzielili się jednak refleksjami po nim.
– Mamy nadzieję, iż niedługo po przeprowadzeniu całego procesu przygotowań i certyfikacji, będą przedstawiciele sił sojuszniczych i naszych partnerów, Ukrainy, a także innych państw przyjaznych z NATO, będziemy doskonalili się w doktrynach wojennych, nowych elementach pola walki – powiedział Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, iż to, aby powstało takie centrum w NATO, było polską ideą i przypomniał, iż taki pomysł został zgłoszony już na szczycie w Madrycie przed dwoma laty. – Prace przygotowawcze trwały kilka lat, a to zadanie w tej chwili jest tutaj realizowane – zaznaczył i podkreślił, iż podczas szczytu NATO w Waszyngtonie zapadną decyzje co do umiejscowienia tej instytucji w strukturach NATO. – Mamy nadzieję, iż w ciągu dwóch lat, tj. w 2025 i 2026 nastąpi nie tylko zaszeregowanie nowej instytucji, ale także jej pełna certyfikacja, co umożliwi jej funkcjonowanie w pełnym zakresie i realizowanie tych zadań, do których jest powołana – powiedział dalej prezydent Duda. Wiadomo, iż podczas odprawy przedstawiono informację dotyczącą tego, na jakim etapie jest powstanie JATEC i jej struktury oraz zabezpieczenia logistycznego.
Bydgoszcz została wytypowana jako to miejsce, aby to zrealizować. Mamy ku temu tutaj najlepsze warunki, żeby zaoferować naszym sojusznikom warunki szkoleniowo-rozwojowe i chcę z całą mocą podkreślić, iż wraz z premierem jesteśmy wdzięczni za to przygotowanie od strony infrastrukturalnej. Mamy nadzieję, iż to niedługo będzie mogło już funkcjonować, będziemy to przedstawiali na szczycie NATO w Waszyngtonie
– mówił zwierzchnik sił zbrojnych. Jak zaznaczał, dalsza część odprawy miała charakter stricte wojskowy, a rozmowy dotyczyły także m.in. planowania decyzji, jakie będą podejmowane w Waszyngtonie oraz analizowano te decyzje i jej wejścia w życie po poprzednich szczytach w Madrycie i Wilnie. Andrzej Duda w trakcie briefingu z dziennikarzami zapowiedział także zwołanie na najbliższy poniedziałek, 8 lipca na godzinę 9:00 posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Będzie możliwość wymiany myśli i idei związanych z tym, co będzie omawiane od strony politycznej na szczycie NATO w Waszyngtonie – zapowiedział. Prezydent przekazał również rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP (ta obecna obowiązuje od niespełna czterech lat).
O strategii mówił także Władysław Kosiniak-Kamysz. – Dynamika zdarzeń sprawia, iż musi być bardzo często uaktualniana – powiedział i podziękował prezydentowi za rekomendacje na podstawie których Rada Ministrów będzie mogła przyjąć Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Przypomniał, iż w tym roku ok. 170 miliardów złotych, tj. niemal 4% PKB na armię znalazło się w budżecie państwa. – Budżet w przyszłym roku na bezpieczeństwo państwa polskiego będzie jeszcze wyższy – zapowiedział wicepremier. Kosiniak-Kamysz także nawiązał do ustanowienia jednostki JATEC. – Jednym z takich celów jest ustanowienie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina w Bydgoszczy, które w bardzo jasny sposób opisuje wsparcie militarne, charakter donacji, sprzęt i trening żołnierzy. To jest jedyna instytucja tego typu, która będzie już na stałe przydatna do działań związanych z bezpieczeństwem Polski, NATO i pomocą dla Ukrainy. Zarówno strona ukraińska, jak i NATO będą z tego korzystać. Pole walki przynosi nowe informacje, nie tylko z aktywnością sił zbrojnych, ale i udzielaniem pomocy – podkreślał szef MON.
W szczycie NATO w Waszyngtonie (w dniach 9 – 11 lipca br.), Polskę reprezentować będą prezydent oraz szefowie MON i MSZ.