Dwie ważne rocznice w Skarżysku-Kamiennej

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dwie ważne rocznice w Skarżysku-Kamiennej


Jubileusz 100-lecia MESKO S.A. rozpoczął się w Skarżysku-Kamiennej. Obchody zainaugurowała msza w Sanktuarium Ostrobramskim, którą odprawił biskup radomski Marek Solarczyk. Uroczystość zbiegła się z 18. rocznicą koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Jak zaznaczyła prezes zarządu MESKO S.A. Elżbieta Średniawska jednym z najważniejszych elementów obecnej działalności zakładu jest kontrakt wart prawie miliard złotych, który wchodzi w fazę realizacji.

– Dotyczy amunicji małokalibrowej dla polskiej armii. To pokazuje, iż trend jest taki, iż mamy zwiększać naszą produkcję. Realizacja kontraktu przypada na lata 2023-2026, a pierwsze partie amunicji będą wysłane już we wtorek – zaznacza.

01.07.2023. Skarżysko-Kamienna. 100-lecie MESKO S.A. i 18. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na zdjęciu (od lewej): wiceminister Anna Krupka, Elżbieta Średniawska – prezes zarządu MESKO S.A. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce.

Poseł Krzysztof Lipiec zwrócił uwagę, iż zakłady MESKO zajmują ważne miejsce w polskim przemyśle zbrojeniowym.

– Patrząc na historię tych jednych z najstarszych zakładów zbrojeniowych w Polsce widać, jak jest to istotny zakład, bo przecież dostarczał amunicję jeszcze przed II wojną światową. Funkcjonuje w dobrym miejscu, gdzie tradycje przemysłowe sięgały jeszcze czasów staszicowskich, ale także gdzie działa istotny węzeł kolejowy, więc wszystkie atuty przemawiały za tym, aby tu znalazł się duży zakład zbrojeniowy. Dziś życzymy pracownikom i zarządowi, aby zakład przez cały czas mógł produkować amunicję, a o jej wysokiej jakości świadczą zamówienia pochodzące z NATO, zaś pociski sprawdziły się na polu bitwy na Ukrainie. Dziś także rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej, co jest równie istotną okazją do modlitwy, bo Matka Boska czuwała zawsze na Polską i Polakami – podkreślił.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka podkreśliła, iż MESKO to zakłady, które mają ogromne znaczenie dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.

– To grupa amunicyjno-rakietowa, która ma cztery filie i pięść spółek. Zatrudnia łącznie 2,6 pracowników, a jej początki sięgają czasów powstawania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Dziś produkuje nie tylko na potrzeby polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także za granicę. Przykładem może być kontrakt na dostarczenie Piorunów do Stanów Zjednoczonych – zwraca uwagę parlamentarzystka.

Poseł Agata Wojtyszek przypomniała, iż zakłady MESKO zapisały piękną kartę w historii polskiej obronności.

– Dziś widzimy, jak trudna sytuacja jest na Ukrainie, gdzie toczy się wojna, jakie siły grupują się na Białorusi. W tej sytuacji zakłady zbrojeniowe mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. To tu produkuje się słynne już Pioruny, które sprawdziły się na Ukrainie, ale też podpisano ostatnio kontrakt na tzw. małokalibrówkę, szczególnie istotną dla naszej armii. Dzięki tym zakładom możemy czuć się bezpiecznie – podkreśliła.

01.07.2023. Skarżysko-Kamienna. 100-lecie MESKO S.A. i 18. rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski – marszałek województwa, poseł Krzysztof Lipiec, Andrzej Pruś. / Fot. Anna Głąb – Radio Kielce.

Z kolei marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wskazywał na rolę zakładów MESKO w tworzeniu miasta.

– Tak jak kolej, tak i MESKO tworzą Skarżysko. To największy pracodawca dla mieszkańców miasta i w sposób znaczący wpływa na bezpieczeństwo naszego kraju. Mam osobisty sentyment do tych zakładów. Tu pracowała moja rodzina, ja sam w tych zakładach odbywałem praktyki, a potem pracowałem w szkole przyzakładowej. Dziś widzimy, iż firma ma przed sobą bardzo duże perspektywy. Zwiększa się produkcja i liczba zatrudnionych, a na tym Skarżysko i mieszkańcy miasta będą tylko korzystać – zwraca uwagę marszałek.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślał, iż MESKO ma przed sobą dobrą przyszłość, o czym świadczy ostatnio podpisany kontrakt.

– Kontrakt na wykonanie amunicji małokalibrowej opiewający na prawie miliard złotych, to rozwój zakładu w Skarżysku, ale także fabryki w Radomiu. To pokazuje, iż polskie siły zbrojne są modernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy – dodaje.

Wydarzenie uświetnił koncert organowy Marka Toporowskiego i flecisty Łukasza Długosza.


Idź do oryginalnego materiału