Dworzec kolejowy w Lublinie

spottedlublin.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: Peron Dworzec Główny w Lublinie


Dworzec kolejowy w Lublinie – istotny punkt komunikacyjny i architektoniczny

Aktualnie znany jako Dworzec Główny, został wzniesiony w 1877 roku w celu połączenia Lublina z Warszawą w ramach budowy Kolei Nadwiślańskiej. Linia ta biegła od nadgranicznej Mławy, przez Warszawę, Lublin, Chełm, aż do miasta Kowel (obecnie na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim), oddalonego od aktualnej granicy Polski o około 65 km.

Dworzec zlokalizowany jest przy placu Dworcowym, około 2 km na południe od centrum Lublina. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się również Dworzec PKS, skąd odjeżdżają autobusy oraz busy prywatnych przewoźników obsługujących mniejsze miejscowości. Budowa kolei była niezwykle istotna dla rozwoju gospodarczego i urbanistycznego miasta. w tej chwili dworzec stanowi najważniejszy punkt komunikacyjny we wschodniej Polsce.

Wejście główne Dworzec PKP w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Na mapie Lublina Dworzec PKP to nie tylko istotny węzeł transportowy, ale i interesujący obiekt architektoniczny, przez wielu uważany za jeden z ciekawszych dworców kolejowych w kraju. Został zaprojektowany w stylu eklektycznym, a w 1974 roku wpisano go do rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Co wyróżnia zabytkowy dworzec kolejowy w Lublinie?

Jak już wspomniano, Dworzec Główny w Lublinie utrzymany jest w stylu eklektycznym – stylu rzadko spotykanego na ulicach Lublina, co czyni obiekt wyjątkowym. Eklektyzm łączy elementy różnych nurtów architektonicznych – w przypadku dworca szczególną uwagę przyciągają zdobione gzymsy i attyki.

Pierwotnie budynek miał nieco inny charakter – jego forma była zbliżona do stylu rosyjskiego, przypominającego typowe carskie stacje kolejowe. Dworzec był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany. W 2004 roku, po dziesięciu latach remontów, otwarto go ponownie wraz z dobudowaną częścią wschodnią. W 2018 roku przeprowadzono kolejną rewitalizację terenów przydworcowych, dzięki czemu dzisiaj możemy podziwiać odnowiony gmach oraz poprawioną infrastrukturę dla pieszych – dziś już niewielu pamięta o trudnościach, które kiedyś towarzyszyły poruszaniu się po tym rejonie miasta.

Hol dworca głównego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania?

Warto przyjrzeć się zdobionej fasadzie budynku oraz jego oryginalnemu, niebanalnemu stylowi. Przy peronie 3 znajduje się pomnik w postaci parowozu Pt47-157 z niewielkim muzeum, poświęconym historii lokomotywowni Lublin.

Dworzec PKP Lublin Główny – aktualny stan | fot. DW

Ciekawostką, która wyróżnia lubelski dworzec na tle innych stacji w Polsce, jest nietypowa numeracja torów. Zamiast klasycznych numerów 1 i 2, pociągi w Lublinie odjeżdżają z torów oznaczonych m.in. jako 55, 57, 52 czy 82. Najlepiej przespacerować się po peronach, aby poczuć niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Co warto zobaczyć w pobliżu Dworca Kolejowego w Lublinie?

  • Państwowe Muzeum na Majdanku
  • Park Ludowy
  • Park Bronowice
  • Centrum Historii Sportu w Lublinie
  • Kościół pw. Świętego Krzyża
Idź do oryginalnego materiału