Dzieła Józefa Piłsudskiego w sieci. Drogowskazy dla nowych pokoleń

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Dzieła Józefa Piłsudskiego w sieci. Drogowskazy dla nowych pokoleń


– Pisma zbiorowe Józefa Piłsudskiego to kopalnia wiedzy – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w trakcie premierowego pokazu nowej strony internetowej, która gromadzi wszystkie dzieła jednego z ojców polskiej niepodległości.

Minister zaznaczył, iż te pisma stanowią cenne źródło informacji o życiu i epoce, w której działał Józef Piłsudski.

– To także drogowskazy dotyczące sposobu życia, patriotyzmu i służby dla narodu i państwa. Starania Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego pozwoliły na udostępnienie tych zbiorów w sieci w sposób nowoczesny, zwłaszcza dla młodszych pokoleń, które mogą w łatwy sposób odnaleźć ważne myśli i przesłania Piłsudskiego. To pokazuje, iż ruch piłsudczykowski nie jest anachroniczny i idzie z duchem czasu – ocenił.

Mirosław Lewandowski z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Owsianego, jeden z twórców strony zawierającej pisma Józefa Piłsudskiego, wyjaśnił, iż konieczność powstania cyfrowej wersji wynikała z trudności w dostępie do oryginałów, które są dzisiaj rzadkie.

– Aż trudno w to uwierzyć, iż od śmierci Marszałka w 1935 roku, dostęp do tych dokumentów był tak ograniczony. Jako piłsudczycy, a osób zaangażowanych w tę inicjatywę nie sposób wymienić, postanowiliśmy umieścić całe 10 tomów pism zebranych w Internecie. To jest reprint przedwojennej wydania, dostępny do przeglądania lub pobrania w formie pliku PDF, a warto podkreślić, iż jest co czytać – powiedział.

Andrzej Janusz, wiceprezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz wydawca pism zbiorowych Marszałka podkreślił, iż celem inicjatywy jest dotarcie do jak największej liczby osób zainteresowanych historią Polski.

– Najważniejsze jest, iż cała spuścizna Piłsudskiego będzie teraz dostępna w jednym miejscu. Pisma zbiorowe były wydawane przed wojną, potem zakazane i usunięte z bibliotek za komunizmu. W 2018 roku z okazji 100-lecia niepodległości Polski, przystąpiliśmy do reprintu i wydania tych tekstów w wersji papierowej. Teraz przyszła kolej na wersję cyfrową – dodał.

Strona jest całkowicie darmowa i dostępna bez rejestracji. Pisma Józefa Piłsudskiego można znaleźć pod adresem www.pilsudski-pisma.online.

W trakcie uroczystości wręczono także medale dla osób, które odznaczyły się szczególnymi zasługami w krzewieniu postaw patriotycznych oraz patriotycznych i rozpowszechnianiu wiedzy o walce o polską niepodległość i wolność ojczyzny.

Medal „Pro Bono Poloniae” otrzymał Mariusz Jacek Olszewski. Medal „Pro Patria” wręczono: Tomaszowi Bracichowiczowi, Markowi Ciuraszkiewiczowi, Marii Czarneckiej, Sławomirowi Czyżowi, Markowi Głowackiemu, Tomaszowi Jakubiakowi i Mariuszowi Siembiedze.


Idź do oryginalnego materiału