Dziś spotkanie szefów MSZ Wielkiej Piątki oraz Wielkiej Brytanii i UE. Co będzie tematem?

rdc.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Radosław Sikorski (autor: MSZ/X)


W Londynie odbędzie się dziś spotkanie szefów MSZ tzw. Wielkiej Piątki, czyli Francji, Niemiec, Włoch, Polski i Hiszpanii, a także Wielkiej Brytanii i UE.

Polskie MSZ przekazało, iż będzie w nim uczestniczyła także Wysoka Przedstawiciel UE ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Kaja Kallas.

Ponadto będą w nim uczestniczyć szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy oraz ministrowie SZ: Niemiec - Johann Wadephul, Francji - Jean-Noel Barrot, Hiszpanii - Jose Manuel Albares oraz Włoch - Antonio Tajani.

„Szerokie wsparcie na rzecz Ukrainy i wzmacnianie więzi euroatlantyckich będą głównymi tematami spotkania” — podało MSZ.

Agencja Ansa, zapowiadając w niedzielę to wydarzenie, podała, iż w jego pierwszej sesji poświęconej Ukrainie ma wziąć udział także szef MSZ tego kraju Andrij Sybiha.

O czym będzie spotkanie?

Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podkreśliło, iż obrady pozwolą podsumować podejmowane w tej chwili wysiłki dyplomatyczne, mające na celu doprowadzić do zawieszenia broni oraz porozumienia na rzecz sprawiedliwego pokoju między Moskwą a Kijowem, a także „priorytety odbudowy i perspektyw dla przyszłości Ukrainy, w tym drogi do przyjęcia do Unii Europejskiej”.

Druga sesja będzie poświęcona bezpieczeństwu euroatlantyckiemu i ,jak zaznaczyła włoska agencja, będzie okazją do dyskusji na temat zacieśnienia więzów transatlantyckich i wzmocnienia europejskiego filaru NATO, także w perspektywie szczytu Sojuszu, który odbędzie się w czerwcu w Hadze.

Międzynarodowe rozmowy

Poniedziałkowe spotkanie będzie kolejnym w ostatnim czasie spotkaniem ministrów SZ w tym formacie; szefowie MSZ państw Wielkiej Piątki spotykali się już m.in. w Warszawie, Berlinie i w Madrycie.

Ministrowie z tych państw uczestniczyli też w zakończonym w ubiegły czwartek nieformalnym spotkaniu unijnych szefów MSZ w formule Gymnich. Obecny był na nim też szef brytyjskiego MSZ David Lammy. Politycy rozmawiali wówczas przede wszystkim o bezpieczeństwie światowym, dalszym wsparciu Ukrainy, współpracy z USA, a także o sytuacji w Strefie Gazy i konflikcie między Indiami i Pakistanem.

W piątek z kolei ponad 40 ministrów państw europejskich - w tym szef polskiej dyplomacji - spotkało się we Lwowie, aby m.in. omówić kształt i rolę trybunału ds. agresji Rosji przeciw Ukrainie oraz oficjalnie poprzeć decyzję o jego utworzeniu.

W sobotę w Kijowie premier Donald Tusk razem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem oraz prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wezwali Rosję do bezwarunkowego zawieszenia broni od poniedziałku na 30 dni i przystąpienia do rozmów pokojowych. Inicjatywę poparli przywódcy ok. 30 państw "koalicji chętnych", którzy połączyli się z Kijowem przez internet. Propozycję poparł też prezydent USA Donald Trump.

Przywódca Rosji Władimir Putin odpowiedział kontrpropozycją: bezpośrednie negocjacje między Rosją a Ukrainą mogłyby rozpocząć się w czwartek (15 maja), bez warunków wstępnych. Nie wspomniał jednak o zawieszeniu broni.

Idź do oryginalnego materiału