Połączenia z nieznanych numerów wielu osobom kojarzą się z natrętnymi połączeniami marketingowymi, w związku z czym niektórzy odruchowo je ignorują. Czasami jednak taki telefon bywa istotny, więc pewna grupa mimo wszystko je odbiera, a choćby oddzwania w przypadku połączeń nieodebranych. To właśnie tę chęć dowiedzenia się, kto do nas dzwonił, wykorzystują oszuści. Metoda ta nosi nazwę wangiri.
REKLAMA
Zobacz wideo Łukasz Nowatkowski: telefona można używać albo wygodnie, albo bezpiecznie
Co to jest atak wangiri? W ten sposób oszuści wyciągają z Polaków ogromne kwoty
Termin "wangiri" pochodzi z języka japońskiego i można go przetłumaczyć jako "szybkie cięcie". Jak wyjaśnia Europol, metoda ta polega na wykonywaniu krótkich połączeń, najczęściej ograniczających się do jednego sygnału. Oszuści często mogą dzwonić w godzinach nocnych lub w typowych godzinach pracy, aby zminimalizować nasze szanse na odebranie połączenia. Celem jest tu bowiem skłonienie nas do oddzwonienia. Niestety będzie to nasz błąd. Najprawdopodobniej zostaniemy wtedy obciążeni wysoką opłatą za połączenie zagraniczne.
Wangiri nie jest całkiem nową metodą oszustwa. Portal Dobre Programy zwracał na nią uwagę już w 2021 roku. Podawał wówczas, iż do Polaków szczególnie często dzwonią numery zaczynające się od prefiksów +373 (kierunkowy Mołdawii) i +93 (kierunkowy Afganistanu). Portal scroll z kolei w tym samym roku ostrzegał przed numerami zaczynającymi się od +53 (kierunkowy z Kuby). W poprzednim artykule pisaliśmy również o innych prefiksach. Ten "obcy" element jest pierwszym sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność. Często są to numery premium, z którymi wiążą się jeszcze wyższe dodatkowe opłaty. Oddzwonienie na którykolwiek z nich może kosztować nas od kilku do kilkunastu złotych za minutę połączenia. jeżeli gwałtownie się rozłączymy, nasze straty nie będą duże. Portal Net Complex podaje jednak, iż tylko w 2023 roku przez ataki wangiri Polacy stracili łącznie miliony złotych. Jak więc możemy ograniczyć dochody oszustów?
Atak wangiri najlepiej zignorować. Te działania pomogą ci uchronić się przed przestępcami
Europol zaleca, aby po prostu nie oddzwaniać na nieznane numery z zagranicznymi kierunkowymi. Ponadto powinniśmy zgłaszać takie sytuacje naszemu operatorowi. Przydatnym dodatkiem na naszym telefonie mogą okazać się aplikacje do blokowania połączeń spamowych. Możemy choćby zdecydować się na ustawienie blokady na połączenia międzynarodowe i numery premium. Opcja ta ochroni nas także przed przypadkowym wykonaniem kosztownego połączenia, więc warto ją rozważyć, jeżeli nie mamy za granicą rodziny lub znajomych, z którymi utrzymujemy regularny kontakt.
Zobacz też: Chcieli spędzić urlop w Sopocie. Okazało się, iż ich kwatera nie istnieje, a pieniądze przepadły
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.