Ferie z WOT ruszyły w 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

kurier-nakielski.pl 8 godzin temu

Kujawsko-pomorskie wraz z 4 innymi województwami jako pierwsze w 2025 r. rozpoczęło ferie zimowe. 2 tygodnie przerwy od pracy i nauki to idealny moment, aby rozpocząć terytorialną służbę wojskową. Stąd od 17 stycznia około 50 ochotników jest w trakcie szkolenia podstawowego i poznaje podstawy żołnierskiego rzemiosła w ramach cyklicznej, corocznej akcji Ferie z WOT. 26 stycznia dołączy do nich kolejnych ponad 50 żołnierzy w ramach szkolenia wyrównawczego.

Są tacy jak Ty

Na co dzień uczą się w szkołach średnich, studiują lub patrzą z drugiej strony szkolnej ławy, ucząc nasze dzieci. Ferie z WOT to szkolenie podstawowe (16-dniowe dla osób, które nie miały styczności ze służbą wojskową) lub szkolenie wyrównawcze (8-dniowe dla ochotników do służby w WOT, którzy w przeszłości złożyli przysięgę wojskową).

– „Jestem uczniem klasy maturalnej Oddziału Przygotowania Wojskowego. Cały czas myślałam o służbie w mundurze i w końcu zdecydowałam się na wojsko. Jest bardzo intensywnie, mocno się wspieramy w plutonie i zawsze można liczyć na instruktorów.”– powiedziała jedna z uczestniczek szkolenia.

Kilka lat temu Wojska Obrony Terytorialnej wyszły naprzeciw oczekiwaniom dużej części społeczeństwa, która w natłoku obowiązków życia codziennego 16 dni potrzebne na ukończenie szkolenia podstawowego może wygospodarować tylko w czasie wolnym od nauki lub pracy. Stąd akcje Ferie z WOT i Wakacje z WOT są prowadzone co roku i cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony ochotników do służby. Około połowa uczestników szkolenia podstawowego w 8.K-PBOT to uczniowie, studenci lub nauczyciele.

– „Uczę przedmiotów logistycznych w Zespole Szkół w Kowalewie Pomorskim. Na co dzień spotykam uczniów takich jak ci, z którymi właśnie się szkolę z taktyki. To interesujące doświadczenie, jesteśmy sobie równi stopniem pomimo różnicy wieku.– żołnierz „16-tki” w ramach Ferii z WOT.

Ferie na poligonie

Plac ćwiczeń taktycznych w miejscowości Grupa koło Grudziądza to teren bardzo wymagający, szczególnie zimą. Daje jednak praktycznie nieograniczone możliwości do prowadzenia zajęć z zielonej taktyki. Wszyscy żołnierze szkolenia podstawowego to ochotnicy, którzy przyszli rozwijać swoje pasje i marzenia o służbie wojskowej, na realizację których czekali często przez lata.

„Pracuję zawodowo na etacie i dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą związaną z architekturą ogrodową. Do tej pory najbardziej podobało mi się strzelanie. Zapamiętam to na bardzo długo.”wskazuje żołnierz pochodzący z Żołędowa.

Podstawy zielonej taktyki, terenoznawstwa, szkolenie strzeleckie, poligon, pierwsza pomoc, musztra, regulaminy, porządek dnia, doświadczona kadra instruktorska i co najważniejsze mundur z biało-czerwoną na ramieniu to wszystko, na co czekali. Mróz i długie godziny „w polu” nie są im straszne, dodają uroku zajęciom. Jak sami przyznają, rozpoczęcie wojskowej przygody w trudnych warunkach pozwoli im się zahartować na przyszłość.

Finałem Ferii z WOT będzie egzamin – pętla taktyczna. Po jej zaliczeniu pozostaną przygotowania do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się 1 lutego na terenie 83 batalionu lekkiej piechoty w Grudziądzu przy ul. Jagiełły 11. Wtedy rodziny nowych żołnierzy również poznają smak wojskowej grochówki. Być może niektórzy z nich w przyszłości dołączą do swoich bliskich i zdecydują się zasmakować również poligonu.

Nowi żołnierze później będą zgłębiać wiedzę teoretyczną i zdobywać umiejętności praktyczne na comiesięcznych, dwudniowych szkoleniach rotacyjnych oraz raz do roku 2-tygodniowym poligonie. Termin tego szkolenia otrzymują wraz z kalendarzem szkoleń na kolejny rok, maksymalnie do końca listopada roku bieżącego. Długi czas pomiędzy wręczeniem kalendarza a datą wyjazdu na poligon pozwala poukładać sprawy prywatne, aby ze spokojną głową zrealizować 2 tygodnie szkolenia, które kończy roczny cykl szkoleniowy.

Tekst: kpt. Paweł BANASIAK

Zdjęcia: DWOT

Idź do oryginalnego materiału