Francja i Niemcy zbudują „czołg przyszłości”. Jest porozumienie

news.5v.pl 4 godzin temu

Wcześniej, w kwietniu ubiegłego roku, koncerny niemieckie i francuskie: KNDS Deutschland, KNDS France, Rheinmetall i Thales zapowiadały powołanie wspólnej tymczasowej struktury, która zajmie się rozwojem bloków technologicznych w ramach projektu. Podpisana w czwartek umowa jest porozumieniem akcjonariuszy formalizującym tę strukturę — powiedziało agencji AFP źródło zbliżone do sprawy.

Zgodnie z porozumieniem międzyrządowym z kwietnia 2024 r., cały projekt „czołgu przyszłości” (czyli lądowej platformy bojowej MGCS) podzielony jest na osiem „filarów technologicznych”. Strona niemiecka jest odpowiedzialna, jako wiodąca, za filary: pierwszy (platforma i automatyczne naprowadzanie) i siódmy (ochrona i obrona przeciwko dronom). Francji przypadły filary: trzeci (m.in. pociski) i szósty (czujniki). Pozostałe cztery filary (m.in.: wieżyczka i działo, czy systemy komunikacji) będą koordynowane wspólnie przez oba kraje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie podano, czy podpisane tego dnia porozumienie określa, czy też nie, jakie konkretne przedsiębiorstwa będą odpowiedzialne za poszczególne filary.

Podpisanie dokumentu nastąpiło w kuluarach spotkania Pistoriusa z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu.

System bojowy MGCS (Main Ground Combat System) jest lądowym odpowiednikiem systemu lotnictwa bojowego FCAS (Future Combat Air System), nad którym Francja i Niemcy już pracują. MGCS ma połączyć czołgi bojowe w sieci danych z innymi rodzajami broni, takimi jak drony. Pierwsze egzemplarze „czołgu przyszłości” mają powstać do 2040 r.

Idź do oryginalnego materiału