Ponad trzy lata po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę francuski regulator telekomunikacyjny Arcom nakazał koncernowi Eutelsat zaprzestanie nadawania dwóch popularnych rosyjskich kanałów telewizyjnych – STS i Kanału 5.
Eutelsat, spółka z siedzibą w Paryżu, ma trzy dni na dostosowanie się do decyzji. Presja na francuskiego regulatora i firmę, by zaprzestały transmisji kolejnych rosyjskich kanałów telewizyjnych i radiowych objętych sankcjami UE, prawdopodobnie nie osłabnie.
Zgodnie z oficjalnym zawiadomieniem Arcom zakaz dotyczy kanału rozrywkowego STS oraz informacyjnego Kanał 5. Krajowy regulator podkreśla, iż to pierwsza taka decyzja we Francji.
Wspomniane kanały nie były bezpośrednio objęte sankcjami UE, ale zostały nimi dotknięte pośrednio, przez swoją spółkę macierzystą – JSN National Media Group – na którą te sankcje nałożono.
Do momentu wejścia w życie nowej ustawy cyfrowej SREN w maju 2024 roku francuski regulator nie miał uprawnień do nakazania Eutelsat wstrzymania ich emisji. Firma przez cały czas transmituje kilka rosyjskich kanałów objętych sankcjami.
Ten pierwszy sukces może jednak zachęcić aktywistów do ponownego nacisku na Arcom, zwłaszcza iż Zgromadzenie Narodowe niedawno przyjęło rezolucję popierającą Ukrainę i wezwało regulatora do natychmiastowego wykorzystania swoich uprawnień wobec Eutelsat.
Kanał propagandysty wciąż dostępny
Eutelsat ma rzekomo kontynuować transmisję Solovyev Live, kanału rosyjskiego propagandysty Władimira Sołowjowa objętego sankcjami UE. Według Langego, który powołuje się na dane z LyngSat.com, kanał ten wciąż jest częścią pakietu oferowanego przez Eutelsat transmituje dla rosyjskiej firmy Trikolor.
– Sołowjow jest zdecydowanie najbardziej nienawistnym rosyjskim propagandystą, a na Solovyev Live pozostało bardziej agresywny niż (państwowa stacja – red.) Rossija 1 – dodał Lange.
Eutelsat przez cały czas nadaje rosyjskie kanały objęte sankcjami UE, w tym kanał Rossija 1, na 180 częstotliwościach, wynika z listów wysłanych przez Komitet Diderot do szefowej unijnej dyplomacji Kai Kallas oraz komisarzy UE ds. przemysłu Stéphane’a Séjourné’a i ds. obrony i przestrzeni kosmicznej Andriusa Kubiliusa, do których dotarł EURACTIV.
Listy wskazują, iż wśród tych kanałów znajdują się telewizja rosyjskich sił zbrojnych Zwiezda oraz prawosławny kanał radiowy Spas Telekanał, choć dochodzenie Arcom jeszcze tego nie potwierdziło. Rzecznik Eutelsat przekazał EURACTIV, iż firma zaprzestała transmisji tych dwóch kanałów.
Postępowania Arcom dotyczące rosyjskich kanałów objętych sankcjami UE przez cały czas trwa, a w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych formalnych nakazów.