Francuzi są sceptyczni wobec planu oszczędnościowego premiera François Bayrou. Większość zgadza się z koniecznością szybkich działań w celu ograniczenia długu publicznego, ale 60 procent uważa zaproponowane obciążenia za zbyt duże. Największy sprzeciw budzi pomysł zniesienia dwóch dni wolnych od pracy.
Portal BFMTV opublikował wyniki sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Elabe, który pokazuje podziały wśród Francuzów w sprawie planu oszczędnościowego. 65 procent ankietowanych zgadza się z premierem, iż należy gwałtownie podjąć działania w celu ograniczenia długu publicznego.
Jednak 60 procent badanych uważa, iż zaproponowane przez rząd obciążenia są zbyt duże. Sondaż ujawnił wyraźny sprzeciw wobec kluczowych elementów planu oszczędnościowego.
Sprzeciw wobec zniesienia dni wolnych
Największy opór wywołuje propozycja zniesienia dwóch dni wolnych od pracy. Premier wskazał jako przykład Poniedziałek Wielkanocny i 8 maja. Aż 75 procent ankietowanych sprzeciwia się tej propozycji.
Rząd argumentuje, iż rezygnacja z dwóch opłacanych, ale niepracujących dni podniesie produktywność. Według szacunków władz, takie rozwiązanie przyniosłoby 4,2 miliarda euro.
Krytyka podwyżki opłat medycznych
Niemal tak samo silny sprzeciw wywołuje podniesienie opłaty potrącanej przez ubezpieczenie społeczne. Rząd chce podnieść tę dopłatę z obecnych 50 euro rocznie do 100 euro rocznie. 72 procent ankietowanych jest przeciwna temu rozwiązaniu.
Część innych zaproponowanych przez premiera działań negatywnie oceniła ponad połowa ankietowanych. Chodzi o wprowadzenie podatku od małych przesyłek pocztowych, zamrożenie wydatków socjalnych w budżecie na 2026 rok na poziomie z 2025 roku oraz likwidację refundacji niektórych lekarstw.
Poparcie dla walki z oszustwami
Francuzi zgadzają się natomiast z walką z oszustwami podatkowymi i wyłudzaniem pomocy ze strony państwa. 90 procent jest za nasileniem tej walki. 87 procent popiera likwidację pewnych nisz podatkowych, z których korzystają osoby o wyższych dochodach i duże koncerny.
82 procent ankietowanych poparło zaostrzenie kontroli korzystania ze zwolnień lekarskich, zwłaszcza dłuższych zwolnień. Tyle samo osób opowiada się za pewną formą podatku od najbogatszych, który premier nazwał "solidarnym wkładem".
Groźba wotum nieufności
Krytycznie o planie Bayrou w obecnym kształcie wypowiedziała się opozycja. W razie połączenia sił potencjalnie jest ona w stanie obalić rząd poprzez przyjęcie wotum nieufności. W sondażu Elabe 58 procent badanych powiedziało, iż chciałoby przyjęcia wotum nieufności wobec rządu.
Wskaźnik ten wzrósł o sześć punktów procentowych w ciągu ostatnich trzech tygodni. Pokazuje to rosnące niezadowolenie Francuzów z polityki gospodarczej obecnego rządu.
(PAP/Paryż) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.