Waldemar Skrzypczak, generał broni w stanie spoczynku, dowódca Wojsk Lądowych w latach 2006–2009 i dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w ramach IV zmiany PKW w Iraku – spoczął w piątek na Powązkach Wojskowych. Miał 69 lat. Podczas mszy pogrzebowej żegnał go m.in. szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Msza pogrzebowa gen. Skrzypczaka odbyła się w piątek (25 lipca) w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Przewodniczył jej biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
We mszy udział wzięli najwyżsi przedstawiciele Wojska Polskiego i Ministerstwa Obrony Narodowej, w tym szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i wiceszef MON Stanisław Wziątek.
„Nie wahał się podejmować decyzji trudnych i śmiałych”
List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Dariusz Łukowski. Prezydent w liście wspominał o tym, iż Skrzypczak „nie wahał się podejmować decyzji trudnych i śmiałych”, a w oczach podwładnych „cieszył się wielkim szacunkiem, którzy cenili go za karkołomność i bezkompromisowość”. Ponadto wyraził nadzieję, iż przyszłe pokolenia polskich żołnierzy będą brać przykład ze zmarłego generała.
Podczas mszy głos zabrał również szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz. Wspominając Skrzypczaka nazwał go bohaterem wszystkich Polaków i dowódcą, który swoją pracę poświęcił temu, by żaden żołnierz pod jego rozkazami nie musiał umrzeć.
Pięknie jest umierać dla Ojczyzny, ale jeszcze piękniej jest tak żyć, żeby inni nie musieli umierać
– mówił szef MON.
Po eucharystii uczestnicy pogrzebu udali się na cmentarz na Powązkach Wojskowych, gdzie zebrały się setki żałobników. Pogrzeb miał charakter państwowy. Pochód, na którego czele stała wojskowa orkiestra i orszak z trumną, ciągnął się na prawie całą długość cmentarza. Zanim przy trumnie generała złożono wieńce, żołnierze wojska polskiego oddali salwy honorowe, a orkiestra odegrała Marsz Żałobny Fryderyka Chopina.
Gen. Waldemar Skrzypczak był jedną z najważniejszych postaci Sił Zbrojnych RP
Generał Waldemar Skrzypczak urodził się 19 stycznia 1956 r. w Szczecinie. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu i Akademii Sztabu Generalnego WP w Warszawie. Ukończył kurs zarządzania zasobami strategicznymi w Studium Podyplomowym Monterey w Kalifornii, USA. W latach 2006–2009 był dowódcą Wojsk Lądowych; w 2009 r. podał się do dymisji, zarzucając biurokracji w MON, iż utrudnia zakupy najpotrzebniejszego dla żołnierzy sprzętu.
Od 2011 był doradcą ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, w latach 2012-2013 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
W 2005 roku był dowódcą Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w ramach IV zmiany PKW w Iraku. Był odpowiedzialny za zminimalizowanie liczby ataków rebeliantów na tym terytorium. Po objęciu stanowiska dowódcy Wojsk Lądowych w 2006 zwiększył liczbę żołnierzy stacjonujących w Afganistanie.
Skrzypczak stawał w obronie żołnierzy oskarżonych ws. Nangar Khel. W 2007 r. w wyniku ostrzału z broni maszynowej i moździerza wioski Nangar Khel w Afganistanie na miejscu zginęło sześć osób, dwie zmarły w szpitalu. Prokurator oskarżył o zbrodnię wojenną w sumie siedmiu żołnierzy. Skrzypczak, w czasie, gdy doszło do tragedii w Afganistanie, był dowódcą Wojsk Lądowych. Ostatecznie sąd uznał tę sprawę nie za zbrodnię wojenną, ale za nieprawidłowe wykonanie rozkazu i skazał za to trzech oskarżonych na kary więzienia w zawieszeniu.
Generał Waldemar Skrzypczak był jedną z najważniejszych postaci współczesnych Sił Zbrojnych RP – charyzmatycznym dowódcą, który przeszedł wszystkie szczeble kariery wojskowej, doświadczonym strategiem wojennym i jednym z najbardziej rozpoznawalnych komentatorów spraw obronnych w Polsce. Przez lata uosabiał nie tylko profesjonalizm wojskowy, ale też cywilną odwagę w publicznym zabieraniu głosu na temat bezpieczeństwa kraju.
Czytaj także:

Gen. Skrzypczak: Czarna Dywizja to stolica wojsk pancernych!
W wieku 69 lat odszedł generał broni Waldemar Skrzypczak. Były dowódca Wojsk Lądowych część swojego życia spędził także w naszym województwie dowodząc m.in. 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej z...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

„Zapiski z Iraku – wspomnienie gen. Waldemara Skrzypczaka” audycja Marzeny Wróbel-Szały w czwartek po godz. 18
"Zapiski z Iraku - wspomnienie gen. Waldemara Skrzypczaka" audycja Marzeny Wróbel-Szały w czwartek 24.07.2025 po godz. 18 na antenie Radia Zachód W poniedziałek 21 lipca w wieku 69 lat...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

„Zapiski z Iraku – wspomnienie gen. Waldemara Skrzypczaka” audycja Marzeny Wróbel-Szały w czwartek po godz. 18
"Zapiski z Iraku - wspomnienie gen. Waldemara Skrzypczaka" audycja Marzeny Wróbel-Szały w czwartek 24.07.2025 po godz. 18 na antenie Radia Zachód W poniedziałek 21 lipca w wieku 69 lat...
Czytaj więcejDetails