Gladius VI Edycja – w Muzeum Wojska Polskiego (fotorelacja cz. 1)

muzeumwp.pl 1 miesiąc temu

W dniach 16-17 listopada 2024 w Muzeum Wojska Polskiego (dalej MWP) odbyła się VI edycja konwentu gier bitewnych Gladius.

Na imprezie prezentowanych było 31 systemów bitewnych, najwięcej w dotychczasowej historii polskich spotkań tego typu.

Nie brakło także niezapowiedzianych gości – taką grą okazało się „Congo”, pokazywane przez Stowarzyszenie Weles. System bardzo atrakcyjny wizualnie, utrzymany w konwencji przygodowej i nawiązujący do eksploracji XIX-wiecznej Afryki.

Wrażenie robiło też szereg innych gier na czele z Pike&Shotte, osadzonym w realiach XVII wiecznych starć. Ten ostatni udało się znakomicie wyeksponować dzięki życzliwości Pani Marianny Kobuszewskiej-Bieske oraz Pana Piotra Bartmańskiego. Na potrzeby konwentu udostępnili stoły do rozgrywek o rozmiarach zapierających dech w piersiach. Pozwoliło to okazale wyeksponować dioramy oraz zestawy figurek, które przyciągały uwagę każdego wchodzącego do sali.

Spośród prezentowanych gier 24 to systemy historyczne, a 7 niehistoryczne. Przy czym warto zaznaczyć, iż niektóre gry zostały zaadaptowane do wersji historycznej, mimo iż oryginalnie nimi nie były. Dotyczy to zwłaszcza systemu „Dust 1947”, pokazywanego w wersji obrazującej późny etap II wojny światowej. A dokładniej hipotetyczne założenie przedłużenia konfliktu do drugiej połowy lat 40-tych.

Pokaz systemu wziął na siebie Krzysztof Oleksik, reprezentujący Instytut Pileckiego. W stroju powstańca warszawskiego skupił na sobie uwagę rzeszy dzieci i młodzieży wykonując w hallu głównym Muzeum przez dwa dni trwania konwentu, ciężką i nieocenioną pracę (równie edukacyjną co popularyzatorską) w czasie gdy inni oddawali się rozrywce nad stołem zapełnionym figurkami, kostkami czy żetonami.

24 systemy historyczne podczas jednej imprezy to nie tylko rekord konwentu Gladius, ale również największe takie wydarzenie w Polsce.

Ze stoiskami na imprezie były w tym roku dwie firmy: Wargamer i Tereny do Gier. Wargamer przygotował na tą edycję Gladiusa specjalną, limitowaną figurkę Gladiifera (miecznika niosącego przed monarchą miecz stanowiący symbol władzy wojskowej), której 100 sztuk zostało rozdanych pierwszym przybyłym uczestnikom wraz z figurkami do „Anno Domini 1666”. Tereny do Gier miały ponadto w swojej ofercie poza planszami do „bitewniaków” także ciekawą linię modeli przedstawiającą Wojsko Polskie od czasów najdawniejszych do współczesności. Akcenty z tym związane promowano m.in. pod marką Polish Front Miniatures.

Pokazy i rozgrywki w systemy bitewne przeprowadzały na konwencie zarówno zorganizowane grupy, jak i indywidualne osoby. Ich liczba w szczytowych momentach, w połączeniu z osobami zwiedzającymi Muzeum sięgała powyżej pół tysiąca. Liczbę tę udało się ugościć w komfortowych warunkach m.in. dzięki opiece i zaangażowaniu Jacka Figury, który znakomicie przygotował salę zaadaptowaną na potrzeby konwentu. Czuwał też nad oprawą techniczną i logistyczną imprezy, za co należą się Mu zasłużone podziękowania. Szczególnie cenna dla wydarzenia była obecność na niej władz Muzeum Wojska Polskiego z Bogusławem Packiem (Dyrektor MWP) i Magdaleną Rochnowską (Zastępca Dyrektora ds. Edukacji, Wydarzeń i Promocji) oraz ich deklaracja wsparcia organizacji kolejnej edycji Konwentu.

Tegoroczna edycja imprezy skupiła się na tym, co zawsze było głównym punktem programu i rzec by można jej istotą. Mowa o wszechstronnej prezentacji wargamingu figurkowego, wraz z całym jego bogactwem i różnorodnością. W opinii wielu uczestników udało się nie tylko pokazać to hobby ale i dotrzeć z nim do szerszej publiczności. Przegląd zestawu zdjęć umieszczonych poniżej pozwala ocenić jak dalece udało się to osiągnąć.

Na konwencie starano się także przedstawić wargaming jako alternatywny sposób poznawania historii i upowszechniania wiedzy historyczno-wojskowej. Równie ważnym zamiarem przyświecającym organizatorom przedsięwzięcia było pobudzanie zainteresowania zagadnieniami związanymi z obronnością i działalnością Wojska Polskiego.

Czy udało się to osiągnąć? Zapraszamy do zapoznania się galerią zdjęć stanowiących fotorelację z VI Edycji Gladiusa. Ich przegląd powinien sam w sobie stanowić odpowiedź na zadane powyżej pytanie.

Fot. P. Gawron (MWP), R. Kita (Portal i Forum Strategie).

Idź do oryginalnego materiału