Goldman Sachs stawia na Chiny

chiny24.com 1 rok temu

Goldman Sachs stawia na Chiny

Goldman Sachs, jeden z największych amerykańskich banków inwestycyjnych przewiduje, iż na koniec bieżącego roku akcje z chińskich giełd mogą przynieść ponad 24% zysku [1]. Jednocześnie bank prognozuje, iż w 2023 roku PKB Chin wzrośnie o ok. 5,5%. Gospodarka chińska według analityków Goldman Sachs ma nabrać szczególnego wigoru w drugim i trzecim kwartale br.

Źródło:

[1] https://www.cnbc.com

Największy kontenerowiec świata

Próby morskie rozpoczął największy kontenerowiec świata zbudowany w chińskiej stoczni dla Mediterranean Shipping Company SA (MSC), międzynarodowej firmy żeglugowej z siedzibą główną w Szwajcarii. [1]. Długość jednostki wynosi 399,99 metra, szerokość 61,3 metra. Powierzchnia pokładu to 24 000 m2. Statek może transportować 24 346 standardowych kontenerów 20-stopowych (TEU), które wznoszą się ponad powierzchnię morza na wysokość 20 pięter. MSC Tessa – taka nazwę otrzymał statek – jest pierwszą jednostka na świecie zdolną transportować więcej niż 24 tysiące TEU.

Źródło:

[1] https://www.chinanews.com.cn

Pełny portfel zamówień

Tylko trzy największe stocznie w Szanghaju:

    • HuDong-ZhongHua Shipbuilding (Group) Co., Ltd. (沪东中华造船(集团)有限公司),
    • JiangNan Shipbuilding (Group) No., Ltd. (江南造船(集团)有限责任公司),
    • Shanghai WaiGaoQiao Shipbuilding Co., Ltd. (上海外高桥造船有限公司),

należące do China Shipbuilding Group Co., Ltd. (中国船舶集团有限公司), otrzymały w ubiegłym roku 72 zamówienia na nowe statki [1]. Stocznie te realizują łącznie 183 kontrakty, które wyczerpują ich moce produkcyjne do końca 2027 roku. Stocznie szanghajskie są jedynymi na świecie zdolnymi do jednoczesnej budowy lotniskowca, statków do przewozu LNG, dużych wycieczkowców, największych na świecie kontenerowców oraz specjalistycznych statków do transportu samochodów.

W Chinach stocznie okazują się opłacalnym biznesem. Podobnie jak w Korei Południowej.

Źródło:

[1] https://www.shobserver.com

Nowy napęd rakietowy

Chińscy naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Technologii Obronnych w Changsha (解放军国防科技大学) w prowincji HuNan ogłosili, iż dokonali przełomu w rozwoju silników dla rakiet hipersonicznych typu “scramjet” [1]. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań znacząco zwiększyli ich potencjalny zasięg. Podczas prób nowego typu silnika hipersonicznego wykazano, iż rakieta, którą będzie napędzać, może osiągnąć prędkość ponad 6 Mach (ok. 7 150 km na godzinę) przy 79% wykorzystaniu paliwa.

Działanie “scramjetów” polega na rozpędzeniu pojazdu do prędkości naddźwiękowych, a następnie wykorzystaniu tych prędkości do sprężenia napływającego powietrza przed spaleniem paliwa, którym w tym przypadku jest proszek zawierający bor. Mieszanie powietrza z paliwem w tych warunkach może wytworzyć ekstremalne prędkości, ale do tej pory nie uzyskiwano szczególnie wysokiej wydajności, ponieważ wielkie prędkości przepływu powietrza stanowiły wyzwanie dla kontrolowania adekwatnego w proporcjach mieszania powietrza z paliwem, na co nakłada się kwestia inicjowania zapłonu i spalania, co powinno następować w okresach mierzonych w milisekundach.

Nowa technologia zaproponowana przez Ma Likuna, profesora nadzwyczajnego na Narodowym Uniwersytecie Technologii Obronnych w Changsha oraz zespół naukowców wojskowych, wykorzystuje dodatkowe dysze w silniku do spowolnienia przepływu powietrza do prędkości poddźwiękowych przed spaleniem, co daje więcej czasu w wymieszanie paliwa i poprawia wydajność napędu. Zaletą nowego projektu jest to, iż w czasie lotu silnik przełącza się na bardziej wydajny wariant, co znacznie zwiększa zasięg napędzanej przezeń rakiety.

Zastosowanie nowego silnika będzie miało wpływ na tempo postępu takich projektów chińskiego programu kosmicznego jak misje księżycowe i marsjańskie. Przesuwają się granice możliwości eksploracji kosmosu przez Państwo Środka.

Źródło:

[1] https://www.iflscience.com

Nie sądzę, aby kiedykolwiek Stanom Zjednoczonym udało się powstrzymać Chiny przed produkcją czy posiadaniem najbardziej zaawansowanych mikroprocesorów

– stwierdził Bill Gates w wywiadzie dla dziennika Finacial Times [1]. Gates dodał ponadto, iż wszelkie próby blokowania Chinom dostępu do określonych komponentów elektronicznych spowodują, iż Państwo Środka przyspieszy wysiłki i zwiększy finasowanie programów badań oraz produkcji własnych zaawansowanych mikroprocesorów i innych komponentów półprzewodnikowych.

Źródło:

[1] https://www.ft.com

Utylizacja danych

Liczące 7,5 mln mieszkańców miasto WuXi (无锡) w prowincji JiangSu (江苏), jako pierwsze w kraju zutylizowało ok. 1 mld zbiorów danych osobowych, które zebrano w czasie trwania epidemii Covid-19 [1].

Takie same kroki podejmuje również GuangZhou (广州 / Kanton), stolica prowincji GuangDong (广东) zamieszkana przez 18,8 mln osób.

Do udziału w pracach związanych z utylizacją danych zaproszeni zostali przedstawiciele firmy audytorskiej oraz biura notarialnego, których zadaniem jest zapewnienie, iż dane zostaną całkowicie zniszczone i nie będą mogły zostać odzyskane. Zakłada się, iż utylizacja wszystkich zbędnych już danych, zebranych w trakcie 3 lat epidemii, przeprowadzona zostanie w wieloetapowym procesie. Akcja ta obejmie wiele chińskich miast, które prowadzić będą analogiczne działania wedle opracowanych przez siebie procedur.

Źródło:

[1] https://www.guancha.cn

Ubezpieczenie dla wszystkich pracowników

Pekin, Szanghaj, prowincje JiangSu oraz GuangDong wprowadzają w tym roku pilotażowy program ubezpieczenia społecznego/emerytalnego dla pracowników zatrudnionych na tzw. „elastycznych umowach”, bez stałej umowy o pracę [1]. W przypadku „elastycznych umów” wielkość wynagrodzenia pracownika zależy od ilości godzin przez niego przepracowanych (tzw. akord). W Chinach na takich warunkach pracę wykonuje duża grupa osób. Są wśród nich np. sezonowi pracownicy fabryk, dostawcy przesyłek/kurierzy, kierowcy taksówek, czy livestreamerzy.

W pilotażowym programie wprowadzonym i monitorowanym w wymienionych regionach przewiduje się objęcie pracowników na umowach elastycznych powszechnym ubezpieczaniem od wypadków. Do tej pory pracownicy na tego typu umowach pozbawieni byli większości udogodnień socjalnych oczywistych w przypadku pracowników etatowych, zatrudnianych na podstawie umowy o pracę. Nowy program ubezpieczeniowy ma sprawić, iż wszyscy zatrudnieni będą pracować na podstawie umów (różnego typu), a co za tym idzie, zostaną objęci ubezpieczeniem socjalnym, bez rozróżniania na rodzaj umowy, czy specyfikę wykonywanej pracy.

Źródło:

[1] https://i.ifeng.com

Dopłaty do pochówku bez pochówku

Władze FuZhou (福州), stolicy nadmorskiej prowincji FuJian (福建), wprowadzają tytułem próby przepisy umożlwiające stosowanie dopłat dla osób, które zdecydują się na rozsypanie prochów swoich zmarłych w morzu. Biuro Spraw Cywilnych miasta FuZhou bierze na siebie organizację tej formy pochówku [1]. Dopłata wynosić ma 3000 RMB (ok. 1922 PLN) dla czterech członków rodziny zmarłego, którzy uzyskali lokalne hukou przed śmiercią bliskiego. Dodatek do pochówku na morzu uzyskać mogą dwie osoby z najbliższej rodziny (rodzice, małżonkowie, rodzeństwo, dzieci), a także dwie osoby z dalszej rodziny (kuzyni, wujowie, ciotki, bratankowie, bratanice, wnuki, etc.). Miasto FuZhou zapewnia żałobnikom statek, którym można udać się w morze, a z pokładu którego można rozsypać prochy zmarłego. Ponadto, w czasie ceremonii na statku serwowane są bezpłatnie przekąski i napoje.

Takie działania administracji lokalnej nie dziwią, jeżeli wziąć pod uwagę, iż w Chinach ziemia uprawna stanowi kilka ponad 10% całej powierzchni kraju, a jej największe połacie znajdują się głównie w części wschodniej państwa, gdzie zarazem położonych jest najwięcej wielkich chińskich miast. W tym FuZhou.

Źródło:

[1] http://www.mnw.cn

Bezpłatne miejskie usługi matrymonialne

Miasto GuiXi (贵溪) w prowincji JiangXi (江西) wystąpiło z innowacyjnym projektem, którego celem jest zwiększenie liczby zawieranych tu małżeństw [1]. adekwatny departament administracji miejskiej w ramach projektu przygotował rejestr wszystkich kawalerów i panien zamieszkałych w GuiXi, a także w powiatach i gminach znajdujących się w granicach administracyjnych tego miasta. W następnym kroku administracja uruchomiła aplikację randkową, dla której bazą danych stał się wspomniany rejestr. Każda zainteresowana osoba objęta rejestrem mogła bezpłatnie uruchomić swoje konto w aplikacji. Również bezpłatnie może korzystać z niej każda/każdy szukająca/szukający partnera/partnerki. Aplikacja działa tak jak typowe platformy randkowe, pozwala nawiązać kontakt wirtualny, doprowadzić do spotkania w „realu”, a potem… A potem może uda się skłonić parę, by stanęła przed urzędnikiem urzędu stanu cywilnego miasta GuiXi, aby zawrzeć związek małżeński.

Władze miasta nie poprzestają wyłącznie na promowaniu swojej aplikacji randkowej. Urzędnicy miejscy wchodzą w rolę swatek, organizując dla użytkowników aplikacji różnego rodzaju wydarzenia i imprezy sprzyjające kojarzeniu par. Wśród tych wydarzeń znajdują się potańcówki, imprezy kulturalne, czy „randki w ciemno”.

Jeśli skojarzona przez aplikację para stanie na ślubnym kobiercu, nie płaci za żadne formalności urzędowe związane z zawarciem małżeństwa.

Aplikacja randkowa cieszy się spora popularnością wśród singli z GuiXi.

Źródło:

[1] https://www.guancha.cn

Spadek urodzin w Pekinie

Pekin, jak i inne wielkie miasta Chin, boryka się ze spadkiem liczby mieszkańców. W 2022 roku odnotowano tu najwyższy spadek urodzin na przestrzeni dwóch dekad, o ok. 11% (5.67 na 1,000 osób) rok do roku [1]. Jednocześnie zarejestrowano w stolicy Chin wzrost liczby zgonów o 6,1% (5.72 na 1,000 osób) r/r. Liczba stałych mieszkańców Pekinu zmniejszyła się o 0,2% do 21,84 mln.

Zjawisko to zachodzi mimo odejścia w 2016 roku od polityki jednego dziecka (obowiązującej w latach 1979-2015) i liberalizacji przepisów dotyczących liczby posiadanych dzieci. Od 2021 roku Pekińczycy mogą posiadać troje dzieci. Tymczasem pomiędzy rokiem 2021 a 2022 populacja stolicy Chin zmniejszyła się o 43 000 osób.

Badacze wskazują na istotny wpływ epidemii COVID-19 na decyzję par o posiadaniu pierwszego, czy drugiego dziecka. Czas niepewności nie sprzyja podejmowaniu tak poważnych decyzji.

Źródło:

[1] https://www.163.com

Co na to rzecznik MSZ?

  • O pomocy finansowej i wspieraniu przez CIA w latach 60. XX wieku tzw. Rządu Tybetu na Wygnaniu, Dalai Lamy i innych separatystycznych ruchów z tego regionu:

Rząd USA próbował w przeszłości podzielić Chiny wspierając zbrojnych rebeliantów, ale ta próba zakończyła się całkowitą porażką. Dziś, pod przykrywką tzw. „praw człowieka”, Stany Zjednoczone ponownie angażują się w polityczną manipulację „kwestią Tybetu”, m.in. ustanawiając w ramach swej administracji tzw. “Specjalnego Koordynatora ds. Tybetu”, rozpowszechniając fałszywe informacje na temat sytuacji w regionie, tworząc fałszywe raporty związane z Tybetem, finansując działalność Dalaj Lamy.

Wszystko to dowodzi, iż Stany Zjednoczone wciąż nie zrezygnowały z prób ingerowania w sprawy wewnętrzne Chin i ograniczania ich rozwoju pod pretekstem takim jak m.in. „kwestia Tybetu”. Kwestia ta w istocie nie jest kwestią etniczną, religijną, nie dotyczy praw człowieka, ale dotyczy suwerenności narodowej i integralności terytorialnej Chin. Mamy nadzieję, iż społeczność międzynarodowa wyraźnie zrozumie istotę problemu i zdecydowanie sprzeciwi się amerykańskiej manipulacji politycznej popierając uzasadnione stanowisko Chin.

  • O wypowiedzi Johna Kirby, koordynatora komunikacji strategicznej National Security Council White House, iż w sprawie Ukrainy Chiny powielają przekaz rosyjskiej propagandy:

Kirby uważa, iż stanowisko Chin w sprawie Ukrainy jest niesprawiedliwe. Ale Chiny nie są twórcą kryzysu na Ukrainie, nie są stroną kryzysu, nie dostarczyły broni żadnej stronie konfliktu. Aktywnie promują rozwiązanie kryzysu poprzez dialog i negocjacje. Chiny nie mają egoistycznych intencji w kwestii Ukrainy, nie stoją bezczynnie, ale nie dolewają oliwy do ognia i nie korzystają z okazji, by na tej wojnie ubić jakiś interes. To co robią Chiny, sprowadza się do przekonywania stron do rozmów o pokoju.

  • O rosyjskim projekcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie śledztwa zniszczenia rurociągu Nord Stream:

Rosyjski projekt rezolucji ma na celu przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w sprawie tego wybuchu, ma pomóc w jak najszybszym ustaleniu prawdy. Chiny popierają taką dyskusję i ewentualną rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło:

https://www.fmprc.gov.cn/fyrbt_673021/

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: [email protected]

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: [email protected]

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału