Tymczasowe kontrole na granicy polsko-litewskiej realizowane są od 7 lipca i przynoszą konkretne rezultaty. W ciągu trzech dni, od piątku do niedzieli, Straż Graniczna sprawdziła ponad 23,2 tys. osób i blisko 14,2 tys. pojazdów. Zatrzymano łącznie 14 osób, w tym jednego kuriera przemycającego migrantów.
Z danych Straży Granicznej wynika, iż wjazdu do Polski odmówiono dwóm osobom. Jedenaście osób przekazano stronie litewskiej w ramach readmisji.
Do jednego z najważniejszych zatrzymań doszło w piątek nad ranem w powiecie sejneńskim. Straż Graniczna wraz z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej zatrzymała w okolicach wsi Wołyńce siedmiu migrantów.
Zatrzymani migranci z Somalii i Maroka
Wśród zatrzymanych znajdowało się czterech obywateli Somalii i trzech obywateli Maroka. Migranci szli przez las i zostali zatrzymani niedaleko biegnących w tym miejscu torów kolejowych.
Funkcjonariusze zatrzymali również kuriera - obywatela Łotwy, który przyjechał po migrantów. Jak podała Straż Graniczna, mężczyzna miał odebrać grupę i przewieźć ją dalej.
Ponad 60 migrantów zatrzymanych od początku kontroli
Z danych Straży Granicznej wynika, iż od wprowadzenia tymczasowych kontroli zatrzymano już ponad 60 migrantów. Wśród nich było dziesięciu kurierów zajmujących się przemytem ludzi.
Wszystkie zatrzymane osoby otrzymują odmowę wjazdu na terytorium Polski lub w ramach readmisji są przekazywane stronie litewskiej. Za kontrole na granicy polsko-litewskiej odpowiada Podlaski Oddział Straży Granicznej.
Trzynaście miejsc kontroli na granicy
Działania Straży Granicznej wspierają Wojska Obrony Terytorialnej, policja, Służby Ochrony Kolei, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Straż Leśna. Kontrole są prowadzone w 13 miejscach wzdłuż granicy.
Trzy z nich to oficjalne przejścia graniczne - drogowe w Budzisku i Ogrodnikach oraz kolejowe w Trakiszkach. Pozostałe dziesięć miejsc to tak zwane miejsca kontroli doraźnej, gdzie również można przekraczać granicę.
(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.