„Gruzińskie Marzenie” zmienia się w rosyjski koszmar

krytykapolityczna.pl 8 miesięcy temu

Rzecz w tym, iż proponowane rozwiązania wzorowane są na rosyjskim prawie o „agentach zagranicy”, którego Kreml używa jako narzędzia walki ze społeczeństwem obywatelskim. W Gruzji bliźniacze mechanizmy prawne forsuje rządząca partia Gruzińskie Marzenie, pozostająca u władzy od ponad dekady. Po raz kolejny obserwujemy konfrontację skorumpowanej i brutalnej władzy z aktywną politycznie „ulicą”.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS

SŁUCHAJ NA SPREAKER

W podcaście rozmawiamy z Agnieszką Filipiak, dziennikarką specjalizującą się m.in. w tematyce Kaukazu Południowego, o tym, gdzie w nabrzmiewającym konflikcie przebiega ideologiczna i polityczna linia demarkacyjna pomiędzy stronami. Czy jest to konfrontacja sił prorosyjskich z prozachodnimi, czy raczej w przypadku dzisiejszej Gruzji nie można dokonać takich uproszczeń? Jak to jest, iż w państwie, w którym 80 proc. obywateli opowiada się za przystąpieniem do Unii Europejskiej, jedyną poważną siłą w parlamencie jest partia, którą z tylnego siedzenia rządzi szemrany prorosyjski oligarcha Bidzina Iwaniszwili? I w końcu co z tym wszystkim wspólnego mają geje i lesbijki?

Wraz z jesiennymi zbiorami winogron Gruzini i Gruzinki będą dojrzewać do przełomowej politycznej decyzji. Podczas wyborów parlamentarnych w październiku zdecydują o przyszłości swojego kraju. Wtedy okaże się, czy zacznie ziszczać się ich marzenie o dołączeniu do Europy, czy stoczą się w koszmar ruskiego miru.

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu Blok wschodni, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, iż tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która walczy z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

**

Paulina Siegień – dziennikarka i reporterka związana z Trójmiastem, Podlasiem i Kaliningradem. Pisze o Rosji i innych sprawach, które uzna za istotne, regularnie współpracuje także z New Eastern Europe. Absolwentka Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i filologii rosyjskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka książki Miasto bajka. Wiele historii Kaliningradu (2021), za którą otrzymała Nagrodę Conrada.

Wojciech Siegień – etnolog, psycholog, absolwent Kolegium MISH UW, ekspert ds. Europy Wschodniej. Prowadził badania terenowe w Białorusi i Rosji, a od 2017 roku w Donbasie. Specjalizuje się w problematyce militaryzacji społecznej i kulturowej. Wraz z Pauliną Siegień prowadzi podcast Na Granicy.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

Idź do oryginalnego materiału